loader image
פילאטיס-סומטי
אפשרויות חדשות
לתנועה, קשב וגילוי עצמי

איריס בר לב
חינוך לתנועה סומטית - איריס בר לב

פילאטיס - סומטי
דרך חדשה
אפשרויות חדשות

כשאנו משנים את האופן בו אנו עושים משהו מוכר וידוע, מתגלות בפנינו אפשרויות שלא הכרנו לפני כן.
פילאטיס-סומטי הינה דרך חדשה, פורצת דרך להתייחסות חדשה אל התרגול המוכר והידוע, פילאטיס.

התוצאות המתקבלות, מדהימות!

ESIM כחול

©Educational Somatic Movement

אנחנו יצורים מופלאים.
השמיים… השמיים עבורנו אינם הגבול
ומה שאת יכולה לדמיין, את יכולה גם להשיג!

פילאטיס-סומטי –
אפשרויות חדשות
לתנועה, קשב וביטוי עצמי

במהלך השנים האחרונות גיליתי שקיימות נקודות השקה יסודיות ועקרוניות בין שיטת התרגול/טיפול הסומטית כפי שפיתח ד"ר תומס האנה, על בסיס הבנתו והתנסותו בטכניקת פלדנקרייז ועל בסיס מחקריו המדעיים וגילוייו האישיים אודות מבנה ואופן פעולת המוח, לבין שיטת הפילאטיס שפיתח ג'וזף פילאטיס בשנים שלאחר תום מלחמת העולם הראשונה (שנות ה-20 של המאה הקודמת).

נקודות השקה אלו מרוכזות בעקרונות המשותפים כתפישת עולם בריאה ומשוחררת מהתניות ודעות קדומות, תפקידו של המורה כמנחה ופיתוח האפשרויות הגלומות באדם כישות מלאה (הוליסטית), בריאה, חופשית ומאוזנת.

במאמר פתיחה זה אציין נקודות אלו ואסקור בהרחבה את אותם גורמים אשר במהלך השנים ומתוך ניסיון הולך ומצטבר, הביאו אותי לגלות ולפתח את שיטת הפילאטיס-סומטי.

השם שהענקתי למתודה החדשה, מספר בצורה תמציתית על תכולתה שהיא, תרגול פילאטיס אשר מבוצע מתוך נקודת מבט והתייחסות סומטית, כלומר, שינוי עמוק ויסודי באופן בו המוח מתקשר עם חלקי הגוף השונים ומודעות אקטיבית וערנית כמרכיב מרכזי באקט התרגול והטיפוח העצמי.

בכך זוכה המתרגל לשיטה מקפת ושלמה ומתאפשר לו לחוות את היתרונות הקיימים הן בעולם התרגול הסומטי והן בשיטת פילאטיס באופן חדש וייחודי.

מסעי האישי אל המקום בו אני נמצאת כיום ואשר מתוכו ולאורו אני מדריכה את תלמידיי, החל לפני שנים רבות בהכרות מעמיקה ומתמשכת עם טכניקת התרגול של ג'וזף פילאטיס.

מספר מוטיבים מרכזיים משקפים ומבטאים את הבנתי את הפילאטיס והם עוזרים להבהיר את העקרונות היסודיים העומדים בבסיס השיטה החדשה – הפילאטיס-סומטי.

"הדבר שאנו נותנים אליו את תשומת ליבנו,
גָּדֵל." (תומס האנה)

עקרונות הפילאטיס

המשפט הפותח את ספרו של ג'וזף פילאטיס "חזרה לחיים" או בשמו המקורי:

"Return to Life Through Contrology"

 מבטא בבהירות את האופן בו ייחל ג'וזף פילאטיס ששיטתו תשפיע על האדם:

"Physical fitness is the first requisite of happiness"

לכאורה היינו מצפים מהאדם שהגה שיטת תנועה טיפולית לקשר את שיטתו לתנועה, פיתוח שרירים, חיזוק וכדומה. אולם פילאטיס מעניק לנו במשפט קצר ותמציתי זה את עיקר תפיסתו: שאיפה למצב נפשי של שמחה/אושר, בראש ובראשונה.

לכל אורך סִפְרוֹ מנהל ג'וזף פילאטיס דיאלוג מאוזן בין תרגול פיזי למצבים מנטאליים החבוקים ומושפעים זה מזה.

ניתן לראות שג'וזף פילאטיס לא עסוק ביצירת גוף שרירי לצורך הצגתו לראווה, כל מעייניו נתונים לדרך בה ניתן לדעתו לענות על האקסיומה שהעמיד בפתח ספרו: "כושר פיזי הינו הכרח מתבקש לקיומו של אושר".

