המרכז הישראלי
לחינוך לתנועה סומטית
ושינוי הכרתי

ארכיון ניוזלטר

תוכן העניינים: ניוזלטר 2021

ניוזלטר דצמבר 2021

הקשר בין תודעה למימוש

האם אתם יש משהו בתוכך שהיה רוצה לפרוץ החוצה?
האם ידעת שכאב דיפרסיה וחרדה הם אנרגיה שכלואה בתוך הגוף?
האם עלה בדעתך הרעיון, שאילו היינו יכולים מעיזים לתת ביטוי מלא למי שאנחנו באמת, היינו  בריאים, שמחים וחיים בתחושת ביטחון?

ככל שהזמן עובר, ועם ההעמקה בתרגול הסומטי (היכולת לשחרר שרירים מוחזקים שנעצרו בתלכודת זיכרון תנועתית ולהשתחרר מכאבים מתמשכים) אני נוכחת שהנפש שלי כל הזמן מחפשת ביטוי פיזי מלא יותר בעולם.
תמיד ידעתי שהתשוקה שלי היא ללמד ולתת לאחרים ערך. היום אני עוזרת לאנשים ליצור שינוי חיצוני בחיים שלהם, דרך שינוי בעולם הפנימי. אני עושה את זה דרך תרגול סומטי, טיפולים סומטים קלינים (שנעשים בתנועה ומערבים שיח ישיר עם מערכת העצבים והמוח דרך תנועה) ודרך תהליכים של שינוי תודעתי להגשמה.
הרצון והיכולת של כולנו לתת מעצמנו ולעצמנו ביטוי מלא אף פעם לא נעצר. גם כשאנחנו כבר טובים מאוד במה שאנחנו עושים תמיד במהות שלנו אנחנו רוצים להשתפר ולהעמיק עוד. תמיד יש דרך טובה יותר, חכמה יותר, יעילה יותר ומספקת יותר.
לא רק מגיע לנו לחיות נטולי כאבים ובעלי תנועה קלה, חובתנו לברר לעצמנו מי ומה אנחנו רוצים להיות בעולם הזה ולאן אנחנו הולכים.
להרבה אנשים טוב בחיים. טוב מאוד אפילו. הם חיים בסיפוק ואפילו ברווחה כלכלית. אבל כואב להם משהו. אם תעצרו ותחשבו לרגע תראו שיש פה משהו לא הגיוני.
אנחנו יצורים שלמים שמחפשים שלמות. כאב קבוע בגוף ומחלה הם סימפטום. הם תמיד סימפטום. אולי הם סימפטום לכעס, לאכזבה, אולי לתחושת פספוס, אולי לצער מתמשך ואולי לפחד שאינו מקבל ביטוי ולא מצא פתרון.
דיסוננס פנימי מתמשך יוצר מחלה. מחלה מונעת מאיתנו תנועה קלה קדימה.
החיים תמיד יציבו אתגרים, מעצורים וטלטלות. אבל ניחנו ביכולת להתנער, להתאזן ולהמשיך לכיוון היעדים שלנו. אצל בעלי החיים בטבע זהו מנגנון טבעי (מתואר בהרחבה ובאופן יוצא מן הכלל בספרו של פיטר לוין – “להעיר את הנמר”).
עם הידע והיישום הנכון כולנו יכולים לעבור לרמת הכרה גבוהה יותר ולתואם עם מה שאנחנו מעוניינים ומסוגלים להיות.
וכמו כל יישום – הוא דורש תנאי אחד בלבד – אימון והתמדה. ואין צורך בתנאים או הכשרה מוקדמים.
יש ידע תודעתי עצום שעובר כבר מאות שנים. היום כולם אומרים ‘מחשבה יוצרת מציאות’. אבל רובנו יודעים על כך מעט מאוד. ואף על פי כן כבר נאמר לפני שנים ‘אדם נעשה מה שהוא חושב’ וזה תמיד יהיה כך.
עבודה עם אפליקציות מעשיות של הידע הזה תביא את מי שאנחנו לביטוי מלא יותר, ואנחנו נגלה כוח פעולה יוצא מגדר הרגיל, שכולל מחשבה, רגש וגוף, והם יביאו אותנו ליצירת תוצאות חדשות בחיינו.
ככל שרמת התודעה עולה כך העולם שנשקף מעינינו נראה אחרת והנוף משם הוא מרהיב.
ככל שנטפס גבוה יותר, האוויר יהיה צלול יותר והנוף מרהיב יותר.

You can have more than you’ve got because you can become more than you are. – Jim Rohn

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

בכל פעם שעולה הרגשה לא טובה, מחשבות בלופ, כאב פיזי, או רגש לא נעים, ניתן לעצור כל תנועה של הגוף והמחשבה ו”לצלם” אותה בעיני רוחנו.

עכשיו נשאל את השאלה: אני אני יכול לעשות אחרת עכשיו? לנשום אחרת? לעמוד אחרת? לעצום עיניים להניח יד על הלב ולהקשיב בדממה? להפנות את המבט ואת תשומת הלב אל פרח? עץ? אל כפות הרגליים? מה אני יכול לעשות עכשיו שיעצור את הבהילות של המערכת וישנה לרגע את ההרגשה?

גם אם ההרגשה איננה מתחלפת מיידית דעו שאתם בדרך הנכונה! יצרתם עצירה מודעת. לקחתם פיקוד. עשיתם את הצעד הראשון אל החופש.

בוידאו הבא (4 דקות צפייה) אני מסבירה מה זו ‘תלכודת זיכרון תנועתית’

לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר נובמבר 2021

המהות והביטוי

מה בא קודם? המהות או הביטוי? זה נשמע אולי כמו שאלה פילוסופית אבל במבט על עצמנו כסומה (גוף, נפש ותודעה השזורים, ארוגים ותלויים זה בזה) אנחנו בקלות יכולים לראות שהמהות קודמת לפרטים או לביטויים.

לדוגמא:
 ● שמחה היא המהות, והחיוך הוא הביטוי.
 ● שרירים חזקים הם המהות, והיכולת לעמוד בעומסים היא הביטוי.
 ● בריאות קרדיו-וסקולרית היא המהות, והביטוי הוא שהיא תאפשר ריצה למרחקים ארוכים.
●  אנרגיה ותחושה יציבה של סיפוק ומרוצות (המהות), יביאו לנו ליום נפלא (הביטוי).

אבל האמת היא שזה עובד גם הפוך… כלומר הביטוי משפיע על המהות:
 ● חיוך שנחזיק 120 שניות יביא לשמחה
 ● נשיאת משקל בעומסים הולכים וגדלים תביא לשרירים חזקים
 ● ריצה למרחקים הולכים וגדלים תביא לבריאות קרדיו-וסקולרית
●  יום נפלא יביא לתחושת סיפוק ומרוצות… 

הדוגמאות האלה מבהירות את העוצמה של ‘חוק ההופכין‘.
בתרגול הסומטי אנחנו משתמשים בחוק ההופכין.
לדוגמא:
●  אם רמת הכאב משפיעה על הנשימה, הנשימה יכולה להשפיע על רמת הכאב.
●  אם רמת הכאב משפיעה על מצב הרוח, מצב הרוח יכול להשפיע על רמת הכאב.
●  אם רמת הכאב גורמת לתחושת הגוף להשתנות, באמצעות יצירה של תחושת גוף שונה נשפיע על רמת הכאב.
●  אם שרירים תפוסים ומוחזקים משפיעים על איכות התנועה, איכות תנועה תשפיע על רמת הכיווץ ואחזקת השרירים.

ועל העיקרון של חוק ההופכין עובדת טכניקת ה’פנדיקולציה’ הייחודית לתרגול הסומטי:
●  אם המוח טוב בלתת הוראת כיווץ לשרירים ולא טוב בלתת הוראת שחרור, אנחנו נכווץ את השרירים קצת יותר – על מנת לשחרר אותם.
דוגמאות נוספות לעיקרון של הפנדיקולציה:
●  בלם יד במכונית: כאשר רוצים לשחרר אותו, אנחנו מושכים אותו קודם טיפ-טיפה למעלה, ואז מורידים למטה.
●  כאשר רוצים לזרוק כדור למרחק – קודם מושכים את היד אחורה, ורק אז מעיפים קדימה לזריקה.
●  חץ וקשת: קודם דורכים את הקשת, ורק אז משחררים את החץ

וברמה של הפילוסופיה המעשית:
●  מחסור בהוכחות לְקִיּוּמוֹ של מצב, אינו הוכחה לְקִיּוּמוֹ של מחסור.

Absence of evidence, is not evidence of absence.
 
