פילאטיס - סומטי

דרך חדשה

אפשרויות חדשות

השינוי היחידי המתבקש מאיתנו והיחידי שיש עימו טעם, הינו שינוי באופן בו אנו תופשים, יודעים ומבינים את עצמנו.
איריס בר לב

פילאטיס-סומטי –
אפשרויות חדשות
לתנועה, קשב וביטוי עצמי

במהלך השנים האחרונות גיליתי שקיימות נקודות השקה יסודיות בין שיטת התרגול-הסומטי כפי שפיתח אותה ד”ר תומס האנה על בסיס מחקריו המדעיים וגילוייו האישיים אודות מבנה ואופן פעולת המוח, לבין שיטת הפילאטיס שפיתח ג’וזף פילאטיס בשנים שלאחר תום מלחמת העולם הראשונה (שנות ה-20 של המאה הקודמת).

נקודות השקה אלו מקבלות את ביטויין בתפישת עולם בריאה ומשוחררת מהתניות ודעות קדומות, ובתפקידו של המורה כמנחה וכיוצר תנאים אופטימליים לאדם למצא את האפשרויות הגלומות בו כישות מלאה (סומה הוליסטית), בריאה, חופשית ומאוזנת.

במאמר פתיחה זה אציין נקודות אלו ואסקור בהרחבה את אותם גורמים אשר במהלך השנים ומתוך ניסיון הולך ומצטבר, הביאו אותי לגלות ולפתח את שיטת הפילאטיס-סומטי.

השם שהענקתי למתודה החדשה מספר בצורה תמציתית על תכולתה: תרגול פילאטיס אשר מבוצע מתוך נקודת מבט והתייחסות סומטית, כלומר, שינוי באופן שבו המוח מתקשר עם חלקי הגוף השונים ומודעות אקטיבית וערנית כמרכיב מרכזי בתרגול ובטיפוח העצמי.

מסעי האישי אל המקום בו אני נמצאת כיום ואשר מתוכו ולאורו אני מדריכה את תלמידיי החל לפני שנים רבות בהכרות מעמיקה ומתמשכת עם טכניקת התרגול של ג’וזף פילאטיס.

מספר מוטיבים מרכזיים משקפים ומבטאים את הבנתי את הפילאטיס והם עוזרים להבהיר את העקרונות היסודיים העומדים בבסיס השיטה החדשה – הפילאטיס-הסומטי.

"הדבר שאנו נותנים אליו את תשומת ליבנו, גָּדֵל."
(תומס האנה)

עקרונות הפילאטיס

המשפט הפותח את ספרו של ג’וזף פילאטיס “חזרה לחיים” או בשמו המקורי:

“Return to Life Through Contrology”

 מבטא בבהירות את האופן בו ייחל ג’וזף פילאטיס ששיטתו תשפיע על האדם:

“Physical fitness is the first requisite of happiness”

לכאורה היינו מצפים מהאדם שהגה שיטת תרגול לקשר את שיטתו לתנועה, פיתוח שרירים, חיזוק גמישות וכדומה. אולם פילאטיס מעניק לנו במשפט קצר ותמציתי זה את עיקר תפיסתו: בריאות פיזית היא בראש ובראשונה שאיפה למצב נפשי של שמחה ואושר.

לאורך סִפְרוֹ מנהל ג’וזף פילאטיס דיאלוג מאוזן בין תרגול פיזי למצבים מנטאליים החבוקים ומושפעים זה מזה.

ניתן לראות שג’וזף פילאטיס לא עסק ביצירת גוף שרירי לצורך הצגתו לראווה, כל מעייניו היו נתונים לענות על האקסיומה שהעמיד בפתח ספרו: “כושר פיזי הינו הכרח מתבקש לקיומו של אושר“.

ג’וזף פילאטיס לא יצר ‘שיטת תרגול לגוף’ אלא הציע לתלמידיו אורח חיים המשלב תנועה, קשב, רגישות, מנוחה, נשימה, איזון והרמוניה. על ידי שילוב כל הרכיבים הללו הגוף והנפש יקבלו את המזון הראוי להם.
ג’וזף פילאטיס עשה כל שביכולתו על מנת להחיות ולרתום מחדש את הגוף והנפש כמקשה אחת, לרווחת האדם.

