כאב כרוני הוא מצב מתמשך ומתיש המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. כאב כרוני מוגדר ככאב שנשאר לאחר שרקמת הגוף, במידה ונפגעה, שוקמה במלואה ולעיתים קרובות נמשך עוד חודשים או אפילו שנים.

חינוך לתנועה סומטית -
כאב כרוני וכאבי שרירים

מבוא

כאב כרוני וכאבי שרירים הם בין המצבים הרפואיים הנפוצים והמאתגרים ביותר שאדם עלול להתמודד איתם במהלך חייו. כאב כרוני, המוגדר ככאב הנמשך למעלה מ-12 שבועות, יכול להשפיע עמוקות על איכות החיים, בריאות הנפש והיכולת לבצע מטלות יומיומיות. רוב הכאבים הכרוניים קשורים ונובעים משרירים מכווצים שלא משתחררים. כאבי שרירים, אשר מתאפיינים בכאב בשריר מסוים או קבוצת שרירים, יכולים להיות תוצאה של מגוון סיבות ולכן דורשים גישות טיפול שונות.

שרירים מכווצים וכואבים יכולים להוביל למגוון מגבלות פיזיות ותפקודיות, ובכך להשפיע משמעותית על איכות החיים. השרירים המכווצים והכואבים אלה מגבילים את טווח התנועה, מפחיתים את הגמישות ופוגעים ביכולת לבצע מטלות יומיומיות ופעילויות חיוניות. כתוצאה מכך, פעולות פשוטות כמו הרמת חפצים, עמידה לפרקי זמן ממושכים, או אפילו הליכה יכולות להפוך למאתגרות ומתסכלות. 

לא רק שהמגבלות הפיזיות הללו מפחיתות את היכולת לבצע משימות ולהשתתף בפעילויות חשובות ואהובות, אלא הן גם יכולות להוביל להתפתחות מחזור שלילי של כאב כרוני וייאוש מנטלי. ככל שהשרירים נשארים מכווצים וכואבים לתקופות ארוכות יותר, הם עלולים להגביר את הכאב ולהגביל עוד יותר את התנועה, מה שמוביל להימנעות מפעילות ותורם למצב הכרוני של הכאב.

בנוסף, שרירים מכווצים וכואבים יכולים להשפיע על היציבה ולגרום לחוסר איזון בשרירים ובמערכת התמיכה של הגוף. זה עלול להוביל ללחץ ולכאב באזורים אחרים של הגוף, כמו הגב התחתון או הצוואר, וליצור מעגל קסמים של פגיעות וכאבים נוספים. כמו כן, הפרעות בשינה נפוצות בקרב אנשים הסובלים מכאב כרוני וכאבי שרירים, מכיוון שמציאת פוזיציה נוחה לשינה יכולה להיות מאתגרת. וככלל השינה נפגמת כאשר אנחנו מכווצים מלחצי היום. זהו אחד הגורמים לנוקשות וכאב עם הקימה בבוקר.

כדי להתמודד עם המצבים האלה, חשוב בראש ובראשונה לזהות ולטפל בשורש הבעיה ולאבחן האם מקור הכאב הוא אכן מצב של מתח שרירים מתמשך שלעתים קרובות לא מודע ולא מורגש. 

אחת הדרכים לאבחון מהיר האם מקור הכאב הוא שרירים מכווצים, היא גישת החינוך לתנועה סומטית, שמעניק כלים לשחרור המתח ולשיפור תפקוד השרירים. באם נוצרת ומורגשת הקלה מיידית בכאב ובתנועה, אזי כנראה שמדובר על כאב שמקורו בשרירים מכווצים. לפיכך, החינוך לתנועה סומטית יכול להיות מרכיב חיוני בדרך לשחרור מכאב כרוני וכאבי שרירים ומהמגבלות הנלוות אליהם.

קרא עוד סגור טקסט

ממה נובעים כאבי שרירים כרוניים?