מה זה להרגיש טוב?
זה להיות טוב בלהרגיש.
 
צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

הפנדיקולציה הסומטית שאני מדגימה היום נקראתוהיא Arch and Flatten –  מראה את הדרך בה ניתן לעבוד עם חוק ההופכין.

אנחנו מתחילים בלהציב יעד, כמו שחרור מכאב, שעדיין אין לו הוכחה במציאות
ובאמצעות הנחת יסוד חדשה זו אנחנו מייצרים ומבססים מצע למציאות חדשה להיווצר.

לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר אוקטובר 2021

על כוחן של תרופות וריפוי הגוף מבפנים

“בעיני, הדבר החשוב באמת שהוכיח ד”ר סאלי בספרו  “The Stress of Life” , הוא שהגוף מצויד בעצמו לשמור על בריאותו, לרפא את עצמו ממחלות ולהישאר צעיר תוך התמודדות מוצלחת עם אותם גורמים המביאים למה שאנו מכנים זקנה. לא רק שהוא הוכיח שהגוף מסוגל לרפא את עצמו, אלא שבסופו של דבר זוהי התרופה היחידה שיש.  תרופות, ניתוחים וטיפולים שונים פועלים במידה רבה על ידי גירוי של מנגנון ההגנה של הגוף עצמו כאשר הוא לקוי, או הפחתה ועידון שלו כאשר הוא מוגזם. אנרגיית ההסתגלות עצמה היא מה שבסופו של דבר מתגבר על המחלה, מרפא את הפצע או הכוויה, או מנצח על גורמי לחץ אחרים.” 
מתוך ספרו של מקסוול מלץ – Psycho-Cybernetics, פרק 15. (בתרגום חפשי שלי)
 

זה מעניין, שהתרבות שלנו עסוקה כל כך בלחשוף ולגלות עוד שיטות, עוד תרופות ועוד טיפולים על מנת לסייע לגוף להחלים מכאב או מחלה, לעתים רק לשמר את המצב הקיים. פה ושם יש גם שיח על רפואה מונעת אך זו תפיסה עדיין איננה מושרשת בתרבות שלנו. התפיסה של רובנו היא ‘לכבות שריפות’.
נדמה שכמעט ושכחנו שהגוף, כמו גם המיינד, הוא אורגניזם מופלא שנוצר לא רק על מנת לשרוד, אלא על מנת להתפתח, להחכים, להשתפר ולהשתכלל.
בעוד בעלי החיים על פני כדור הארץ פועלים וחיים מתוך אינסטינקטים ונמצאים בהרמוניה עם סביבת הגידול שלהם, לנו לבני האדם יש יכולת הסתגלות יוצאת מגדר הרגיל, ויכולות מנטליות גבוהות לשנות את סביבתנו ולהתאים אותה לצרכנו! אלא שנראה שכאן נעצרנו… למרות שאנחנו חיים בסביבה מפנקת בה (ברוב המקומות בעולם) מים נקיים יוצאים מהברז, בגדים התואמים את מזג האוויר נמצאים בהישג יד מאחורי דלת הארון, ותקרת הבית מגנה עלינו משמש, גשם ורוחות וברוב הפעמים אנחנו גם מוקפים בסביבתנו הקרובה באנשים שאוהבים אותנו, אנחנו עדיין חיים במצב מנטלי של הישרדות. ולחיות במצב של הישרדות אומר שהגוף שלנו מייצר ללא הרף הורמונים וכימיקלים שלאורך זמן מחלישים את מערכות הגוף עד שבלית ברירה הוא נאלץ לאותת לנו בכאב או במחלה: “עצור את הדהרה! רד מהסחרחרה!”
נזכיר כאן כמה אפשרויות שלפחות ברמה הרעיונית מוכרות לרבים מאיתנו, ותוכלו לבדוק אצל עצמכם עד כמה אתם לא רק מודעים אליהם אלא גם מטמיעים אפשרויות אלה לוויסות רמות הדחק בתוך היומיום שלכם: 
מדיטציה – בבוקר, לפני שנשאבים אל “העולם” של חדשות, מיילים, וואצאפים, ותקשורת עם אנשים, ומדיטציה בערב, על מנת “לרחוץ” את רשמי וחוויות היום ולאפשר שנת התחדשות.
ויסות אקטיבי של כמות הזמן שבו אנחנו מבלים בתגובה שמייצרת רגשות כמו כעס, עצבנות, ביקורת, קנאה, בדידות, כאב, ביקורת ושיפוט עצמי. כל אלה ניתנים לוויסות אקטיבי! 
לקבוע כמה זמן מהיום שלי אני נותן לעצמי במתנה: 
• זמן לעשייה ופעילות יזומה (בהבדל מפעילות פסיבית, כמו צפייה בסרט) שיוצרת אצלי תחושה של נעימות וסיפוק וגם נותנת לי ערך.  
• זמן להתפתחות אישית. 
• זמן לתרגול שעונה על היעדים והמטרות שלי. 
ובמקביל – כמה מהיום שלי מוקדש להיחשפות לתכנים שמגרים מצבי סטרס כמו: 
חדשות, שיחות בנושאים סוערים, ויכוחים, העלאת זכרונות לא נעימים וחזרה על סיפורים ששוב מגרים את אותו הכאב או את אותה החוויה הלא נעימה.
ומה המחיר שאנחנו מוכנים לשלם בבריאותנו על ההמשכיות של ההרגלים האלה? 
כל שינוי מתחיל בשאלת השאלה הנכונה. 

 

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

התרגול הסומטי הוא דרך ידידותית, זמינה לנו בכל רגע, שיוצר ‘אתחול מחדש’ של מערכת העצבים והשרירים. בשכיבה, בישיבה ובעמידה אנחנו בכל רגע יכולים לְהַפְנוֹת את תשומת הלב ואת החושים שלנו פנימה אל תוך עצמנו במקום החוצה, ליצור קשב וחישה קודם כל אל הנשימה, ואז להתענג על כמה פנדיקולציות שהם הדרך של כל בעלי החיים בטבע (כולל בני האדם ששכחו) לשמור על שרירים ומפרקים משוחררים וגמישים ועל מערכת עצבים מאוזנת. 
לפניכם וידאו המדגים עד כמה קל להכניס פנדיקולציות לתוך היומיום השוטף, מבלי צורך באביזרים מיוחדים או לחכות לשיעור ההתעמלות הבא. 

כל פנדיקולציה היא פעולה אקטיבית ומודעת של אתחול מחדש, שאנחנו מעניקים לעצמנו. 

לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר ספטמבר 2021

התאהב במי שאתה רוצה להיות

התרגול הסומטי והגישה הסומטית בכללותה מדברים על היכולת ליצור שינויים במערכת העצבים ובגוף.
לאלה יש קשר ישיר לרגשות ולמצב הפסיכולוגי שלנו. 
באמצעות תרגול יומיומי אנחנו יוצרים וחוזרים למצב של רגיעה והרמוניה שמאפשרים להתחדש ולהשתחרר מכאב. 

כולנו יודעים ש-disease זה מצב של dis-ease, כלומר שמחלה היא ביטוי מאוחר למצב מתמשך של סטרס שלא השתחרר ולא נרגע, ועם הזמן יצר עומס על מערכת העצבים והמוח. הסטרס הזה משפיע באופן מיידי ישירות ובאופן שלילי על מערכות הגוף. 
אלא שלא כולנו יודעים מה לעשות עם המידע הזה.

מתקיים אצלנו פער, בין הידע האינטלקטואלי שיש לנו אודות נושא מסויים לבין היכולת לתרגם את הידע הזה למעשה. הפער הזה אופייני לתקופה שלנו בה אנחנו מוצפים במידע ובידע רב משמעות, אבל לא עושים עם זה כמעט שום דבר שיוצר תפנית במצב שלנו או בתוצאות שאנו מקבלים. 
אנחנו יודעים למשל על מחקרים רבים שנעשו על כוחה של מדיטציה לוויסות התגובות שלנו למצבי דחק (ולמניעת מחלות), אך רק מעטים מאיתנו מיישמים זאת הלכה למעשה.
אנו מודעים יותר מתמיד לחשיבותה של פעילות גופנית על בסיס יומיומי, אך מדוע רק מעטים מצליחים להתמיד בכך? רוב המתמידים הם או אנשים שלדבריהם ‘מכורים לעניין’, או אלה שיודעים שחייהם תלויים בכך. אצל הסוג הראשון הדחף המניע הוא הנאה וסיפוק, ואצל הסוג השני הדחף המניע הוא חשש ופחד ממה שיקרה אם לא אעשה פעילות גופנית.
שימו לב שבשני המקרים המנוע להתמדה הוא רגשי!
הידע האינטלקטואלי אומר לנו: אני יודע שזה רצוי לי ואני באמת צריך להפסיק לעשן… או לרדת במשקל… או להתאמן על בסיס קבוע… אני באמת צריך להירגע… ולפנות זמן למה שאני אוהב לעשות, ועוד ועוד… אבל, שוב אנחנו נוכחים שהידע האינטלקטואלי אינו יוצר מניע מספיק חזק שמביא להתמדה ואיתה לשינוי בהרגלים
 
אז מהו הַדֶּבֶק שחסר כאן? 
הרכיב החסר הוא רגש תואם!
רגש (emotion) הוא הדבק שמדביק ידע למעשה, ו’צריך’ לרוצה. 
 