במשפטים רבים בספרו ובדגשים שהעניק ניתן לראות בבהירות את עיקרי משנתו ואת כוונתו האֲמִתִּית והעמוקה. להלן מספר מובאות/דוגמאות מספרו:
(ג’וזף פילאטיס קרא לשיטתו – Contrology)

התרגול הסומטי הוא חינוך לתנועה

"התרגול הסומטי מעורר במתרגל שינוי יסודי המרחש ברמת המוח. אנחנו יכולים לדעת המון על העולם, יותר מאשר בכל תקופה אחרת בהיסטוריה, אבל - לא לדעת דבר אודות עצמנו."
(תומס האנה)

האתגר הראשון שג’וזף פילאטיס מעמיד בפנינו הינו ליטול את האחריות על מצבנו הפיזי והמנטלי חזרה לידינו.
הוא מסב את תשומת ליבנו לקשר ההדוק בין תחזוקת הגוף ומצבו להתנהלות מאוזנת בעולם הרוחש והרועש בו אנו חיים.

פילאטיס מעניק חשיבות מיוחדת לבחינה מדוקדקת של סיטואציות החיים בהן אדם שותף ובמידה ויש ביכולתו לשנותן או לשנות את יחסו אליהן לרווחתו הוא מעודד אותו לעשות כן, כחלק חשוב בהליך הריפוי/תחזוקה.

המלצות מעשיות רבות מופיעות בספרו ורלוונטיות היום יותר מתמיד. בספרו משתף פילאטיס בחזונו את הכיוון אליו האנושות צועדת ומציע כלים פשוטים אך יעילים שיעזרו לאדם להתמודד עם אתגרי היום יום ביתר הצלחה, בפחות מאמץ ומתוך עוצמה פנימית גוברת.

המוכר, הידוע, הגלוי וזה שאינו גלוי הינם כחומר ביד היוצר - הדימיון.
איריס בר לב

פילאטיס פוגש בחינוך לתנועה סומטית

במהלך לימודיי את התרגול הסומטי וככל שהכרותי איתו הולכת ומעמיקה, אני מוצאת מקבילות רבות בין ההנחיות היסודיות כפי שתומס האנה העביר לתלמידיו, לבין העקרונות היסודיים כפי שהתווה ג’וזף פילאטיס בכתביו ובהוראתו.
גילויים אלו, אשר הינם ברובם אינטואיטיביים מתבססים בעיקר על תובנות אשר נולדו בי כתוצאה מהתרגול האישי שלי וכתוצאה מהתבוננות מעמיקה ובוחנת את חיי.
גילויים אלו פתחו עבורי מסע של חקירה ובדיקה עצמית-אישית אשר מעמיקה עם כל יום שעובר.

בתחילת דרכי נתפסו אצלי שתי שיטות תרגול/טיפול אלו כשונות ומרוחקות…
בשנים האחרונות התחלתי להנחות הן את שיעורי הפילאטיס-מזרן והן את שיעורי הפילאטיס-מכשירים ברוח החדשה של פילאטיס-סומטי.
התוצאות לא אחרו להגיע ואני מופתעת וצוהלת מעוצמתן ומעומקן. תרגילי פילאטיס על הרפורמר שהיו במידה רבה מאתגרים ואף קשים לביצוע קיבלו לפתע רעננות חדשה וקלילות כמו יש-מאין ומרחבים חדשים של גילוי וצמיחה נפתחו.

המשפט האומר ש’כאשר הינך משנה את נקודת מבטך אודות הדברים, הדברים אשר הינך מתבונן בהם משתנים’, קיבל לפתע משמעות חדשה ועמוקה הן בחיי האישיים והן באינטראקציה שלי עם תלמידיי.
תהליך היצירה של פילאטיס-סומטי הינה התרחשות דינמית יום-יומית אשר מגלה את עצמה בפניי בתואם עם החופש אשר אני מאפשרת לעצמי להימצא בו.
אני משתדלת שלא לקבע את התובנות שאני מגיעה אליהם לעקרונות נוקשים או למתודה קבועה וידועה מראש.