ג'וזף פילאטיס לא יצר שיטת תרגול. מה שג'וזף פילאטיס הציע לתלמידיו הינו אורח חיים המשלב תנועה, קשב, רגישות, מנוחה, איזון והרמוניה. על ידי שילוב כל הרכיבים הללו הגוף והנפש יקבלו את הראוי להם.
ג'וזף פילאטיס עשה כל שביכולתו על מנת להחיות ולרתום מחדש את הגוף והנפש כמקשה אחת, לרווחת האדם.

ג'וזף פילאטיס קרא לשיטתו – Contrology   

במשפטים רבים בספרו ובדגשים שהעניק ניתן לראות בבהירות את עיקרי משנתו ואת כוונתו האֲמִתִּית והעמוקה. להלן מספר מובאות/דוגמאות מספרו:

"One of the major results of Contrology is gaining the mastery of your mind over the complete control of your body."

"Contrology is complete coordination of body, mind, and spirit."

"…Rather the term "play" as we use it here, embraces every possible form of PLEASURABLE LIVING."

"Teachers start with sense organs. Contrology begins with mind control over muscles."

"We reawakening thousands and thousands of otherwise ordinarily dormant muscle cells. Contrology correspondingly reawakens thousands and thousands of dormant brain cells, thus activating new areas and stimulating further the functioning of the mind."

האתגר הראשון שג'וזף פילאטיס מעמיד בפנינו הינו ליטול את האחריות על מצבנו הפיזי והמנטלי חזרה לידינו.
ג'וזף פילאטיס מסב את תשומת ליבנו לקשר ההדוק בין תחזוקת הגוף ומצבו, להתנהלות מאוזנת בעולם הרוחש בו אנו חיים.

ג'וזף פילאטיס מעניק חשיבות מיוחדת לבחינה מדוקדקת של סיטואציות החיים בהן אדם שותף ובמידה ויש ביכולתו לשנותן או לשנות את יחסו אליהן לרווחתו, הוא מעודד אותו לעשות כן, כחלק חשוב בהליך הריפוי/תחזוקה.

המלצות מעשיות רבות המופיעות בספר, רלוונטיות היום יותר מתמיד לאדם בן ימינו. בספרו משתף ג'וזף פילאטיס בחזונו את הכיוון אליו האנושות צועדת ומציע כלים פשוטים אך יעילים שיעזרו לאדם להתמודד עם אתגרי היום יום ביתר הצלחה, בפחות מאמץ ומתוך עוצמה פנימית גוברת.

המוכר והידוע
הגלוי וזה שאינו גלוי
הינם כחומר ביד היוצר, הדימיון.

פילאטיס פוגש בחינוך לתנועה סומטית

במהלך לימודי את התרגול הסומטי וככל שהכרותי איתו הולכת ומעמיקה, אני מוצאת מקבילות רבות בין ההנחיות היסודיות כפי שתומס האנה העביר לתלמידיו, לבין העקרונות היסודיים כפי שהתווה ג'וזף פילאטיס בכתביו ובהוראתו.
גילויים אלו, אשר הינם ברובם אינטואיטיביים מתבססים בעיקר על תובנות אשר נולדו בי כתוצאה מהתרגול האישי שלי וכתוצאה מהתבוננות מעמיקה ובוחנת את תלמידיי.
גילויים אלו פתחו עבורי מסע של חקירה ובדיקה בהשתתפות תלמידיי ותלמידותיי וזאת יחד עם בדיקה וחקירה עצמית-אישית.

אני נוכחת ומגלה את ההשפעות ההדדיות ואת נקודות ההשקה המתקיימות בין שתי שיטות תרגול/טיפול אלו אשר בתחילה נתפסו אצלי כשונות ומרוחקות.

בשנים האחרונות התחלתי להנחות הן את שיעורי הפילאטיס הקבוצתיים שאני מקיימת והן את השיעורים הפרטיים, ברוח החדשה של הפילאטיס-סומטי.
התוצאות לא אחרו להגיע ואני מופתעת מעוצמתן ומעומקן.
תרגילים שהיו במידה מסוימת "מוגבלים" עקב נקודת מבטי והבנתי אותם, קיבלו לפתע רעננות חדשה ומרחבים חדשים של גילוי וצמיחה נפתחו בפניי ובפני תלמידי.

המשפט האומר שכאשר הינך משנה את נקודת מבטך אודות הדברים, הדברים אשר הינך מתבונן בהם, משתנים, קיבל לפתע משמעות חדשה ועמוקה הן בחיי האישיים והן באינטראקציה שלי עם תלמידיי.
אני חייה את היום-יום שלי מתוך ידיעה הולכת ומעמיקה שאני מביאה ומפגישה את תלמידיי, עם אפשרויות חדשות וייחודיות המאפשרות להם גילויים חדשים ביחסם עם גופם ועם הווייתם הכללית.