כאב כרוני וכאבי שרירים נובעים לעיתים קרובות משילוב של גורמים ביומכניים, נוירולוגיים ופסיכולוגיים. פציעות ומחלות כרוניות יכולות לגרום לכאבים אלו, כמו גם מתח ולחץ כרוניים המופעלים על השרירים מפעולות חוזרות ונשנות או ישיבה מכווצת לאורך זמן. בנוסף, חוסר איזון בשימוש בשרירים יכול לגרום לעומס יתר על קבוצות שרירים מסוימות, מה שמוביל להתפתחות של כאב כרוני. ישנן גם תרופות כמו סטטינים  (Statins) הידועות בהשפעה שלהם על כאבי שרירים.

 

קרא עוד סגור טקסט

שיטות הטיפול המקובלות והמוכרות

הגישה המסורתית לטיפול בכאב כרוני וכאבי שרירים כוללת שימוש בתרופות משככות כאב, תרופות נוגדי דלקת (NSAIDs), פיזיותרפיה, עיסויים טיפוליים, טיפול בחום או בקור, ודיקור מערבי. שיטות אלו נועדו לספק הקלה מהכאב ולשפר את טווח התנועה באזורים המושפעים. תרגילים פיזיים מותאמים אישית יכולים גם הם לתרום לחיזוק השרירים ולשיפור הגמישות, מה שיכול להקל על הכאב באופן משמעותי.

עד כמה שיטות אלה עוזרות להפגת הכאב

לטיפולים אלו יש תפקיד חשוב בניהול כאב כרוני וכאבי שרירים, והם יכולים להציע הקלה זמנית. עם זאת, חשוב לזכור כי יעילותם תלויה בגורמים רבים, כולל הסיבה לכאב, עקביות בביצוע הטיפולים, והתאמת הטיפול לצרכיו הייחודיים של האדם. לכן, על אף ששיטות אלה יכולות להוות חלק מאסטרטגיה רחבה יותר לניהול כאב, לעיתים הן לא מספקות פתרון מקיף ומתמשך לטווח הארוך.

היעילות לטווח הארוך

טיפולים אלו יכולים להיות חלק מתוכנית טיפול רחבה יותר הכוללת גם שינויים באורח החיים ובתזונה, תמיכה פסיכולוגית, ופיתוח מיומנויות ניהול כאב. כאשר משלבים את שיטות הטיפול הללו עם גישות הוליסטיות וממוקדות בנפש ובגוף, ייתכן שניתן להשיג תוצאות טובות יותר לטווח הארוך, מפני שכאב כרוני לעולם איננו מנותק ממצבו הרגשי והמנטלי של אדם ומאורחות חייו.

קרא עוד סגור טקסט

התרומה של חינוך לתנועה סומטית כגישה וככלי ריפוי לכאב שרירי כרוני

חינוך לתנועה סומטית מיועד לטפל בכאב כרוני וכאבי שרירים מתוך הבנה של הקשר ההדוק בין המוח לגוף. זוהי שיטה המתמקדת בשינוי האופן בו המוח תופס ומנהל כאב, דרך למידה מחדש ותרגול מודע של תנועות בסיסיות ורפלקסיביות. המטרה היא לעודד שחרור של מתחים שריריים כרוניים ולהגביר את התפקוד התקין של השרירים והמפרקים.

מה מייחד את הטיפול בחינוך לתנועה סומטית

בניגוד לטיפולים שמטפלים בכאב מבחוץ, כמו תרופות או עיסוי, החינוך לתנועה סומטית מתמקד בלמידה מחדש של תנועות הגוף ובשיפור התקשורת בין המוח לשרירים. דרך זו מאפשרת לאדם לזהות ולשנות דפוסי תנועה שגויים או מתחים שאינם נחוצים המחזקים ומשמרים את הכאב הכרוני.

ההבדל בין טיפולים מבחוץ לחינוך מחדש ברמת המוח

ההבדל העיקרי בין חינוך לתנועה סומטית לבין שיטות טיפול רגילות הוא בגישה לכאב. חינוך סומטי מתמקד בלמידה מחדש ובאימון המוח לשלוט ולשחרר מתחים שריריים באופן יזום ומודע, במקום להתמקד רק בתנועה, חיזוק או הקלה חיצונית על הסימפטומים. גישה זו מעניקה כלים לניהול כאב כרוני וכאבי שרירים באופן עצמאי כמו גם למניעת כאב, ובכך מספקת פתרון יעיל ומתמשך לטווח הארוך.