 ברגע שניצור את התנועה הרגשית הפנימית ונתאהב ברעיון להיות אדם שאני רוצה להיות: לא מעשן… בעל משקל גוף תקין… פעיל ואנרגטי… רגוע וסבלני… מווסת היטב את התגובות שלו לסטרס… לוקח לעצמו זמן למנוחה, ליצירה ולתרומה, ניווכח שאנחנו מתחילים לנוע לכיוון הרצוי! 
הכל עניין של גישה:
הידיעה מה כדאי לנו לעשות מביאה אותנו לומר: “אני צריך, אני חייב, זה באמת רע מאוד שאני לא…”
לעומת זאת, להתאהב כל יום מחדש ברעיון להיות האדם שאני חולם להיות, ולהרגיש באמצעות הדמיון איך האדם הזה מרגיש הופך למגדלור שמנחה אותנו בדרך הנכונה. לאורו אנחנו משנים את ההרגל. 

הרגשה טובה – היא לב החיים והתנאי הראשון לבריאות טובה, 
והתאהבות – היא הרגש הכי יצירתי ומניע שישנו בקיום שלנו.
התאהבות ברעיון להיות האדם שהינני מעוניין להיות היא הדרך הבטוחה ביותר להביא אותנו אל מחוז חפצנו.
האינטלקט אם כן הוא כלי הרכב, והרגש הוא הדלק המניע.

נפש בריאה בגוף בריא – איננה עוד קלישאה. נפש בריאה היא זו הפועמת בה רגש של התאהבות בכל יום מחדש.
התאהב באדם שאתה מעוניין להיות והמגדלור יאיר את דרכך, ואז, הידע שלך יהיה לך לעזר רב!
מי אני רוצה להיות?
ברגע שאראה אותו בעיני רוחי ואתאהב בו ואתרגש ממנו, הוא יאיר את דרכי.
 
 

(Psycho-Cybernetics by Maxwell Maltz. Chapter 7)

Happiness is native to the human mind and its physical machine. We think better, perform better, feel better, and are healthier when we are happy. Even our physical sense organs work better.
Russian psychologist K. Kekcheyev tested people when they were thinking pleasant and unpleasant thoughts. He found that when thinking pleasant thoughts, they could see, taste, smell, and hear better, and they could detect finer differences in touch.
Dr. William Bates proved that eyesight improves immediately when the individual is thinking pleasant thoughts or visualizing pleasant scenes.
Psychosomatic medicine has proved that our stomachs, liver, heart, and all our internal organs function better when we are happy.


Dr. Schindler has said that unhappiness is the sole cause of all psychosomatic ills and that happiness is the only cure.
The very word “disease” means a state of unhappiness – “dis-ease”.

ובתרגום חופשי שלי:
האושר הוא מצב מולד במוח האנושי ובמכונה הפיזית (הגוף). אָנוּ חושבים טוב יותר, מבצעים ביצועים טובים יותר, מרגישים טוב יותר, ובריאים יותר כשאנחנו שמחים. אפילו החושים הפיזיים שלנו עובדים טוב יותר.
הפסיכולוג הרוסי קצ’ייב בדק בני אדם כאשר הם חושבים מחשבות נעימות ומחשבות לא נעימות. הוא מצא שכאשר הם חשבו מחשבות נעימות, הם יכלו לראות, לטעום, להריח ולשמוע טוב יותר, והם יכלו לזהות הבדלים עדינים יותר במגע.
ד”ר וויליאם בייטס הוכיח כי הראייה משתפרת באופן מיידי כאשר הפרט חושב מחשבות נעימות או מדמיין סצנות נעימות.
לרפואה הפסיכוסומטית יש הוכחות שהקיבה, הכבד, הלב וכל האיברים הפנימיים שלנו מתפקדים טוב יותר כשאנחנו שמחים.
ד”ר שינדלר אמר שאומללות היא הסיבה היחידה לכל המחלות הפסיכוסומטיות וכי אושר הוא התרופה היחידה. עצם המילה “מחלה” פירושה מצב של אומללות – “חוסר נוחות”.

 

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

מהו הדבר האחד הקטן והמיוחד
שאני יכול לעשות היום
על מנת להתאהב בעצמי מחדש ולנוע אל האדם שאני רוצה להיות?
לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר אוגוסט 2021

המוח שלנו הוא שלם וגדול כמו היקום
אנחנו רק צריכים להיכנס פנימה ולגלות אותו

התרגול הסומטי הוא לא התעמלות. תרגול סומטי הוא גם לא ספורט. התרגול הסומטי הוא השער דרכו אנחנו נכנסים פנימה ועורכים שינויים בתוך מערכת-העצבים-והמוח שלנו. הוא השער דרכו אנחנו משנים תפיסות-תנועתיות-מקובעות ומשתחררים מתִלכודת-זיכרון שהתקבעה במערכת התנועתית שלנו.

עבורי תרגול סומטי הוא הרבה יותר מזה.
מעבר להיותו הכלי היחיד שאני מכירה שבאופן מיידי מזכיר למוח לתת הוראת שחרור לשרירים שהתרגלו להיות מכווצים על בסיס כרוני, התרגול הסומטי מאפשר בהדרגה להבין ולהתוודע ליכולת הבלתי מוגבלת שלנו: לשנות, לווסט, להחלים וממש לברוא את עצמנו מחדש.
למעשה, יש לנו יכולת בלתי מוגבלת לעצב את עצמנו להיות האדם שאנו מעוניינים להיות.

אנחנו היום, הננו תוצאה של ההרגלים שלנו, של מערכת החשיבה האוטומטית שלנו, של התפיסות ואוסף הדעות, הרעיונות והאמונות שאספנו ואגרנו במהלך השנים. הרבה מהם הקבעו עבורנו אי שם בילדותנו מתוך תפיסה סביבתית, חברתית, משפחתית ותורשתית.

לא הרבה פעמים בחיים שלנו, אם בכלל, עצרנו ושאלנו: מה מכל אלה משרת אותי להתקיימות ולהישרדות, ומה מכל אלה משרת אותי לצמיחה?
דר’ תומאס האנה (מפתח שיטת הטיפול של התנועה-הסומטית) היה בראש ובראשונה פילוסוף שהתעניין בשאלה: האם בני אדם יכולים להיות חופשיים וכיצד? הגילוי שלו היה שדרך החינוך-לתנועה-סומטית ניתן לא רק להעיר את המוח על מנת להפעיל אחרת את השרירים, אלא גם ללמד, לחנך ולעורר את המוח לפעול תוך מיצוי של הפוטנציאל המלא שלו.
מחקרים מראים שאנחנו מנצלים רק 10% מהמוח שלנו. נסו לדמיין לרגע איך החיים המנטליים, הרגשיים והפיזיולוגים שלנו היו נראים ואיזה תוצאות היינו מקבלים אם היינו משתמשים אפילו באחוז 1 יותר??
תומאס האנה מוסיף ואומר: “המוח שלנו הוא שלם וגדול כמו היקום. היקום הוא אינסופי וגם המוח שלנו הוא אינסופי. אנחנו רק צריכים להיכנס פנימה ולגלות אותו”.

הצעה מעשית: לפני שאנחנו מתחילים בתרגול ובפנדיקולקציות, נשכב לרגע בדממה ונשאל את השאלות הבאות:
מי אני מעוניין להיות? מה אני מעוניין להרגיש? כיצד אני מעוניין ובוחר לראות את עצמי עכשיו?
כאשר ישנו כאב אקוטי או תנועה מוגבלת באחד מהמפרקים אנחנו נגלה לרוב שהתרגול מתחיל בציפייה ואפילו באמביציה “לתקן את הקלקול”. אנחנו נמצא שבזמן התרגול אנחנו כל הזמן בודקים “האם הכאב עדיין שם?” ובדרך כלל באופן לא מפתיע בכלל – אנחנו נמצא אותו…
זה קורה בגלל שמבלי להיות מודעים לכך אנחנו מצפים למצוא אותו. בגלל החוק שאומר: שהדבר שאליו אנחנו מפנים את תשומת הלב שלנו – גדל.
אל תאמינו לי, תבדקו את זה.