תהליך היצירה של פילאטיס-סומטי הינו התרחשות דינמית יום-יומית אשר מגלה את עצמה בפניי בתואם עם החופש אשר אני מאפשרת לעצמי להימצא בו.
אני בתשומת לב שלא לקבע את התובנות שאני מגיעה אליהם, לעקרונות נוקשים או למתודה קבוע וידועה מראש.

הפילאטיס-סומטי הינה התרחשות הבוקעת מתוכי מתוך עניין גדול, ומלווה בהבנה הולכת ומעמיקה של עקרונות התרגול והיישום הטיפולי.

אני מכירה ומיישמת היום את האמיתה אשר לאורה תומס האנה התווה את שיטתו לתלמידיו:

"אנחנו לא מתקנים בעיות, אנחנו מחנכים"

הפילאטיס-סומטי כפי שאני חווה ונחשפת אליו כיום, מתאפשר כאשר אני פוגשת את תלמידיי במקום משותף אשר מתקיים בו חופש לצמיחה ומרחב ביטויי בלתי מוגבל והדדי.
במקום זה מתאפשר לנו להשיל ולו לרגע את משקל העבר ולחשוף את עצמנו מתוך בטחון ומרחב מוגן, אל אשר בוקע ועולה מתוכנו ולגלות שהמסע שאנו עורכים, גם אם תכניו ואופני ביטויו שונים, הינו מסע משותף, מסע אל עבר החופש הראוי והנכון לנו וזו הינה התמצית האמיתית של פילאטיס-סומטי; קיום בריא, מודע ומשוחרר.

המוח שלנו הינו מכשיר מופלא ואין גבול ליכולותיו.
כבני אדם, גילינו עד עתה רק את קצה קצהו.

היתרונות של תרגול פילאטיס-סומטי

היתרונות של תרגול פילאטיס מנקודת מבט והתייחסות סומטית רבות ומגוונות.
המעניין הוא בכך שתבניות התנועה ברובן נשארות ללא שינוי חיצוני בולט, אולם אופן ביצוען והמצב המנטלי/אנרגטי/פיזי אשר המתרגל מוצא את עצמו בו, עובר שינוי יסודי.

השיטה הסומטית מתאפיינת בין השאר במודעות פעילה ודינמית אשר המתרגל מעורר ומתפעל במהלך ביצוע התנועות ומשמר גם במצבי הפוגה ומנוחה.
בנוסף לומד המתרגל לעורר ולהשתמש בפקולטות מנטליות/אנרגטיות גבוהות של התבוננות עצמית, קשב פנימי, תשומת לב, ערנות פעילה ועוקבת ויכולת ירידה לפרטים הקטנים של התרחשויות ואינטראקציות פנימיות.
את כל זה מלווה ותומכת נשימה עמוקה, סדורה, רגועה ומאוזנת.

כשאנו משלבים את העקרונות הדומיננטיים שהתרגול הסומטי מאופיין בהם, בתרגילי הפילאטיס הקלסיים, אנו מקבלים צירוף מיוחד במינו המאפשר לנו להשיג ולקבל מהתרגילים הפילאטיים, תוצאות בעלות עומק מיוחד במינו.

במהלך עבודתי עם תלמידיי אני חוזרת ומגלה שתנועות של התרגול הפילאטי, אשר עלה בידי להשיג בעזרתן תוצאות מוגדרות אך במידת מה מוגבלות, מעניקות כעת, כאשר הן משולבות בתובנות הסומטיות, תוצאות מועצמות, מקיפות ויעילות פי כמה.

מעניין אף לעקוב אחר תגובת המתרגלים היותר מנוסים אשר תבניות התרגול הפילאטי מוכרות וידועות להם, אלו מופתעים מהביטויים החדשים ומהתוצאות יוצאות הדופן המושגות מתוך תבניות מוכרות, בפחות מאמץ, בנינוחות ומתוך מצב ייחודי של שחרור, הרפייה וקשב פנימי.

השינוי היחידי המתבקש מאיתנו והיחידי שיש עימו טעם,
הינו שינוי באופן בו את תופשים, יודעים ומבינים את עצמנו.

חינוך לתנועה סומטית פוגש פילאטיס

החינוך לתנועה סומטית, מלמד אותנו להשיג את אשר אנו מעוניינים מתוך מינימום מאמץ, ללא מתח, מתוך רגיעה ובמצב שאני מכנה, איפשור.
לאפשר לדברים להגיע בטיבעיות וברכות, וזאת במקום המצב המוכר לנו שמאופיין בנטייה לדחוף, להזיז, ליזום ולהתאמץ.