פילאטיס-סומטי הינה התרחשות הבוקעת מתוכי מתוך עניין גדול ומלווה בהבנה הולכת ומעמיקה של עקרונות התרגול והיישום הטיפוליים.

אני מכירה ומיישמת היום את האמירה אשר לאורה תומס האנה התווה את שיטתו לתלמידיו:

“אנחנו לא מתקנים בעיות, אנחנו מחנכים”

פילאטיס-סומטי מתאפשר כאשר אני פוגשת את תלמידיי במקום אשר מתקיים בו חופש לצמיחה ומרחב ביטוי בלתי מוגבל. במקום זה מתאפשר לנו להשיל ולו לרגע את משקל העבר ולחשוף את עצמנו לעצמנו מתוך בטחון ובמרחב מוגן, להציץ אל אשר בוקע ועולה מתוכנו ולגלות שהמסע שאנו עורכים, גם אם תכניו ואופני הביטוי שלו שונים מאחד לאחר, הינו מסע משותף, מסע אל עבר החופש הראוי והנכון לנו. וזו הינה התמצית האמיתית של פילאטיס-סומטי: קיום בריא, מודע, משוחרר ומאפשר. ומעל לכל – שמחת הגילוי והתנועה.

המוח שלנו הינו מכשיר מופלא ואין גבול ליכולותיו. כבני אדם, גילינו עד עתה רק את קצה קצהו.
איריס בר לב

היתרונות של תרגול פילאטיס מנקודת מבט והתייחסות סומטית רבות ומגוונות.
המעניין הוא בכך שתבניות התנועה (התרגילים) ברובן נשארות ללא שינוי חיצוני בולט, אולם אופן הביצוע והמצב המנטלי/אנרגטי/פיזי של המתרגל עובר שינוי יסודי. המתרגל מתחיל ליצור שינוי מודע בקשר ‘מוח – מערכת-עצבית – שרירים’.

בשיטה הסומטית לומד המתרגל לעורר ולהשתמש בפקולטות מנטליות/אנרגטיות גבוהות של התבוננות עצמית, קשב פנימי, תשומת לב, ערנות פעילה ועוקבת ויכולת ירידה לפרטים הקטנים של התרחשויות פנימיות, הן במהלך ביצוע תנועה והן במצבי הפוגה ומנוחה. את כל זה מלווה ותומכת נשימה עמוקה, סדורה, רגועה ומאוזנת.

כשאנו משלבים את העקרונות שהתרגול הסומטי מתאפיין בהם בתרגילי הפילאטיס הקלסי, אנו מקבלים צירוף מיוחד במינו המאפשר לנו להשיג ולקבל מתרגילי הפילאטיס תוצאות בעלות עומק ועוצמה מיוחדים במינם של שליטה וריפוי, מתוך אי-עשייה. כלומר – פחות מאמץ, פחות מאבק בקושי, תואם עם מצב הגוף והמצב האנרגטי של אותו הרגע, היכרות עם תבניות אוטומטיות שעל פי רוב אינן מודעות לנו, והאפשרות לווסת אותן ואף לשנות אותן.

מעניין לעקוב אחר תגובת המתרגלים היותר מנוסים אשר תרגילי הפילאטיס הקלאסי כבר מוכרים להם, הם תמיד מופתעים מהיכולות החדשות ויוצאות הדופן המושגות מתוך נינוחות ומצב של שחרור.

אנחנו יצורים מופלאים. השמיים... השמיים עבורנו אינם הגבול ומה שאנחנו יכולים לדמיין, אנחנו יכולים להיות
איריס בר לב

חינוך לתנועה סומטית פוגש פילאטיס

חינוך לתנועה סומטית מלמד אותנו להשיג את אשר אנו מעוניינים מתוך מינימום מאמץ, ללא מתח ומתוך רגיעה, במקום המצב המוכר לנו שמאופיין בנטייה לדחוף, להזיז, ליזום ולהתאמץ.