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

אחת מהיכולות הנפלאות הגלומות במוח שלנו היא היכולת לשים את תשומת הלב היכן שאני בוחר לשים אותה, בִּמְקוֹם בַּמָּקוֹם שבו יש הכי הרבה גירוי חושי.
הסרטון הבא ידגים עד כמה קל להתחיל לאמן את הפקולטה של תשומת הלב, ולכוון אותה למקום שאנחנו מחליטים עליו.
לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר יולי 2021

ואמא שלי הייתה אומרת: "בסוף זה יגמר בבכי"

האם היציבה שלך “זקופה”? ולמה יציבה זקופה לא מעידה על חופש תנועתי או על גמישות תנועתית?

בעוד שאנו מדברים לעתים קרובות על רפלקס האור האדום, רפלקס האור הירוק ורפלקס הטראומה, יש דפוס רביעי של אחיזה שרירית (Sensory Motor Amnesia) שחשוב להכיר: תומאס האנה כינה אותה “המֶלְחָצַיִם”. אני אוהבת לכנות אותה “שִׁרְיוֹן הָאַבִּירִים“. רפלקס זה מייצג כיווץ גם בחלק הקדמי וגם בחלק האחורי של הגוף בו-זמנית. התוצאה: שירי הגב מוחזקים ומושכים לאחור, שרירי הבטן והחזה מוחזקים ומושכים לפנים, זה מושך אחורה וזה מושך קדימה, ואמא שלי הייתה אומרת – זה יגמר בבכי.

האם פעם אמרו לך שהסיבה שהכתפיים שלך שמוטות קדימה והחזה שלך כפוף לפנים היא כי הכתפיים שלך חלשות? יתכן שאמרו לך למשוך את הכתפיים לאחור ולהרים את החזה או לעשות תרגילים לחיזוק הגב העליון.
האם נאמר לך פעם שהסיבה לכאבי הגב ולקשת המוגזמת בגב התחתון היא בגלל שהבטן שלך חלשה? יתכן שהומלץ לך להתחיל להתאמן ולחזק את שרירי הליבה.
בשני המקרים העצה לחיזוק חלק מסוים בגוף על מנת לתת מענה לשרירים “חלשים” אינה מניבה תועלת. למעשה השרירים שלך ילמדו להיות עוד יותר מכווצים, ולכן חלשים. למה חלשים? כי שריר מכווץ שלא יודע להשתחרר הוא שריר לא יעיל ולא גמיש. רק בשחרור מלא של השרירים נמצא את החופש להתרחב, להתארך, להתכופף לפנים ולצדדים ולסובב את עמוד השדרה בחופשיות וללא כאב.

אף אחד לא מכופף לפנים בגלל שרירי גב חלשים, אלא מכיוון שהשרירים של קדמת הגוף מכווצים כל כך חזק וברמה לא-מודעת שהם מושכים את הכתפיים קדימה ואת בית החזה למטה (רפלקס האור האדום).

קשת מוגברת ורגישה בגב התחתון איננה תוצאה של בטן חלשה. זו תוצאה של שרירי גב מכווצים מדי שפועלים כל הזמן בתגובה להרגלי התנועה והרגלי החשיבה האופיניים לרפלקס האור הירוק:
“אם אני לא אעשה את זה אף אחד לא יעשה את זה במקומי”…
“אני חייבת לסיים את רשימת המטלות, גם אם זה יהרוג אותי בסוף היום”…
אז מה ניתן לעשות?

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

תוך כדי התרגול הסומטי היומיומי, כדאי להתחיל לשים לב האם אפשר לשחרר צד אחד של הגוף ללא עזרת הצד השני?

אני ממליצה לקחת כל אחד מסרטוני ההדרכה של התרגול הסומטי שיש בערוץ היו-טיוב של החינוך לתנועה סומטית, ובסוף התרגול לשכב לרגע בשקט עם רגליים ישרות וידיים לצידי הגוף ולשאול את השאלה: האם נוח לי לשכב על הרצפה עכשיו?

אם התשובה היא “כן” הרי שלימדת את המוח לשחרר שרירים מוחזקים, ובעמידה יורגש חופש תנועתי רב יותר ויציבה גבוהה יותר. 

אם התשובה היא “לא”, זה אומר שבשלב השחרור הייתה השתתפות וגיוס של שרירים (בעוד שהכוונה הייתה לשחרר אותם). מומלץ לצלול עמוק יותר ולהיעזר במורה/מטפל בחינוך לתנועה סומטית, לקחת מספר שיעורים וטיפולים אישיים על מנת לחשוף את התבנית המורגלת ולהגיע לחופש תנועתי בְּכָל השרירים בגוף.

לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר יוני 2021

להתניע מנועים בבוקר

היופי בנו כבני אדם הוא שאנחנו תמיד מחפשים ומבקשים פתרון לכאבים ולטרדות המלווים אותנו, כאלה שלעיתים נמצאים איתנו שנים ללא פתרון, ומעטים האנשים שבאמת מבינים אותנו.
אני ש”ביליתי” במקום הזה את מרבית חיי מכירה כל כך טוב את ההרגשה הזו ואת חוסר האונים והתסכול שמתלווים אליה.
הרבה שנים בחיי חיפשתי מוצא בכל פינה אפשרית והלכתי אחרי כל הצעה “שהבטיחה” את הקשת שבענן ואת האושר המוחלט, ולא מצאתי. התפנית התרחשה כאשר גיליתי את התרגול הסומטי. והתחדשתי. השינוי הזה לווה בשחרור מכאבים, ממתחים, מטראומות ומאי הנעימויות שזמן כה רב היו “ידידי” הקרובים.
זה לא קרה בבת אחת והתהליך ממשיך איתי הלאה. ומתוך ההתנסויות וההבנות שממשיכות להגיע אלי אני משתפת ומציעה את מרכולתי.
התכנים שאני משתפת כאן מכילים הצעות פשוטות ומעשיות שניתן לקחת אל אתגרי היום-יום ויכולות ליצור מהפך מיידי.
אינני מאמינה בדרכים מסובכות, אני כן מאמינה שככל שההצעה פשוטה יותר כך היא מעשית יותר.  כך זה עבד בשבילי.

הרבה מאיתנו מתעוררים בבוקר ומייד מזנקים מהמיטה ו”מתנפלים” על היום.
אבל לא כולנו מרגישים שהגוף שלנו קל וגמיש כפי שהיינו רוצים שהוא יהיה על-הבוקר.
לעתים קרובות הוא נוקשה, אולי יש כאב עם הקימה, אולי אתם מאלה שהכאב ממשיך ללוות אתכם במהלך היום, ואולי אתם מאלה שיודעים שתוך שעה-שעתיים עם התנועה הכאב יחלוף, עד מחר בבוקר, וחוזר חלילה.
חינוך לתנועה סומטית מלבד היותו תודעת תנועה בתוך היום יום אשר משמשת לכל מטרה ומטלה, זהו גם תרגול ספציפי ומדויק שמביא לשליטה ביכולת שלנו לשחרר שרירים שעובדים נון סטופ, גם כאלה שהיו ללא תנועה במשך שעות השינה בלילה.

תהליכים כימיים שמתרחשים במערכת השרירית גורמים לכך שרובנו נחוש נוקשות גופנית כלשהי עם הקימה בבוקר, וחלק מאיתנו מניסיון אישי (ואני בתוכם!) יודעים שתנועה של התכופפות על-הבוקר עלולה לגרום לגב “להיתפס”.
מרבים ממטופלי אני שומעת תלונות כמו: “קמתי בבוקר ובמקלחת נתפסה לי השכמה”, או “קמתי בבוקר ופתאום לא יכולתי להרים את הזרוע למעלה”.

אחרים נִתְבָּרְכוּ בקימה בבוקר ללא שום כאבים! אבל מרגישים שהיום הגיע מוקדם מדי… שאין כוח לצאת מהמיטה… ו-כמה היה טוב אילו יכולתי לישון עוד…

אחד מהפלאים שהמדע הכי מתקשה להבין או להסביר הוא הפנומן הזה שנקרא ‘פיהוק’.
בעוד שחלק הגיעו למסקנה שפיהוק מזרים יותר חמצן למוח על מנת לקרר אותו, היום מתברר שנשימה דרך הפה (ופיהוק הוא נשימה מהפה) מעבירה פחות חמצן אל התאים בהשוואה לנשימה דרך האף. ובכלל, נמצא שעוברים מהחודש החמישי להתפתחותם ברחם מפהקים, והם הרי אינם תלויים כלל בחמצן דרך דרכי הנשימה.