כמדריכה, כמורה וכמתרגלת של  החינוך לתנועה סומטית ופילאטיס-סומטי, אני חווה שינויים משמעותיים באופן בו אני מבינה וכתוצאה מכך מעבירה את התרגילים והשיעורים. שינויים אלו מקבלים ביטוי ברמת ההבנה אשר ממנה אני מנחה את המתרגל, באיכות המודעות אשר בעזרתה אני מלווה את ההתרחשות, ביכולת ההתבוננות שלי במתרחש ובהבנת וְתִרְגּוּם הנתונים אשר אני קולטת.
כמו כן אני חווה עלייה משמעותית בעלת השלכות מוחשיות, ביכולת הקשב והמיקוד הפנימי שאיתם אני מנהלת את השיעורים והמפגשים ובמקביל לכך אני עדה לתופעות והתרחשויות דומות אצל תלמידיי.

כמורה וכמלווה אני חווה בעצמי סיפוק עמוק, ריגוש ותחושת התמלאות והתעלות כאשר אני עדה לתהליכים שעוברים תלמידיי. דבר זה מעניק לי בטחון ויציבות בדרך החדשה הניטווית ומתעצבת לפניי.

תלמידי מסיימים את השיעורים המתקיימים במתכונתם החדשה כשהם מלווים בתחושה של התחדשות ומלווים בהרגשות ובתחושות שעד כה לא היו מוכרות להם; כתחושת שחרור והרפייה אשר חלקם מציינים אותה כתחושה של העדר משקל וקלילות תנועה; רגיעה עמוקה המקבלת ביטוי ביכולת מנוחה ארוכה ויעילה יותר; תחושת יציבות שבאה לידי ביטוי בשיפור ההליכה והיציבה; שחרור מכאבים טורדניים אשר ליוו את חלקם במשך שנים ארוכות ואשר לא נמצא להם מרפא; תחושה של עוצמה פנימית רכה וזורמת אשר איננה תוצאה של עבודה שרירית מאומצת והרגשה של איזון פנימי המקבל בין השאר ביטוי בפעילות מטבולית תקינה של תזונה והפרשה.
כל אלה ועוד הינם תולדה של החיבור המיוחד ובעל ההשפעה המתקבל כתוצאה מהשילוב של פילאטיס וחינוך לתנועה סומטית לכדי מבנה הומוגני, בהיר וסדור.

התרגול הסומטי גמיש באופיו דבר המאפשר את שילובו בכל טכניקה או מתודה של תירגול/טיפול וכתוצאה משילוב זה נפתחות בפניי המתרגל והמנחה אפשרויות חדשות.

אני אף עדה לכך במהלך הסדנאות אשר אני מעבירה ברחבי הארץ אשר לרוב מתמקדות בנושאים ספציפיים.
סימפטומים אשר בעיקר טופלו בעזרת מתודות ידועות וכתוצאה מכך התוצאות היו חלקיות ובמידת מה מוגבלות, מקבלים עכשיו אפיק חדש ורענן של התייחסות וכל זאת בעזרת תרגול יום-יומי פשוט וקל לביצוע.
 
נקודת המבט הסומטי הינה רחבה ומקפת. המבט הסומטי מלמד אותנו להבחין בהקשרים שלא תמיד גלויים לנו בהתבוננות ראשונה. מבט זה מגלה וחושף את קיומם של יחסים והשפעות המתקיימים בין מוקדים שונים, שלאוו בהכרח מקושרים אצלנו כשאנו מתייחסים מנקודת המבט המקובלת.
לדוגמה אביא את אחת הסדנאות אשר קיימתי לאחרונה, סדנה אשר עסקה בקשר שבין מפרק הלסת (TMJ) לבעיות פוריות ורצפת אגן אצל נשים וכפי שציינתי קודם, הקשר שבין מפרק הלסת לתופעות ברצפת האגן ובעיות פוריות אצל נשים איננו גלוי וחשוף ובוודאי שאינו מובן מאליו.
התרגול הסומטי מאפשר לנו לראות, להבין ולהתייחס אל הקשר וההשפעות ההדדיות המתקיימות בין המוקדים השונים ומציע לנו פתרון פשוט, קל לביצוע, יעיל ובעל אפקט יציב ומתמשך.
את כל זה משיג התרגול הסומטי בעזרת תרגול יום-יומי פשוט וקל לביצוע האורך מספר דקות.
תחזוקה שגרתית יום-יומית מאפשרת לנו להימצא במיטבנו.

כל שינוי אמיתי, הינו שינוי מלא ומקיף
וכולל בתוכו את הגוף והנפש,
את העבר את ההווה ואת העתיד.

העתיד הינו כבר כאן, עכשיו.

מרכיב נוסף המייחד את השיטה של הפילאטיס-סומטי הוא בכך שתרגול זה אינו מצריך מהמתרגל יכולות מיוחדות ומתאים לכל מצב בו המתרגל נמצא.
התרגול הפילאטי-סומטי מעורר במתרגל יכולות טבעיות שכבר עתה קיימות בו וכל אשר עליו "לעשות" הוא לאפשר להן לבוא לידי ביטוי.
יכולת כקשב, הכוונת המודעות, יכולת התכנסות פנימה, יכולת הפניית תשומת הלב, ערנות ומעקב, הן יכולות הקיימות בכולנו ללא יוצא מן הכלל וכל אשר מתבקש מאיתנו הוא לעורר ולטפח אותן כך שתעמודנה לרשותנו ולרווחתנו.