כמטפלת, כמורה וכמתרגלת של החינוך לתנועה סומטית ופילאטיס-סומטי, אני חווה שינויים משמעותיים באופן בו אני מבינה את התרגילים והשיעורים. שינויים אלו מקבלים ביטוי באופן בו אני מנחה את המתרגל, וביכולת ההתבוננות שלי במתרחש ובהבנה וְתִרְגּוּם הנתונים אשר אני קולטת. כמו כן אני חווה עלייה משמעותית ביכולת הקשב והמיקוד הפנימי שאיתם אני מנהלת את השיעורים והמפגשים, ובמקביל לכך – אני עדה לתופעות והתרחשויות דומות אצל תלמידיי.

כמורה וכמטפלת אני חווה סיפוק עמוק, ריגוש ותחושת התמלאות ואף התעלות כאשר אני עדה לתהליכים שעוברים תלמידיי. דבר זה מעניק לי בטחון ויציבות בדרך החדשה הניטווית ומתעצבת בפני.

תלמידיי מסיימים את השיעורים המתקיימים במתכונתם החדשה כשהם מלווים בתחושות שעד כה לא היו מוכרות להם. חלקם מציינים אותה כתחושת שחרור מלווה עם עוצמה, גובה וקלילות תנועה; תחושת יציבות שבאה לידי ביטוי בשיפור ההליכה והיציבה; שחרור מכאבים טורדניים אשר ליוו את חלקם במשך שנים ארוכות ואשר לא נמצא להם פיתרון משביע רצון; והרגשה של איזון פנימי המקבל בין השאר ביטוי בפעילות מטבולית תקינה של תזונה והפרשה.
כל אלה ועוד הינם תולדה של החיבור המיוחד המתקבל כתוצאה מהשילוב של פילאטיס וחינוך לתנועה סומטית לכדי מבנה הומוגני.

התרגול הסומטי גמיש באופיו, דבר המאפשר את שילובו בכל טכניקה או מתודה של תרגול/טיפול וכתוצאה משילוב זה נפתחות בפני המתרגל והמורה אפשרויות חדשות.
אני עדה לכך במהלך הסדנאות אשר אני מעבירה אשר לרוב מתמקדות בנושאים ספציפיים. סימפטומים אשר בעיקר טופלו בעזרת מתודות ידועות והביאו לשיפור זמני, מקבלים עכשיו אפיק חדש ורענן של התייחסות וכל זאת בעזרת תרגול יום-יומי פשוט וקל לביצוע.
 
נקודת המבט הסומטית היא רחבה ומקפת. היא מלמדת אותנו להבחין בהקשרים שלא תמיד גלויים לנו ויוצרת קשר תודעתי בין מוקדים שונים, שלאוו בהכרח מקושרים אצלנו כשאנו מתייחסים אליהם מנקודת המבט המקובלת.
לדוגמה אביא את אחת הסדנאות אשר קיימתי לאחרונה למטפלים, אשר עסקה בקשר שבין מפרק הלסת (TMJ) לבעיות פוריות ורצפת אגן אצל נשים. הקשר בין מפרק הלסת לתופעות ברצפת האגן ובעיות פוריות אצל נשים איננו גלוי וחשוף ובוודאי שאינו מובן מאליו.
התרגול הסומטי מאפשר לנו לראות, להבין ולהתייחס להקשרים וההשפעות ההדדיות המתקיימות במערכת הסומטית שלנו ומציע לנו פתרון פשוט, קל לביצוע, יעיל ובעל אפקט יציב ומתמשך.

שינוי אמיתי הינו שינוי מלא ומקיף וכולל בתוכו את הגוף ואת הנפש, את הֶעָבָר את ההווה ואת העתיד.
איריס בר לב

העתיד הינו כבר כאן, עכשיו.

מרכיב נוסף המייחד פילאטיס-סומטי הוא בכך שהתרגול איננו מצריך מהמתרגל יכולות מיוחדות והוא מתאים את עצמו לכל אחד ולכל מצב.
פילאטיס-סומטי מעורר במתרגל יכולות טבעיות שכבר עתה קיימות בו וכל אשר עליו לעשות הוא לאפשר להן לבוא לידי ביטוי בדרך של ‘אי-עשייה’, un-doing.
יכולת הכוונת המודעות, הפניית תשומת הלב וְהַקֶּשֶׁב פנימה תוך ערנות ומעקב, הן יכולות הקיימות בכולנו ללא יוצא מן הכלל וכל אשר מתבקש מאיתנו הוא לעורר ולטפח אותן כך שתעמודנה לרשותנו לרווחתנו.