החינוך לתנועה סומטית מתבסס על החוויה עתיקת היומין (שכל בעלי החיים מכירים אותה היטב, כולל ציפורים ודגים) שפיהוק, הוא הדרך של מערכת העצבים לאתחל את עצמה מחדש וכך גם את המערכת המוטורית, כלומר את השרירים שלנו לקראת תנועה.
חתול לא יקום מהשינה ללא פיהוק מלווה במספר התמתחויות. דבר דומה קורה גם אצל תינוקות.
האם אתם מאלה שמפהקים ומתמתחים בבוקר רגע לפני הקימה על מנת “לחמם מנועים” לפני הזינוק לתוך היום?

לכל מי מאיתנו שלוקח לו זמן “להתניע מנועים” בבוקר, הַתִּרְגּוּל הסומטי, מלבד היותו תרגול מופלא לכל מי שקשה לו להירדם בלילה ולכל מי שרוצה לישון טוב יותר, זהו תרגול נהדר שניתן לעשות במיטה עם היקיצה!

אנחנו בטוח יותר עסוקים מהחתול שלנו, אך אין זה אומר שכדאי לנו לוותר על אחת התכונות הטבעיות שהביולוגיה חננה אותנו בהן – היכולת לנער את ‘קורי השינה’ מעלינו, שרירית ומנטאלית, ולקום מהמיטה מוכנים ונכונים ליום הבא!

 

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

לעתים אני מוצאת שרגע ההתעוררות בבוקר לא שואל אותי איך אני מרגישה לקראת היום והאם אני מוכנה ונכונה לו.
אני מאוד אוהבת את מה שאני עושה והסיפוק שלי הוא אדיר, אך עדיין ישנם בקרים שבהם קשה לי לצאת מהמיטה, בעיקר בחורף.
אז מה עושים?
אני דבר ראשון מפהקת ומתמתחת ארוכות כמו תינוק שזה עתה התעורר מדושן עונג, ומזכירה לעצמי – שפיהוק הוא פנדיקולציה, שזו ההתמתחות הזו שכל בעלי החיים עושים באופן ספונטני בכל פעם שהם קמים מתנומה או נמנום (חתול יכול להגיע גם ל-40 פנדיקולציות ביממה). ואז, אני מסובבת את כפות רגלי ומניעה את מפרקי הקרסול, ושוב מפהקת ומתמתחת. אני שמה לב לכיוון שבו מערכת העצבים שלי בוחרת להתמתח.
ההתמתחות, שהיא בדיוק ההפך ממתיחה, היא כיווץ של קבוצת שרירים בצד אחד של הגוף, ואז שחרור שלהם. פעולה הזו מְוַסֶּתֶת ומביאה לאיפוס של נוירונים מוטוריים אלפא וגמא בתוך סיבי השריר, וזה מרגיש נפלא! אני תיכף מרגישה שהשבתי שליטה על ההתעוררות שלי, ושהכנתי את הגוף לצאת מהמיטה ולפגוש את היום החדש.
לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר מאי 2021

מי יעלה איתי להר

היופי בנו כבני אדם הוא שאנחנו תמיד מחפשים ומבקשים פתרון לכאבים ולטרדות המלווים אותנו, כאלה שלעיתים נמצאים איתנו שנים ללא פתרון, ומעטים האנשים שבאמת מבינים אותנו.
אני ש”ביליתי” במקום הזה את מרבית חיי מכירה כל כך טוב את ההרגשה הזו ואת חוסר האונים והתסכול שמתלווים אליה.
הרבה שנים בחיי חיפשתי מוצא בכל פינה אפשרית והלכתי אחרי כל הצעה “שהבטיחה” את הקשת שבענן ואת האושר המוחלט, ולא מצאתי. התפנית התרחשה כאשר גיליתי את התרגול הסומטי. והתחדשתי. השינוי הזה לווה בשחרור מכאבים, ממתחים, מטראומות ומאי הנעימויות שזמן כה רב היו “ידידי” הקרובים.
זה לא קרה בבת אחת והתהליך ממשיך איתי הלאה. ומתוך ההתנסויות וההבנות שממשיכות להגיע אלי אני משתפת ומציעה את מרכולתי.
התכנים שאני משתפת כאן מכילים הצעות פשוטות ומעשיות שניתן לקחת אל אתגרי היום-יום ויכולות ליצור מהפך מיידי.
אינני מאמינה בדרכים מסובכות, אני כן מאמינה שככל שההצעה פשוטה יותר כך היא מעשית יותר.

דרך סיפורים של התלמידים שלי אני מתוודעת בכל פעם ליכולתו של התרגול הסומטי להביא את התנועה שלנו להיות יעילה יותר, להתגבר על כאבים שלעתים גורמים למוגבלויות תנועתיות, ולצלוח אתגרים ביתר קלות.

סיפור מרגש ששמעתי מאחת מהמתעמלות שמשתתפת בשיעורים הסומטיים הקבוצתיים:
“יצאתי עם חברה לטיול מודרך של 3 ימים עם מיטיבי לכת בגליל. אתמול חזרתי ואני מרגישה נהדר.
במהלך המסע טיפסנו את הדרך התלולה שעולה מחורפיש לבית ג’אן והרגשנו אחרי יומיים של הליכה שאנחנו מתחילות להתעייף, הצעדים מתחילים להיות כבדים יותר ואנחנו נוטות להשתרך מאחור…
נזכרתי במה שעשינו ממש בשיעור האחרון. התייחסנו לתנועת האגן בהליכה ושחררנו את השרירים שאחראים לתנועה של האגן. בסוף השיעור הרגשתי איך הרגל שלי יוצאת קדימה מתוך האגן. אמרתי לחברתי – בואי נעשה את מה שעשינו בשיעור האחרון ונראה מה יקרה…
זה לא יאומן, טיפסנו את ההר כשהאגן שלנו מתנועע באופן בו הנחית אותנו להרגיש שהוא זה שמוציא את הרגל החוצה, ופתאום גילינו שאנחנו הולכות בקלילות והרבה יותר מהר. כשהגענו לפסגה התיישבנו וחיכינו עד שכל השאר יגיעו…
לא התנשפנו בכלל, לא כאבו לנו הרגליים, ואין לי התכווצות שרירים היום!”

בתרגול הסומטי אנחנו נותנים דגש רב על מרכז הגוף והאגן, על מנת להשתחרר מסטרס שהתקבע בשרירים, מהרגלי יציבה ונשימה שעם הזמן מכבידים על השרירים והמפרקים להיות רכים ותנועתיים.

הגפיים שלנו (הזרועות והרגליים) הם אֵיבָרִים תנועתיים וחשוב שכך יהיו. אולם לעתים אנחנו מסתמכים עליהם יתר על המידה לתנועה שלנו במרחב.
בהליכה, חשוב ששרירי הבטן והגב יהיו רכים ושהאגן יוכל לנוע בכל המישורים. כאשר ישנם מצבים של שיכחון-חישה-מוטורית בשרירים של מרכז הגוף והם מוחזקים ונוקשים, נמצא שהגפיים והמפרקים שלנו מפצים ועובדים קשה מדי, מאיטים ומסרבלים את התנועה שלנו קדימה.