טיפוח יכולות אלו הינו תולדה של תרגול והתמדה.
תרגול והתמדה, אלו שני המרכיבים הנחוצים לנו על מנת להגיע מהמקום בו אנו נמצאים כעת בהרגשתנו ובהתנסותנו הפנימית והחיצונית, אל המקום שברצוננו להיות ולחוות.

כשאנו מגלים יכולות אלו בתוכנו ומתחילים באופן רצוני ומודע לעשות בהן שימוש מכוון, אנו מתמלאים בתחושה של סיפוק ושמחה הנובעים מתוכנו ואשר אינן תלויות בגורמים או נסיבות חיצוניות.

התנסות זו ממלאת תפקיד מרכזי במתודת התרגול הפילאטיס-סומטי, גילוי היכולת שלנו כפרטים ליצור עבור עצמנו, בכוחות עצמנו ומתוכנו מצבים פסיכולוגים/רגשיים/פיזיים לבחירתנו וכהעדפתנו. מצבים אשר תואמים ומשקפים את התחושות והחוויות שברצוננו לחוות ולהתנסות בהם.

אנו מגלים כחלק מתהליך הלמידה וההתנסות שיכולת היצירה שלנו הינה כמעט בלתי מוגבלת והיא תלויה ומושפעת בעיקר משלושה גורמים עיקריים:

* יכולתנו להפנות את תשומת ליבנו מהמוקד בו היא נתונה כעת, למוקד חדש לבחירתנו.
* יכולתנו לדמיין את המצב שברצוננו לחוות, כממשות עכשווית.
* המסוגלות שלנו להאמין שהמצב אותו אנו מבקשים להתנסות ולממש, אכן אפשרי לנו.


התרגול הסומטי כפי שהונחה והועבר על ידי תומס האנה, מדגים פעם אחר פעם את היקפן ועוצמתן של שתי אמירות יסודיות.

 
 "לאן שתשומת ליבנו מופנית, לשם גם האנרגיה (מודעות, קשב, זרם החיים, חישה, כוח, עוצמה וכדומה), פונה וזורמת."

 "הדבר אשר תשומת ליבנו נתונה אליו, גדל." 

הן ד"ר האנה כמו ג'וזף פילאטיס לפניו גילו והתוודעו למרכזיות ולחשיבות של שינוי תפישתי/הכרתי באדם כבסיס הכרחי לשינוי פיזי.
מחקרים מודרניים מערביים ואסכולות עתיקות המגיעות מהמזרח מעניקים אישוש ותקפות להבנה זו.
אנחנו יודעים ומכירים בכך היום שנפש בריאה מביאה עימה גוף בריא ואנו פוגשים עוד ועוד מתודות המאפשרות לנו להתנסות בכך ולהפוך הבנה זו לדרך חיים. מספיק אם נציין את המיינדפולנס כמתודה מובילה וטכניקות מדיטציה כוויפאסנה ואחרות אשר נמצאות היום עמוק עמוק במיינסטרים של האדם המערבי.

התרגול הפילאטי-סומטי מהווה כוח תומך ומשלים לתנועה זו, בזכות אופיו הגמיש ורוחב היריעה הגלום בו, ומאפשר לנו לייצר עבור עצמנו, נפש בריאה המלווה ונתמכת בגוף בריא.

אני יודעת ומכירה בכך שאין תשובה ופתרון אחד אולטימטיבי לאתגרים הניצבים בפנינו ומתוך ידיעה זו אני מאפשרת לעצמי לבוא במגע, להתוודע ולשתף פעולה עם גישות ודרכים נוספות. בכך אני מעשירה את הרפרטואר העומד לרשותי ואני ותלמידיי בראש ובראשונה, יוצאים מכך נשכרים.

אני נמצאת בתהליך מתמשך ומרתק של חשיפת התרגול הפילאטי-סומטי והחינוך לתנועה סומטית שבבסיסו, לקהל הולך וגדל ולאפיקים של התנסות ומחקר.
כחלק מכך אני יוזמת מיפגשים אשר מתנהלים בהנחיה משותפת עם מורים ומדריכים מתחומים שונים כפיזיותרפיסטים, מטפלים מהרפואה האלטרנטיבית ועוד.
מפגשים שבהם אנחנו מתעשרים ומעשירים אחד את השני. מפגשים אלו מביאים לחשיפה הולכת וגדלה של התרגול הסומטי ומביאים למודעות את היכולות הנפלאות הנמצאות בטכניקת התרגול/טיפול הסומטית.