חינוך לתנועה סומטית מבטא גישה ייחודית להבנה ולטיפול בשרירים מכווצים, דרך התבוננות עמוקה בשלושת הרפלקסים שהופכים עם השנים להיות רפלקסים מותנים: הירוק, האדום, והטראומה. כל רפלקס מייצג מנגנון תגובתי שונה אשר מופעל דרך מערכת העצבים במצבים שונים של לחץ (שלילי או חיובי), דחק, או טראומה, ומשפיע על הדרך שבה שרירים מסוימים מתכווצים או משתחררים.

 

קרא עוד סגור טקסט

שלושת הרפלקסים

רפלקס האור הירוק - הדחף לפעולה

רפלקס האור הירוק קשור להנעה ולתנועה קדימה. בזמן שהוא מסמל אנרגיה ודינמיות, כאשר הוא מופעל יתר על המידה או מופעל באופן קבוע, דבר שמתרחש אצל כל בני האדם בחברה המודרנית, שבה אנחנו ממהרים להספיק, להגיע, לסיים משימות ולרוץ ממקום למקום ומענין אחד למשנהו, נוצרים שרירים מכווצים שמגבילים את התנועה במקום לתמוך בה. בדרך כלל כל שרירי הגב. חינוך לתנועה סומטית משתמש בתרגול מודע ובטכניקת הפנדיקולציה כדי ללמד את הגוף ואת המוח לזהות ולהפחית את השימוש החריג ברפלקס זה, ובכך לאפשר שחרור של שרירים מכווצים וחזרה לתנועה חופשית יותר.

רפלקס האור האדום - מנגנון ההגנה

רפלקס האור האדום מופעל כתגובה לאיום או לחץ נפשי, ומספק הגנה על ידי הוראת כיווץ שרירים בעיקר של החלק הקדמי של הגוף. שהייה מתמשכת ברפלקס זה יכולה לגרום לא רק לכאב כרוני, אלא גם לבעיות בנשימה, למצבים כמו מעי רגיז, קרוהן וקוליטיס, למיגרנות, לעצירות כרונית ועוד מגוון מופעים בריאותיים עד להתקפי לב, וכמוב,ן להחמרת מצבים רגשיים, ולמגבלות תנועתיות. חינוך לתנועה סומטית מסייע לזהות את המצבים המניעים את רפלקס האור האדום ולעבוד על שחרור התגובות האוטומטיות של הגוף להתכווץ ולהישאר מכווץ, מה שמוביל להפחתה מיידית של הכאב ושיפור התפקוד והיציבה.

רפלקס הטראומה - כיווץ כהגנה או פיצוי

רפלקס הטראומה מתרחש כתגובה לפגיעה פיזית או הרגל תנועתי חד-צידי, כאשר שרירי הגוף מכווצים בצד אחד מתוך הרגל וחזרתיות, או כדי להגן או לפצות על צד שנפגע מנפילה, פציעה או טראומה כגון ניתוח. חינוך לתנועה סומטית מציע דרכים לעבוד עם רפלקס זה דרך שחרור ואיזון מחדש של הגוף, לקידום שיקום והפחתת כאבים.

קרא עוד סגור טקסט

פנדיקולציה - הכוח של השחרור

פנדיקולציה היא טכניקה ייחודית בחינוך לתנועה סומטית, המבוססת על תנועות קטנות ומדויקות שמטרתן לשחרר מתחים שריריים. היא מאפשרת לאדם לחוות שחרור עמוק של שרירים מכווצים, תוך שיפור התחושה והתנועה בשרירים. פנדיקולציה מסייעת לשפר את טווח התנועה, להקל ולשחרר כאבים באופן מיידי, ולחזק את הקשר בין המוח לשרירים, מה שמביא לשיפור כולל בבריאות ובתפקוד הכללי. 

המבט הייחודי של חינוך לתנועה סומטית על שרירים מכווצים, דרך העבודה עם הרפלקסים המותנים והשימוש בפנדיקולציה, מציע דרך חדשנית ויעילה להתמודדות עם כאב כרוני וכאבי שרירים. הגישה הממוקדת, אשר מבוססת על תנועה מודעת והיכולת של כל אדם לרפא את עצמו, מאפשרת שיקום ושחרור של מתחים באופן המוביל לשיפור משמעותי באיכות החיים. 