 

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

מה אפשר לעשות, על מנת להתחיל להזכיר למוח שהאגן הוא האחראי להליכה?
רק כאשר מרכז הגוף משוחרר – הוא מאפשר חופש תנועה שאינו מצריך השקעת אנרגיה מיותרת באגן.
בתנועה הבאה אני מזמינה אתכם להתנסות בתחושת ההתארכות של כל צד של הגוף לסירוגין, שמאפשר תנועה באגן ואז, לרגל אחת “לצאת” ממנו, בדיוק כמו בהליכה.
אנחנו מתנסים בתנועה הזו off gravity, כלומר בשכיבה על מזרן, על מנת לפנות את המוח לחוש ניאנסים חדשים ולבטל דפוסי תנועה מורגלים שמקבלים את ביטויים בעמידה ובהליכה.
תנועה זו איננה מתיחה, אלא חינוך מחדש ברמת המוח ומערכת העצבים, ואפשרות חדשה לחוש איכויות תנועה נשכחות.
לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר אפריל 2021

וויסות והִשְׁתַּנוּת

היופי בנו כבני אדם הוא שאנחנו תמיד מחפשים ומבקשים פתרון לכאבים ולטרדות המלווים אותנו, כאלה שלעיתים נמצאים איתנו שנים ללא פתרון, ומעטים האנשים שבאמת מבינים אותנו.
אני ש”ביליתי” במקום הזה את מרבית חיי מכירה כל כך טוב את ההרגשה הזו ואת חוסר האונים והתסכול שמתלווים אליה.
הרבה שנים בחיי חיפשתי מוצא בכל פינה אפשרית והלכתי אחרי כל הצעה “שהבטיחה” את הקשת שבענן ואת האושר המוחלט, ולא מצאתי. התפנית התרחשה כאשר גיליתי את התרגול הסומטי. והתחדשתי. השינוי הזה לווה בשחרור מכאבים, ממתחים, מטראומות ומאי הנעימויות שזמן כה רב היו “ידידי” הקרובים.
זה לא קרה בבת אחת והתהליך ממשיך איתי הלאה. ומתוך ההתנסויות וההבנות שממשיכות להגיע אלי אני משתפת ומציעה את מרכולתי.
התכנים שאני משתפת כאן מכילים הצעות פשוטות ומעשיות שניתן לקחת אל אתגרי היום-יום ויכולות ליצור מהפך מיידי.
אינני מאמינה בדרכים מסובכות, אני כן מאמינה שככל שההצעה פשוטה יותר כך היא מעשית יותר.

כל הרובוטים הולכים זקוף, אבל זה לא עושה אותם פחות רובוטים.
אנחנו, בני האדם, שמגיבים באופן מכאני לסביבה שלנו ולמציאות שמולנו, צריכים כל יום מחדש לשאול שאלות שהם מחוץ למומנט המכאני שלנו, על מנת לרענן את המערכות השונות שלנו ולחשוף אותן לאפשרויות חדשות.

המון פעמים נשאלתי  –
נו, ואחרי שמשתחררים באמצעות סדרת התרגולים הסומטיים מכל מה שהיה תפוס, והכאבים נעלמים והאיזון חוזר, אז לא צריך לתרגל יותר?  זה יישאר ככה לתמיד?
ואני עונה  – כן וודאי, אילו היינו חיים בתוך פורמלין….
כי אז באמת היה מספיק פעם אחת ודי.
אבל מכיוון שאנחנו לא  “fixed” 
ויש כל הזמן תנועה בזמן בין כיווץ אחד למשנהו, עוד אילוץ של החיים, עוד חוויה מטלטלת, עוד התמודדות, אנחנו נצא מהאיזון פעם אחר פעם ועוד איך. וכל עוד אנחנו חיים אי אפשר למנוע מזה להתרחש.

אולי לא נוכל להימנע, וגם לא רצוי להימנע, מפני שהימנעות, היא אחת מהדרכים שמביאות לסטגנציה ולאיבוד היכולת לווסת, להשתנות, לתקן ולאזן תוך כדי תנועה,
אבל, אין גם צורך להסתגל למצב הזה, וודאי לא להתגורר בו!

ואני מצאתי, ויום יום אני עדה לכך
שהתרגול הסומטי היומי הוא עבורי ועבור רבים דרך מהנה ומעניינת
להחזיר את כל המערכות לאיזון, ובזמן קצר.

 

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

באופן משעשע למדי אפשר לקחת תכונה “רובוטית” ולחקות אותה בזמן הליכה.
כשנאלץ את הרגליים להיות נוקשות ובלתי-תנועתיות, נגלה שלא תהייה ברירה לאגן אלא להתחיל לנוע בדרכים מפתיעות.
השתעשעו וגלו תנועתיות חדשה באגן בזמן הליכה בדרך הבאה:
לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר מרץ 2021

נשימה + תנועה = חיים

היופי בנו כבני אדם הוא שאנחנו תמיד מחפשים ומבקשים פתרון לכאבים ולטרדות המלווים אותנו, כאלה שלעיתים נמצאים איתנו שנים ללא פתרון, ומעטים האנשים שבאמת מבינים אותנו.
אני ש”ביליתי” במקום הזה את מרבית חיי מכירה כל כך טוב את ההרגשה הזו ואת חוסר האונים והתסכול שמתלווים אליה.
הרבה שנים בחיי חיפשתי מוצא בכל פינה אפשרית והלכתי אחרי כל הצעה “שהבטיחה” את הקשת שבענן ואת האושר המוחלט, ולא מצאתי. התפנית התרחשה כאשר גיליתי את התרגול הסומטי. והתחדשתי.השינוי הזה לווה בשחרור מכאבים, ממתחים, מטראומות ומאי הנעימויות שזמן כה רב היו “ידידי” הקרובים.
זה לא קרה בבת אחת והתהליך ממשיך איתי הלאה. ומתוך ההתנסויות וההבנות שממשיכות להגיע אלי אני משתפת ומציעה את מרכולתי.
התכנים שאני משתפת כאן מכילים הצעות פשוטות ומעשיות שניתן לקחת אל אתגרי היום-יום ויכולות ליצור מהפך מיידי.
אינני מאמינה בדרכים מסובכות, אני כן מאמינה שככל שההצעה פשוטה יותר כך היא מעשית יותר.

נשימה היא חיים
אם אנחנו רוצים חיים מלאים
עלינו לנשום מלא.

אם אני אדם שבאופיו בשעה של מתח וסטרס הנשימה נעצרת, עליי ללמוד לנשום עמוק.
אם אני מישהו שבשעה של מתח וסטרס הנשימה שלו נעשית מהירה ורדודה, עלי ללמוד לנשום לאט ומלא.

כאשר אנחנו רגע לפני ייאוש והרמת ידיים או פריצת דרך (מפתיע כמה ששני אלה קרובים זה לזה) – עלינו להתמקד בשאיפה פנימה על מנת להתרחב.
וכאשר אנחנו צריכים להירגע – עלינו לנשוף החוצה. To let go, ולשחרר החוצה את כל השליליים.

הנשימה שלנו היא לא רק – חמצן נכנס ופחמן דו חמצני נפלט החוצה
או רק – כי נשימה היא חיים וככה זה.
אנחנו חיים בזכות הנשימה וזה הדבר היחיד שבלעדיו אנחנו לא יכולים לשרוד מעבר לשלוש דקות (השני ברשימה הוא שינה, ואחריה מזון).
איכות הנשימה קובעת את היכולות שלנו. היא מיועדת להאיץ כאשר הגוף נמצא במאמץ, ולהאט כאשר אנחנו ברגיעה. 
אז אם הנשימה שלנו רוב הזמן מהירה ורדודה, זה אומר שהיכולות שלנו כבני אדם נפגעות.
נשימה מלאה מאפשרת חיים מלאים.
נשנה את הנשימה – נשנה את החיים.
נשנה את הנשימה – נשנה את המדדים הפיזיולוגים שלנו.
נשנה את הנשימה – נשנה את יכולת התנועה.
נשנה את הנשימה – נשנה את מי שאנחנו באותו הרגע.

Something I believe to be very difficult, complicated and take a long time, can actually be very simple and easy, and happen very quickly
Dan Brule

 

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

בסרטון הבא אני מדגימה כיצד ניתן להגיע לטווחי תנועה גדולים ומשוחררים יותר במפרק-הכתף באמצעות התייחסות לאזור אחר בגוף, שעל פי רוב איננו נוטים לחשוב שיש לו קשר עם חגורת הכתפיים:  כלוב הצלעות.

באמצעות סדרת פנדיקולציות קצרה לשרירים הבין צלעיים (השרירים העיקריים של הנשימה) אנחנו נעורר את המוח לחדש את הקשר הקוגניטיבי, החושי והמוטורי עם השרירים הבלתי מורגשים האלה, כך שבאורח פלאי ממש נחווה שיפור משמעותי בטווחי התנועה במפרק הכתף, ומבלי שעשינו אפילו מתיחה אחת…
זוהי דוגמא אחת מיני רבות של העיקרון שאומר: מרכז גוף משוחרר (ובעיקר צלעות, בטן וגב) משפיע ישירות על תנועה בפריפרייה (זרועות, רגליים וצוואר).
הנה הצֵידָה לַדֶּרֶךְ…  13 דקות מתוך אחד משיעורי תרגול סומטי שמועברים בזום. 