התרחבות, צמיחה, גילוי ומודעות,
ויכולת הולכת וגדלה לביטוי עצמי,
אלו הסיבות האמיתיות,
להיותנו כאן על הכוכב המופלא הזה.

לסיום...וזו רק ההתחלה

האפשרויות הגלומות בחינוך לתנועה סומטית ובפילאטיס-סומטי, רבות ומגוונות וכולן ממוקדות לתרומה ולתועלת לאדם באשר הוא.
תומס האנה העניק לאנושות טכניקה טיפולית/תרגול מיוחדת במינה אשר מציעה פתרון קל, זמין ופשוט לרבים מהאתגרים והקשיים הפיזיים, המנטליים והאנרגטיים, שהאדם המודרני פוגש ביום-יום שלו.

פתחתי את המאמר בציטוט מדבריו של ג'וזף פילאטיס אודות השינוי המתבקש בפרט, באופן התנהלותו, ביחסיו עם עצמו כיישות תבונית ואנרגטית וכאדם השואף לבריאות, לאיזון ולהרמוניה בעולמו הפנימי ובסביבתו החיצונית, ואני מעוניינת לסיים בציטוט מדבריו של תומס האנה באותו הקשר:

"Somatic Exercises can change how we live our lives, how we believe that our minds and bodies interrelate, how powerful we think we are in controlling our lives, and how responsible we should be in taking care of our total being.”

ובתרגום חופשי:

תרגילים סומטיים יכולים לשנות את האופן בו אנו חיים חיינו.
הם יכולים לשנות את האופן בו אנו מאמינים שהכרתנו וגופנו מתייחסים אחד לשני.
והם יכולים לשנות את האופן בו אנו תופשים את עצמנו כבעלי עוצמה בניהול חיינו ואת דעותינו בייחס לכמה אחריות ומעורבות עלינו ליטול בכל הנוגע לשלומנו, לבריאותנו ולהרגשתנו הכללית.

בעזרת החינוך לתנועה סומטית והפילאטיס-סומטי אנו עומדים לגלות שבריאותנו ויציבותנו הכללית נתונה בידינו ואנו אכן, כך אפשר לומר, המעצבים של חיינו.
גילוי זה, כמשתמע מדבריהם של תומס האנה וג'וזף פילאטיס, יש באפשרותו לשנות את האופן בו אנו מבינים ופוגשים את החיים בכללותם ואת חיינו בפרט.

בעזרת המתודות של החינוך לתנועה סומטית והפילאטיס-סומטי נגלה לשמחתנו ואולי אף להפתעתנו, שיש באפשרותנו בעזרת כלים פשוטים, מעט תשומת לב ותרגול יומי קצר, להביא את עצמנו בכוחותינו למקום בו הרגשה טובה, בריאות תקינה, יציבות פנימית ואיזון, הינם מצב המתקיים על בסיס כמעט יום-יומי, קבוע ויציב.
תנודות אישיות המתבטאות בעליות ומורדות ומלוות בהרגשת אי-יציבות פנימית, ימצאו את פתרונן בקלות רבה יותר מאשר בעבר ויכולתנו לחזור מהר ככל האפשר ליציבות ולהרגשה טובה, תלך ותגדל.

אחד הגילויים המרתקים הנובעים מהתרגול הסומטי והתמיכה המתקבלת מהפילאטיס-סומטי, הינו הגילוי שיש לנו ומתקיים בנו כוח אמיתי המאפשר לנו להביא לשינוי עמוק, בר קְיָמָא יסודי ומקיף הכולל את כל הרבדים של קיומנו.

הכרה בכוח זה – היכולת באופן מודע ומכוון להביא שינוי, והכוונה הפועמת בנו לעוררו ולרתום אותו לטובתנו ולרווחת כולנו, מנחה ומובילה את עשייתנו במרכז יסודות, ירושלים.

ד"ר תומס האנה וג'וזף פילאטיס היו פורצי דרך בדומה למגלי העולם של העת העתיקה ובדומה לממציאים אשר שינו את פני האנושות.
שני פורצי דרך אלו, השאירו אחריהם "סימני דרך" בצורה של מתודות ועקרונות כאלו המאפשרים לנו לגלות היום מחדש את המקום הראוי ביותר עבורנו להתקיים בו, מקום בו אנו חווים בריאות ויציבות בנפשנו ובגופנו.

אני מזמינה אותכן ואתכם לבוא ולהצטרף אלינו ולרקום לממשות את החזון שהשאירו לנו תומס האנה וג'וזף פילאטיס ואחרים וטובים כמותם, ולהעניק לו קיום וחיים בעשייה משותפת של יצירת בריאות, יציבות, שמחה, גילוי עצמי וסיפוק. 