קרא עוד סגור טקסט
שתף/י בווטסאפ

יצירת קשר

 בר לב
יסודות - המרכז הישראלי
לחינוך לתנועה סומטית ושינוי הכרתי©
טיפולים סומטים / תרגול סומטי / פילאטיס-סומטי

איריס בר לב
0523-484-047

לחץ ליצירת קשר

Telephone (10)
0523-484-047(972)
iris@i-somatic.com
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ

טיפים לפנדיקולציה נכונה

כאשר פנדיקולציה גורמת לך לאי נוחות במקום לשחרור, ייתכן שהבעיה היא לא התנועה, אלא איך אתה עושה את זה. 
הנה כמה טיפים שיהפכו את התנועות והפנדיקולציות שלך ליעילות יותר:

השתמש בפחות מאמץ – תנוע לתוך הפנדיקולציה כאילו אתה מפהק ברכות ועשה את זה כך שירגיש נעים.  אין צורך לטפס את האוורסט!

שחרר את הצד השני של הגוף – כשאתה נכנס לפנדיקולציה, הצד הנגדי של הגוף שלך צריך להיות רך.  השתמש בידיים שלך כמשוב, כדי לעזור לך לחקור האם אתה עדיין מחזיק במתח, מה שאומר שאתה מתאמץ יותר ממה שצריך.

שחרר את מה שמוחזק שלא לצורך – השתמש בידיים שלך כדי להיות בטוח שאתה באמת משחרר את מה שכווצת, במקום למשוך  את עצמך מהתנועה באמצעות השרירים של הצד הנגדי של הגוף.

נגן וידאו

שיעור בתנועה סומטית

סדרה של 4-8 טיפולים אשר כל אחד מהם מלמד אותנו לשחרר קבוצות שרירים אחרת בגוף.

בטיפול בתנועה סומטית – אני מלמדת אותך להרגיש קבוצות שרירים מכווצות ומזכירים למוח איך לשחרר אותם.
בטיפול אני לא מעסה את השרירים, אני לא משתמשת בלחיצות, ואני לא מותחת את השרירים.
אני מלמדת את המוח שלך לשחרר!
שיעור בתנועה סומטית מאפשר לך לטפל בעצמך ולהשיב שליטה ובקרה ויכולת שינוי.
הלמידה המתרחשת בזמן הטיפול – נשארת איתך לתמיד!

השיעור בתנועה סומטית הוא “טיפול-שורש”
התרגול היומי הוא רפואה-עצמית-מונעת

שיכחה חושית-מוטורית
(SMA – Sensory Motor Amnesia)

תלכודת זיכרון המתבטאת בשיכחה חושית-מוטורית (SMA – Sensory Motor Amnesia) הוא מצב אשר בו המוח איבד באופן חלקי או מלא
בַּקָּרָה–רְצוֹנִית של היכולת לחוש ולהניע שריר באופן חפשי.
SMA  הוא הסתגלות למצב דחק – שהפך להרגל.

כאשר אנו חווים תלכודת זיכרון אשר מקבלת ביטוי בשיכחה חושית-מוטורית אנו מאבדים את היכולת הרצונית לשחרר ולהרפות שרירים ולאפשר להם לנוע באופן חפשי. דבר זה מתרחש ברמת המערכת-העצבית.
שיכחה חושית-מוטורית ארוכת-טווח  משמרת חלוקת משקל לא שווה וחוסר איזון של מערכת השריר, המשפיע על השלד. ביטויים של שיכחה חושית-מוטורית ניתן לראות במצבים כמו עקמת, בלט-דיסק, פריצת דיסק, בורסיטיס, שחיקת סחוס, ומצבים שונים המהווים פעמים רבות סיבה להחלפת מפרק ירך או ברך ולניתוחים בעמוד השדרה.
שיכחה חושית-מוטורית היא בעיה תפקודית נלמדת, ולפיכך יכולה להילמד מחדש!