לצפייה בסרטון ההדרכה

ניוזלטר פברואר 2021

קשב ותחושה

“היופי בנו כבני אדם הוא שאנחנו תמיד מחפשים ומבקשים פתרון לכאבים ולטרדות המלווים אותנו, כאלה שלעיתים נמצאים איתנו שנים ללא פתרון, ומעטים האנשים שבאמת מבינים אותנו.
אני ש”ביליתי” במקום הזה את מרבית חיי מכירה כל כך טוב את ההרגשה הזו ואת חוסר האונים והתסכול שמתלווים אליה.
הרבה שנים בחיי חיפשתי מוצא בכל פינה אפשרית והלכתי אחרי כל הצעה “שהבטיחה” את הקשת שבענן ואת האושר המוחלט, ולא מצאתי. התפנית התרחשה כאשר גיליתי את התרגול הסומטי. והתחדשתי. השינוי הזה לווה בשחרור מכאבים, ממתחים, מטראומות ומאי הנעימויות שזמן כה רב היו “ידידי” הקרובים.
זה לא קרה בבת אחת והתהליך ממשיך איתי הלאה. ומתוך ההתנסויות וההבנות שממשיכות להגיע אלי אני משתפת ומציעה את מרכולתי.
התכנים שאני משתפת כאן מכילים הצעות פשוטות ומעשיות שניתן לקחת אל אתגרי היום-יום ויכולות ליצור מהפך מיידי.
אינני מאמינה בדרכים מסובכות, אני כן מאמינה שככל שההצעה פשוטה יותר כך היא מעשית יותר. 

 

האם יש הבדל בין תנועה במישור המנטלי לתנועה במישור הפיזי?
האם יש הבדל בין לשבת בשקט ולדמיין שאני רץ וקופץ מעל לשלולית לבין התנועה הפיזית בחוץ?
מחקרים שנעשו על קבוצות של ספורטאים הראו שאלה שחילקו את זמן האימונים בין פעילות גופנית במישור המנטלי דרך השימוש בדמיון לבין פעילות פיזית בשטח הראו שיפור ניכר בביצועים הספורטיביים לעומת הקבוצה שהתאמנה אך ורק בשטח.

למה הנתון הזה כל כך יוצא דופן וחשוב?

פעמים רבות כאשר ישנה פציעה או הגבלה תנועתית, כאב או פחד לעשות תנועה כי זה ‘בטח שוב יכאב לי’, אנחנו נמנעים מלנוע. ההימנעות הזו מלמדת את המוח לתת הוראת “הקפאה” לקבוצות שרירים, ועם הזמן הוא פשוט שוכח להפעיל את השרירים האלה או להניע מפרק ונוצר המצב שתומס האנה כינה ‘שיכחון חישה מוטורית’.

כולנו מגיעים לכל פעילות גופנית ולכל תנועה עם כל ההיסטוריה שלנו והשרירים שלנו הם שיקוף מדויק למה שהתרחש עד לרגע זה לא רק בגוף אלא גם במישור המנטלי: ניסיון העבר, פחדים, סטרס מתמשך, אורח החיים (למשל להספיק כמה שיותר ולתמרן בין שלל עשיות ותחומי אחריות) וגם תפיסות ואמונות (למשל: “אם אני לא אתאמץ זה לא יקרה”). ואלה רק כמה דוגמאות של מצבים מנטליים שמשפיעים ישירות לא רק על המערכת הפסיכולוגית שלנו אלא גם על השרירים והתנועתית שלנו.
דרך המחקר על הספורטאים אנחנו יכולים להבין שכאשר אנחנו ‘לוקחים’ את הגוף שלנו לעשות פעילות גופנית כמו הליכה, ריצה, לטאטא את הבית או להחליף מצעים, אנחנו לוקחים איתנו גם את כל המצבים המנטליים, כמו הדאגות, הלחץ או הריצה קדימה להספיק, וזה אומר שהגוף ואיכות התנועה שלנו יהיו מושפעים, לאו בהכרח לטובה. נמצא את עצמנו מתאמצים יתר על המידה או מתעייפים יתר על המידה.

עם השנים למדנו ‘לחבב’ את תחושת המאמץ ולקבל את ההנחה שזה מה שמביא אותנו להישגים.

מסיבה זו הדבר הראשון שמעניקה לנו התנועה הסומטית הוא פרקטיקה יסודית. התרגול הסומטי פותח אפשרות לראות ולהרגיש שהדבר שמביא אותנו בקלות וללא מאמץ להישגים, זו הכנה מנטאלית וגופנית מקדימה, ולחיצה על כפתור restart שרירי ומנטלי.
התרגול הסומטי לא מחליף את הפעילות הספורטיבית המועדפת עלינו או את פעילויות היום יום, אלא מכין אותנו לעשות אותם טוב יותר ובפחות מאמץ.

חיינו מושפעים ישירות מיכולתנו או אי יכולתנו לחוש.
אנחנו בדרך כלל מתעוררים להרגיש רק כשמופיע כאב או מצוקה בעוד שבשאר הזמן אנו נוטים להיות קהים בהרגשתנו שזה בעצם אומר, קהים לעצמנו. כשאנחנו קהים לעצמנו זה אומר שאנחנו לא קוראים את המפה נכון ונאלצים לפצות על הפער.
 
אז ממה להתחיל?
מכך שנחזיר אלינו את יכולת החישה מתוך בחירה.

נשכב, נשב או נעמוד בשקט ונסב את תשומת ליבנו פנימה ונרגיש:
איך זה מרגיש להיות אני ברגע זה? איזה תחושות מתעוררות בי? מראות? קולות?
איזה חלקים בגוף מתוחים? כבדים? רגישים? מוחזקים?
מה נוח לי להרגיש ומה אני מוצא שאני מתקשה להרגיש?
איך הנשימה מרגישה לי? עמוקה? רחבה? חמה? רגועה?

אופייה של החוויה הפיזית תלויה בתחושה הרגשית-תחושתית.
התרגול הסומטי מחזיר לנו את ערנות החישה ואת מצפן ההרגשה ובכך הוא מחזיר אותנו אל עצמנו כי אנחנו, לפני כל דבר אחר, יצורים רגשיים
ובאנו לכאן על מנת להרגיש טוב.

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

המטבח, מקום אהוב וגם עשוי להכיל אתגרים. 
עמידה ממושכת, להרים סיר כבד, לסחוט לימונים, לחתוך ירקות ועוד ועוד… 
אז מה עושים כדי להקל על הגוף ולהרגיש שיש לנו שליטה וכדי שלא ‘נתמוטט’ בסוף היום?
הנה הצֵידָה לַדֶּרֶךְ…
לצפייה בסרטון ההדרכה

 • Phone
 • Mail
 • WhatsApp
 • SMS
 • YouTube
 • Facebook
× Send

צור קשר לתאום שיעור פילאטיס-סומטי

Telephone (10)
התקשר לתיאום שיעור
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ
נגן וידאו

שיעור בתנועה סומטית

סדרה של 4-8 טיפולים אשר כל אחד מהם מלמד אותנו לשחרר קבוצות שרירים אחרת בגוף.

בטיפול בתנועה סומטית – אני מלמדת אותך להרגיש קבוצות שרירים מכווצות ומזכירים למוח איך לשחרר אותם.
בטיפול אני לא מעסה את השרירים, אני לא משתמשת בלחיצות, ואני לא מותחת את השרירים.
אני מלמדת את המוח שלך לשחרר!
שיעור בתנועה סומטית מאפשר לך לטפל בעצמך ולהשיב שליטה ובקרה ויכולת שינוי.
הלמידה המתרחשת בזמן הטיפול – נשארת איתך לתמיד!

השיעור בתנועה סומטית הוא “טיפול-שורש”
התרגול היומי הוא רפואה-עצמית-מונעת

שיכחון חישה מוטורית
(SMA – Sensory Motor Amnesia)

תלכודת זיכרון המתבטאת בשיכחון חישה-מוטורית (SMA – Sensory Motor Amnesia) הוא מצב אשר בו המוח איבד באופן חלקי או מלא
בַּקָּרָה–רְצוֹנִית של היכולת לחוש ולהניע שריר באופן חפשי.
SMA  הוא הסתגלות למצב דחק – שהפך להרגל.

כאשר אנו חווים תלכודת זיכרון אשר מקבלת ביטוי בשיכחון חישה-מוטורית אנו מאבדים את היכולת הרצונית לשחרר ולהרפות שרירים ולאפשר להם לנוע באופן חפשי. דבר זה מתרחש ברמת המערכת-העצבית.
שיכחון-חישה-מוטורית-ארוך-טווח  משמר חלוקת משקל לא שווה וחוסר איזון של מערכת השריר, המשפיע על השלד. ביטוי של זה ניתן לראות במצבים כמו עקמת, בלט-דיסק, פריצת דיסק, בורסיטיס, שחיקת סחוס, ומצבים שונים המהווים פעמים רבות סיבה להחלפת מפרק ירך או ברך ולניתוחים בעמוד השדרה.
שיכחון חישה-מוטורית הוא בעיה תפקודית נלמדת, ולפיכך יכולה להילמד מחדש!