היו בטוב, איריס

מרכז יסודות לתרגול סומטי / פילאטיס / צ'י קונג בירושלים

גלילה לראש העמוד

לחץ ליצירת קשר

Telephone (10)
0523-484-047(972)
Google - GMail
iris.somatic@gmail.com
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ
שיתוף ב whatsapp
שתף/י בווטסאפ

היו בטוב, איריס בר לב

ESIM כחול

"יסודות –
מרכז ©ESIM ללימוד והעצמה"

מרכז יסודות הוא מרכז לבריאות, לימוד וצמיחה אישית.

אנו מכירים בכך ששינוי, כל שינוי, מתחיל מבפנים ומוצא את ביטויו המלא בחוץ. כאשר שינוי שכזה נשען על גוף בריא, מאוזן ויציב ונפש שמחה ומשוחררת, השינוי המתרחש מקיף וחובק ומייצר מציאות חדשה בעלת כוחות ריפוי ומקור השראה ותמיכה לכלל המרחב ההכרתי האנושי.

מרכז יסודות מעניק שירות מקצועי
ברמה הגבוהה ביותר, הגינות, שקיפות ושירות חם, אישי ואכפתי לכל אחד ואחת.

המוטו שלנו: לְלַמֵּד, לִלְמוד יחד, לְהֵיטִיב, לטפח, לארח.

 

שלושת הרפלקסים

כולנו נולדנו עם שלושה רפלקסים עיקריים אשר מגיבים באופן בלתי רצוני לגירויים סביבתיים, פסיכולוגיים ורגשיים.

מצבי דחק מתמשכים שאנו חווים בחברה המודרנית גורמים לרפלקסים האלה להתקבע ועם הזמן הם הופכים לרפלקס-מותנה. זהו מצב שגורם לכיווץ-שרירים-מורגל (habitual muscular contraction).

כאב כרוני

מהו כאב כרוני? וכיצד ניתן להשתחרר ממנו?

כאב איננו מדד מדויק המעיד על בריאות הרקמות!      
כאב הוא מנגנון הגנה שמיוצר על ידי המוח!
אחד הגילויים המדהימים של המדע הוא, שאנו יכולים לחוש כאב ללא כל גירוי פיזי ממשי!

נשאלת השאלה: מהי הדרך בה אני יכול לטפל במערכת-הכאב של עצמי, על מנת שכאב כרוני יעלם?

הגיע הזמן לנקוט בגישה חדשה להתמודדות וצמצום הכאב – והעיקרית בהן מתמקדת בלהכשיר מחדש את מערכת הכאב, דרך החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב.

בשיעורים ובטיפול-הסומטי אנחנו לומדים לשוחח ישירות עם המוח שלנו, על מנת לאפשר לו לשנות את ההוראות שהוא שולח למערכת העצבים, לרקמות ולשרירים.
וכתוצאה מכך אנחנו מאתחלים מחדש את מערכת הכאב
ומשיבים לעצמנו חופש תנועתי חדש!

 

נגן וידאו

שיעור סומטי-קליני

סדרה של 6-7 טיפולים אשר כל אחד מהם מלמד אותנו לשחרר קבוצות שרירים אחרת בגוף.

♠  בטיפול סומטי קליני – אני מלמדת אותך להרגיש קבוצות שרירים מכווצות ומזכירים למוח איך לשחרר אותם.
בטיפול אני לא מעסה את השרירים, אני לא משתמשת בלחיצות, ואני לא מותחת את השרירים.

אני מלמדת את המוח שלך לשחרר!
שיעור סומטי קליני מאפשר לך לטפל בעצמך ולהשיב שליטה ובקרה ויכולת שינוי.
הלמידה המתרחשת בזמן הטיפול – נשארת איתך לתמיד!

השיעור-הסומטי-הקליני הוא "טיפול-שורש"
התרגול היומי הוא רפואה-עצמית-מונעת

מיתוס ההזדקנות - the myth of aging

גם כיום עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, אנחנו עדיין בטוחים שהגיל הוא הגורם העיקרי בגללו הגוף נעשה איטי, נוקשה, כואב ובלתי מאוזן.
אנחנו מסיקים שתבניות-יציבה מסוימות המשויכות לזקנה, הן פשוט חלק ממה שקורה לגוף עקב הגיל.
בעוד שהאמת היא שכל תבנית-יציבה היא ביטוי של אחד או יותר משלושת הרפלקסים, 
שנובעים מSMA – שיכחון חישה-מוטורית.
אם לא מטפלים בשורש (ביכולת של המוח לתת הוראת שחרור), תבנית-היציבה או התנועה הלקויות מעמיקות עם השנים ולא כתוצאה מהשנים.

כלומר חשוב להבין:
💡 תשישות הגוף בעת זקנה איננה הכרח!
💡 אין זה הגיל שאחראי לשינויים ביציבה, אלא ההשתרשות של אחד משלושת הרפלקסים.