זהו מצב הפיך הנלמד באמצעות חינוך לתנועה סומטית© – תנועה ללא כאב.​

התרגול הסומטי

  את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

החינוך לתנועה סומטית באמצעות פנדיקולציה,
מביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי,
עוזר לנו להיפטר מכאבים כרוניים שעד היום לא נמצא להם פיתרון משביע רצון,
ומשיב לנו שליטה תנועתית.

 התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

רפלקס הטראומה - Trauma Reflex

רפלקס הטראומה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת “ארוכה” יותר, כתף אחת “גבוהה” מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

רפלקס הטראומה

פנדיקולציה - pandiculation

פנדיקולציה היא טכניקה הייחודית לתרגול הסומטי.
פירוש המילה: הארכה אקטיבית מתוך גיוס קבוצת שרירים, בדומה לפיהוק והתמתחות של בוקר (הִתְמַתְּחוּת, בשונה ממתיחה רגילה).

פיהוק/התמתחות – יוצרים קשר בין השרירים, חוט השדרה והמוח.

במקום למתוח שרירים מכווצים על מנת “להאריך” אותם, בפנדיקולציה  אנחנו מְאַפְּסִים את אורך השריר  לְאֶפֶס טונוס בזמן מנוחה.
טכניקה זו מגרה ומעוררת את המוח ואת מערכת-העצבים לשחרר כיווץ בלתי-רצוני כך שהמוח מקבל בחזרה  שליטה מוטורית, ומאפשר פונקציונליות מרבית בזמן תנועה.

התרגול הסומטי משנה את הגוף ואת התודעה באמצעות לימוד מחדש ברמת המוח!

אודות ד'ר תומס האנה - thomas hanna

תומס האנה (1928-1990) היה פילוסוף, עסק בתחום החינוך הגופני והיה חוקר בתחום הנוירו-פיזיולוגיה.
בתהליך שלקח 40 שנה, הוא פיתח שיטת תרגול ותנועה הנקראת:

  Hanna Somatic Education 

מטרת השיטה: להביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי ולהיפטר מכאבים כרוניים אשר מלווים אותנו במשך שנים ללא כל פתרון נראה לעין, להתבגר – זקופים ובעלי שליטה תנועתית.

התרגול הסומטי איננו רק אסופת תרגילים, אלא גם הפילוסופיה והתפיסה הרחבה שעומדת בבסיסו.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

מיתוס ההזדקנות - the myth of aging

גם כיום עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, אנחנו עדיין בטוחים שהגיל הוא הגורם העיקרי בגללו הגוף נעשה איטי, נוקשה, כואב ובלתי מאוזן.
אנחנו מסיקים שתבניות-יציבה מסוימות המשויכות לזקנה, הן פשוט חלק ממה שקורה לגוף עקב הגיל.
בעוד שהאמת היא שכל תבנית-יציבה היא ביטוי של אחד או יותר משלושת הרפלקסים, 
שנובעים מSMA – שיכחה חושית-מוטורית.
אם לא מטפלים בשורש (ביכולת של המוח לתת הוראת שחרור), תבנית-היציבה או התנועה הלקויות מעמיקות עם השנים ולא כתוצאה מהשנים.

כלומר חשוב להבין:
♣ תשישות הגוף בעת זקנה איננה הכרח!
♣ אין זה הגיל שאחראי לשינויים ביציבה, אלא ההשתרשות של אחד משלושת הרפלקסים.

מיתוס ההזדקנות - תרגול סומטי

כאב כרוני

מהו כאב כרוני? וכיצד ניתן להשתחרר ממנו?

כאב איננו מדד מדויק המעיד על בריאות הרקמות!      
כאב הוא מנגנון הגנה שמיוצר על ידי המוח!
אחד הגילויים המדהימים של המדע הוא, שאנו יכולים לחוש כאב ללא כל גירוי פיזי ממשי!

נשאלת השאלה: מהי הדרך בה אני יכול לטפל במערכת-הכאב של עצמי, על מנת שכאב כרוני יעלם?

הגיע הזמן לנקוט בגישה חדשה להתמודדות וצמצום הכאב – והעיקרית בהן מתמקדת בלהכשיר מחדש את מערכת הכאב, דרך החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב.