זהו מצב הפיך הנלמד באמצעות חינוך לתנועה סומטית© – תנועה ללא כאב.​

 

התרגול הסומטי

  את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

החינוך לתנועה סומטית באמצעות פנדיקולציה,
מביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי,
עוזר לנו להיפטר מכאבים כרוניים שעד היום לא נמצא להם פיתרון משביע רצון,
ומשיב לנו שליטה תנועתית.

 התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

רפלקס הטראומה - Trauma Reflex

רפלקס הטראומה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת “ארוכה” יותר, כתף אחת “גבוהה” מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

רפלקס הטראומה

פנדיקולציה - pandiculation

פנדיקולציה היא טכניקה הייחודית לתרגול הסומטי.
פירוש המילה: הארכה אקטיבית מתוך גיוס קבוצת שרירים, בדומה לפיהוק והתמתחות של בוקר (הִתְמַתְּחוּת, בשונה ממתיחה רגילה).

פיהוק/התמתחות – יוצרים קשר בין השרירים, חוט השדרה והמוח.

במקום למתוח שרירים מכווצים על מנת “להאריך” אותם, בפנדיקולציה  אנחנו מְאַפְּסִים את אורך השריר  לְאֶפֶס טונוס בזמן מנוחה.
טכניקה זו מגרה ומעוררת את המוח ואת מערכת-העצבים לשחרר כיווץ בלתי-רצוני כך שהמוח מקבל בחזרה  שליטה מוטורית, ומאפשר פונקציונליות מרבית בזמן תנועה.

התרגול הסומטי משנה את הגוף ואת התודעה באמצעות לימוד מחדש ברמת המוח!

אודות ד'ר תומס האנה - thomas hanna

תומס האנה (1928-1990) היה פילוסוף, עסק בתחום החינוך הגופני והיה חוקר בתחום הנוירו-פיזיולוגיה.
בתהליך שלקח 40 שנה, הוא פיתח שיטת תרגול ותנועה הנקראת:

  Hanna Somatic Education 

מטרת השיטה: להביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי ולהיפטר מכאבים כרוניים אשר מלווים אותנו במשך שנים ללא כל פתרון נראה לעין, להתבגר – זקופים ובעלי שליטה תנועתית.

התרגול הסומטי איננו רק אסופת תרגילים, אלא גם הפילוסופיה והתפיסה הרחבה שעומדת בבסיסו.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

מיתוס ההזדקנות - the myth of aging

גם כיום עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, אנחנו עדיין בטוחים שהגיל הוא הגורם העיקרי בגללו הגוף נעשה איטי, נוקשה, כואב ובלתי מאוזן.
אנחנו מסיקים שתבניות-יציבה מסוימות המשויכות לזקנה, הן פשוט חלק ממה שקורה לגוף עקב הגיל.
בעוד שהאמת היא שכל תבנית-יציבה היא ביטוי של אחד או יותר משלושת הרפלקסים, 
שנובעים מSMA – שיכחון חישה-מוטורית.
אם לא מטפלים בשורש (ביכולת של המוח לתת הוראת שחרור), תבנית-היציבה או התנועה הלקויות מעמיקות עם השנים ולא כתוצאה מהשנים.

כלומר חשוב להבין:
♣ תשישות הגוף בעת זקנה איננה הכרח!
♣ אין זה הגיל שאחראי לשינויים ביציבה, אלא ההשתרשות של אחד משלושת הרפלקסים.

מיתוס ההזדקנות - תרגול סומטי

כאב כרוני

מהו כאב כרוני? וכיצד ניתן להשתחרר ממנו?

כאב איננו מדד מדויק המעיד על בריאות הרקמות!      
כאב הוא מנגנון הגנה שמיוצר על ידי המוח!
אחד הגילויים המדהימים של המדע הוא, שאנו יכולים לחוש כאב ללא כל גירוי פיזי ממשי!

נשאלת השאלה: מהי הדרך בה אני יכול לטפל במערכת-הכאב של עצמי, על מנת שכאב כרוני יעלם?

הגיע הזמן לנקוט בגישה חדשה להתמודדות וצמצום הכאב – והעיקרית בהן מתמקדת בלהכשיר מחדש את מערכת הכאב, דרך החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב.

בשיעורים ובטיפול-הסומטי אנחנו לומדים לשוחח ישירות עם המוח שלנו, על מנת לאפשר לו לשנות את ההוראות שהוא שולח למערכת העצבים, לרקמות ולשרירים.
וכתוצאה מכך אנחנו מאתחלים מחדש את מערכת הכאב
ומשיבים לעצמנו חופש תנועתי חדש!

 

להצטרפות לשיעורי זום
שלח/י לי ווצאפ
שיעורים סומטים קבוצתיים
זום (zoom)
שלישי
10:00 - 09:00
חמישי
11:00 - 10:00
שיעורים סומטים קבוצתיים
סטודיו "יער מאכל" בית לחם הגלילית
שלישי
19:00 - 18:00

שלושת הרפלקסים

כולנו נולדנו עם שלושה רפלקסים עיקריים אשר מגיבים באופן בלתי רצוני לגירויים סביבתיים, פסיכולוגיים ורגשיים.

מצבי דחק מתמשכים שאנו חווים בחברה המודרנית גורמים לרפלקסים האלה להתקבע ועם הזמן הם הופכים לרפלקס-מותנה. זהו מצב שגורם לכיווץ-שרירים-מורגל
(habitual muscular contraction).

לחץ ליצירת קשר

Telephone (10)
0523-484-047(972)
iris.somatic@gmail.com
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ
נגן וידאו

מהו טיפול בתנועה סומטית

טיפול בתנועה סומטית

בטיפול בתנועה סומטית תקבל/י כלי לטיפול עצמי.
תרגול סומטי אישי הוא הדרך המהירה ביותר להחזיר את תפקוד השרירים, לשפר את חופש התנועה ולבטל את דפוסי הכאב.
השינויים באים לידי ביטוי: בתפקוד השרירים, במודעות הגוף ובתפקוד התנועתי,
כל זאת תוך כדי למידה והשתחררות ממצבים של שיכחון חישה מוטורית שהם הגורם העיקרי למרבית התלונות של כאב, יציבה או קשיים בתפקוד המוטורי.

לקביעת פגישת אבחון וייעוץ

פגישת זום של חצי שעה
בעלות של ₪150

המרכז הישראלי לחינוך
לתנועה סומטית 
ושינוי הכרתי
0523-295-249

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור מקוון קבוצתי (שיעור חד פעמי או שיעור מתוך מנוי חודשי) לא יתאפשר, ולא יינתן החזר כספי בגין השיעור. במקרה כזה, הלקוח יקבל זיכוי לשימוש עבור שיעור במועד עתידי.
 • ביטול שיעור פרטי מותאם אישית וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים.
 • בעת ביטול מנוי של שיעורים פרטיים מותאמים אישית הלקוח יקבל החזר כספי עבור המנוי, בניכוי מחירם המלא של השיעורים שכבר סופקו לו, בהתאם למחירים המלאים של השיעורים הפרטיים חד פעמיים המופיעים באתר.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שישה מפגשים המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור המקוון יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים;
  • ניתן לקבל הקלטה של השיעור שבוטל.
 • יובהר כי כל שינוי של מועד שיעור יתאפשר בתיאום מראש בלבד, ובהתאם לזמינות מועדי השיעורים.
  קראתי ואני מסכים לתנאים

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שלושה מפגשים ו/או יותר המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • החזר כספי מלא יינתן עד 48 שעות טרם מועד הקורס המקוון; יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר הקורס;
  • בטווח זמן של פחות מ- 48 שעות טרם מועד הקורס לא יינתן החזר כספי;
  • במהלך הקורס יהיו הקלטות של השיעורים לתרגול בזמן הנוח לך.

   קראתי ואני מסכים לתנאים

רפלקס האור הירוק - Green Light Reflex

רפלקס האור הירוק הינו רפלקס המניע ודוחף אותנו קדימה.
השרירים האחוריים הגדולים בגב מתגייסים על מנת להניע אותנו לעמידה, להליכה, ולריצה. (חישבו על התגובה של הגוף לפקודה: “עמוד זקוף!”, “לך ישר!”)
ברפלקס זה שרירי הגב לומדים להיות מגויסים באופן תמידי, וליצור כיווץ יתר המקבל ביטוי בקשת מוגברת בגב התחתון.
בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור הירוק (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים האחוריים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מכאבי גב שאולי ליוו אותנו במשך שנים!

רפלקס האור הירוק