טיפוח יכולות אלו הינו תולדה של תרגול והתמדה.
תרגול והתמדה – אלו שני המרכיבים היחידים הנחוצים לנו על מנת להגיע מהמקום בו אנו נמצאים כעת, אל המקום שברצוננו להיות.

כשאנו מגלים מחדש יכולות אלו בתוכנו ומתחילים באופן רצוני ומודע לעשות בהן שימוש מושכל, אנחנו מתמלאים בתחושה של סיפוק ושמחה הנובעים מתוכנו ואשר אינם תלויים בגורמים או בנסיבות חיצוניות.

התנסות זו ממלאת תפקיד מרכזי במתודת הפילאטיס-הסומטי. גילוי היכולת שלנו כפרטים ליצור עבור עצמנו בכוחות עצמנו ומתוכנו מצבים פסיכולוגים/רגשיים/פיזיים לבחירתנו וכהעדפתנו. מצבים אשר תואמים ומשקפים את התחושות והחוויות שברצוננו לחוות.

אנו מגלים כחלק מתהליך הלמידה וההתנסות שיכולת היצירה שלנו הינה כמעט בלתי מוגבלת והיא תלויה ומושפעת משלושה גורמים עיקריים:

* יכולתנו להפנות את תשומת ליבנו מהמוקד בו היא נתונה כעת, למוקד חדש – לבחירתנו.
* יכולתנו לדמיין את המצב שברצוננו לחוות, כממשות עכשווית.
* המסוגלות שלנו להאמין שהמצב אותו אנו מבקשים להתנסות ולממש אכן אפשרי עבורנו.

התרגול הסומטי כפי שהונחה והועבר על ידי תומס האנה מדגים פעם אחר פעם את היקפן ועוצמתן של שתי אמירות יסודיות:
 “לאן שתשומת ליבנו מופנית, לשם האנרגיה (מודעות, קשב, זרם החיים, חישה, כוח, עוצמה וכדומה) פונה וזורמת.”

 “הדבר אשר תשומת ליבנו נתונה אליו, גדל.” 

הן ד”ר האנה כמו ג’וזף פילאטיס לפניו, גילו והתוודעו למרכזיות ולחשיבות של שינוי תפישתי/הכרתי באדם כבסיס הכרחי לשינוי פיזי.
מחקרים מודרניים מערביים ואסכולות עתיקות המגיעות מהמזרח מעניקים תקפות להבנה זו.
היום אנחנו יודעים ומכירים בכך שנפש בריאה מביאה עימה גוף בריא ואנו פוגשים עוד ועוד מתודות המאפשרות לנו להתנסות בכך ולהפוך הבנה זו לדרך חיים. מספיק אם נציין את המיינדפולנס כמתודה מובילה וטכניקות מדיטציה כוויפאסנה ואחרות אשר נמצאות היום עמוק במיינסטרים של האדם המערבי.

פילאטיס-סומטי מהווה כוח תומך ומשלים לתנועה זו, בזכות אופיו הגמיש המאפשר לנו לייצר עבור עצמנו נפש בריאה המלווה ונתמכת בגוף בריא.

אני יודעת ומכירה בכך שאין תשובה ופתרון אחד אולטימטיבי לאתגרים הניצבים בפנינו, ומתוך ידיעה זו אני מאפשרת לעצמי לבוא במגע, להתוודע ולשתף פעולה עם גישות ודרכים נוספות. בכך אני מעשירה את הרפרטואר העומד לרשותי ואני ותלמידיי יוצאים מכך נשכרים.

אני נמצאת בתהליך מתמשך ומרתק של חשיפת הפילאטיס-הסומטי והחינוך לתנועה סומטית שבבסיסו לקהל הולך וגדל ולאפיקים של התנסות ומחקר.
כחלק מכך אני יוזמת מיפגשים אשר מתנהלים בהנחיה משותפת עם מורים ומדריכים מתחומים שונים כפיזיותרפיסטים, מטפלים מהרפואה האלטרנטיבית ועוד. מפגשים שבהם אנחנו מתעשרים ומעשירים זה את זה.
מפגשים אלו מביאים לחשיפה הולכת וגדלה של התרגול הסומטי ומביאים למודעות רחבה את היכולות הנפלאות הנמצאות בטכניקת התרגול/טיפול הסומטית.