בשיעורים ובטיפול-הסומטי אנחנו לומדים לשוחח ישירות עם המוח שלנו, על מנת לאפשר לו לשנות את ההוראות שהוא שולח למערכת העצבים, לרקמות ולשרירים.
וכתוצאה מכך אנחנו מאתחלים מחדש את מערכת הכאב
ומשיבים לעצמנו חופש תנועתי חדש!

 

צור/י קשר לתאום שיעור פילאטיס-סומטי

WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ
Telephone (10)
התקשר/י לתיאום שיעור
File - Text
שלח/י לי SMS

שלושת הרפלקסים

כולנו נולדנו עם שלושה רפלקסים עיקריים אשר מגיבים באופן בלתי רצוני לגירויים סביבתיים, פסיכולוגיים ורגשיים.

מצבי דחק מתמשכים שאנו חווים בחברה המודרנית גורמים לרפלקסים האלה להתקבע ועם הזמן הם הופכים לרפלקס-מותנה. זהו מצב שגורם לכיווץ-שרירים-מורגל
(habitual muscular contraction).

נגן וידאו

מהו טיפול בתנועה סומטית

טיפול בתנועה סומטית

בטיפול בתנועה סומטית תקבל/י כלי לטיפול עצמי.
תרגול סומטי אישי הוא הדרך המהירה ביותר להחזיר את תפקוד השרירים, לשפר את חופש התנועה ולבטל את דפוסי הכאב.
השינויים באים לידי ביטוי: בתפקוד השרירים, במודעות הגוף ובתפקוד התנועתי,
כל זאת תוך כדי למידה והשתחררות ממצבים של שיכחון חישה מוטורית שהם הגורם העיקרי למרבית התלונות של כאב, יציבה או קשיים בתפקוד המוטורי.

לקביעת פגישת אבחון וייעוץ

פגישת זום של חצי שעה
בעלות של ₪150

המרכז הישראלי לחינוך
לתנועה סומטית 
ושינוי הכרתי
0523-295-249

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור מקוון קבוצתי (שיעור חד פעמי או שיעור מתוך מנוי חודשי) לא יתאפשר, ולא יינתן החזר כספי בגין השיעור. במקרה כזה, הלקוח יקבל זיכוי לשימוש עבור שיעור במועד עתידי.
 • ביטול שיעור פרטי מותאם אישית וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים.
 • בעת ביטול מנוי של שיעורים פרטיים מותאמים אישית הלקוח יקבל החזר כספי עבור המנוי, בניכוי מחירם המלא של השיעורים שכבר סופקו לו, בהתאם למחירים המלאים של השיעורים הפרטיים חד פעמיים המופיעים באתר.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שישה מפגשים המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור המקוון יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים;
  • ניתן לקבל הקלטה של השיעור שבוטל.
 • יובהר כי כל שינוי של מועד שיעור יתאפשר בתיאום מראש בלבד, ובהתאם לזמינות מועדי השיעורים.
  קראתי ואני מסכים לתנאים

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שלושה מפגשים ו/או יותר המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • החזר כספי מלא יינתן עד 48 שעות טרם מועד הקורס המקוון; יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר הקורס;
  • בטווח זמן של פחות מ- 48 שעות טרם מועד הקורס לא יינתן החזר כספי;
  • במהלך הקורס יהיו הקלטות של השיעורים לתרגול בזמן הנוח לך.

   קראתי ואני מסכים לתנאים

רפלקס האור הירוק - Green Light Reflex

רפלקס האור הירוק הינו רפלקס המניע ודוחף אותנו קדימה.
השרירים האחוריים הגדולים בגב מתגייסים על מנת להניע אותנו לעמידה, להליכה, ולריצה. (חישבו על התגובה של הגוף לפקודה: “עמוד זקוף!”, “לך ישר!”)
ברפלקס זה שרירי הגב לומדים להיות מגויסים באופן תמידי, וליצור כיווץ יתר המקבל ביטוי בקשת מוגברת בגב התחתון.
בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור הירוק (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים האחוריים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מכאבי גב שאולי ליוו אותנו במשך שנים!

רפלקס האור הירוק