 

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

אודות ד'ר תומס האנה - thomas hanna

תומס האנה (1928-1990) היה פילוסוף, עסק בתחום החינוך הגופני והיה חוקר בתחום הנוירו-פיזיולוגיה.
בתהליך שלקח 40 שנה, הוא פיתח שיטת תרגול ותנועה הנקראת:

  Hanna Somatic Education 

מטרת השיטה: להביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי ולהיפטר מכאבים כרוניים אשר מלווים אותנו במשך שנים ללא כל פתרון נראה לעין, להתבגר – זקופים ובעלי שליטה תנועתית.

התרגול הסומטי איננו רק אסופת תרגילים, אלא גם הפילוסופיה והתפיסה הרחבה שעומדת בבסיסו.

פנדיקולציה - pandiculation

פנדיקולציה הינה טכניקה הייחודית לתרגול הסומטי.
פירוש המילה: הארכה אקטיבית מתוך גיוס קבוצת שרירים, בדומה לפיהוק והתמתחות של בוקר (התמתחות, בשונה ממתיחה רגילה).

פיהוק/התמתחות – יוצרים קשר בין המוח לבין חוט השדרה.

במקום למתוח שרירים מכווצים על מנת "להאריך" אותם, בפנדיקולציה אשר בבסיס החינוך-לתנועה-סומטית אנו לומדים לְאַפֵּס את אורך השריר כלומר להגיע לְאֶפֶס טונוס-שריר בזמן מנוחה.
טכניקה זו מגרה ומעוררת את המוח ואת מערכת-העצבים לשחרר כיווץ בלתי-רצוני, כך שבסופו של תהליך המוח מקבל בחזרה את השליטה המוטורית לידיו, ומאפשרת פונקציונליות מרבית בזמן תנועה.

התרגול הסומטי משנה את הגוף באמצעות לימוד מחדש ברמת המוח!

רפלקס הטראומה - Trauma Reflex

רפלקס הטראומה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת "ארוכה" יותר, כתף אחת "גבוהה" מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

אודות התרגול הסומטי

את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

מטרת החינוך לתנועה סומטית© – לנוע בחופשיות ולחיות ללא כאב,
היא להביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי,
להיפטר מכאבים כרוניים אשר מלווים אותנו במשך שנים ללא כל פתרון נראה לעין,
להתבגר – זקופים ובעלי שליטה תנועתית.

התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

SMA - שיכחון חישה מוטורית

שיכחון חישה-מוטורית (SMA – Sensory Motor Amnesia) הוא מצב אשר בו המוח איבד באופן חלקי או מלא
בַּקָּרָה–רְצוֹנִית של היכולת לחוש ולהניע שריר באופן חפשי.
SMA  הוא הסתגלות למצב דחק – שהפך להרגל.

כאשר אנו לוקים בשיכחון חישה-מוטורית אנו מאבדים את היכולת הרצונית לשחרר ולהרפות שרירים ולאפשר להם לנוע באופן חפשי. דבר זה מתרחש ברמת המערכת-העצבית.
שיכחון-חישה-מוטורית-ארוך-טווח  משמר חלוקת משקל לא שווה וחוסר איזון של מערכת השריר, המשפיע על השלד. ביטוי של זה ניתן לראות במצבים כמו עקמת, בלט-דיסק, פריצת דיסק, בורסיטיס, שחיקת סחוס, ומצבים שונים המהווים פעמים רבות סיבה להחלפת מפרק ירך או ברך ולניתוחים בעמוד השדרה.
שיכחון חישה-מוטורית הוא בעיה תפקודית נלמדת, ולפיכך יכולה להילמד מחדש!

זהו מצב הפיך הנלמד באמצעות חינוך לתנועה סומטית© – תנועה ללא כאב.​

 

רפלקס האור הירוק - Green Light Reflex

רפלקס האור הירוק הינו רפלקס המניע ודוחף אותנו קדימה.
השרירים האחוריים הגדולים בגב מתגייסים על מנת להניע אותנו לעמידה, להליכה, ולריצה. (חישבו על התגובה של הגוף לפקודה: "עמוד זקוף!", "לך ישר!")
ברפלקס זה שרירי הגב לומדים להיות מגויסים באופן תמידי, וליצור כיווץ יתר המקבל ביטוי בקשת מוגברת בגב התחתון.
בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור הירוק (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים האחוריים של הגוף.

הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מכאבי גב שאולי ליוו אותנו במשך שנים!

אודות התרגול הסומטי

את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

מטרת החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב,
היא להביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי,
להיפטר מכאבים כרוניים אשר מלווים אותנו במשך שנים ללא כל פתרון נראה לעין,
להתבגר – זקופים ובעלי שליטה תנועתית.

התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

i-somatic
- תפריט