התרחבות, צמיחה, גילוי ומודעות, ויכולת הולכת וגדלה לביטוי עצמי, אלו הסיבות לקיומם של חיים ולהיותנו כאן על הכוכב המופלא הזה.
איריס בר לב

לסיום...וזו רק ההתחלה

תומס האנה העניק לאנושות טכניקה טיפולית/תרגול מיוחדת במינה אשר מציעה פתרון קל, זמין ופשוט לרבים מהאתגרים והקשיים הפיזיים, המנטליים והאנרגטיים, שהאדם המודרני פוגש ביום-יום שלו.

פתחתי את המאמר בציטוט מדבריו של ג’וזף פילאטיס אודות השינוי המתבקש בפרט, באופן התנהלותו, ביחסיו עם עצמו כיישות תבונית ואנרגטית וכאדם השואף לבריאות, לאיזון ולהרמוניה בעולמו הפנימי ובסביבתו החיצונית, ואני מעוניינת לסיים בציטוט מדבריו של תומס האנה באותו הקשר:

“Somatic Exercises can change how we live our lives, how we believe that our minds and bodies interrelate, how powerful we think we are in controlling our lives, and how responsible we should be in taking care of our total being.”

ובתרגום חופשי:

תרגילים סומטיים יכולים לשנות את האופן בו אנו חיים חיינו.
הם יכולים לשנות את האופן בו אנו מאמינים שהכרתנו וגופנו מתקשרים זה עם זה.
והם יכולים לשנות את האופן בו אנו תופשים את מידת השליטה שלנו על חיינו,
ועד כמה עלינו להיות אחראים לדאוג להוויה הכוללת שלנו לשלומנו ולבריאותנו.

בעזרת החינוך לתנועה סומטית ופילאטיס-סומטי אנחנו אכן מעצבים את חיינו.
אנחנו מגלים די מהר שיש באפשרותו לשנות את האופן בו אנו מבינים ופוגשים את החיים בכללותם ואת חיינו בפרט.

פילאטיס-סומטי הוא מפתח לכל תרגול גופני ולכל ספורט, והוא מביא אותנו להיכרות של כבוד עם גופנו, עם צרכיו, וחושף בפנינו את יכולות הריפוי וההתקדמות שמוטבעים בו ומביא אותנו בבטחה למחוזות חדשים של ביצועים, תנועה, והרגשה כוללת.

תנודות אישיות המתבטאות בעליות ומורדות ומלוות בהרגשת אי-יציבות פנימית בגלל לחצי ואירועי חיינו, ימצאו את פתרונן בקלות רבה יותר מאשר בעבר ונגלה שמתאפשר לנו לחזור מהר יותר ליציבות ולהרגשה טובה.

אני מזמינה אתכן ואתכם להצטרף אלינו ולרקום לממשות את החזון שהשאירו לנו תומס האנה וג'וזף פילאטיס ואחרים וטובים כמותם, ובמעשה, במחשבה וברגש, להעניק לו קיום וחיים של בריאות, יציבות, שמחה, גילוי עצמי וסיפוק.
היו בטוב, איריס

פילאטיס-מכשירים סומטי

פילאטיס-מכשירים סומטי

יצירת קשר

לחץ ליצירת קשר

Telephone (10)
0523-484-047(972)
iris@i-somatic.com
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ

טיפים לפנדיקולציה נכונה

כאשר פנדיקולציה גורמת לך לאי נוחות במקום לשחרור, ייתכן שהבעיה היא לא התנועה, אלא איך אתה עושה את זה. 
הנה כמה טיפים שיהפכו את התנועות והפנדיקולציות שלך ליעילות יותר:

השתמש בפחות מאמץ – תנוע לתוך הפנדיקולציה כאילו אתה מפהק ברכות ועשה את זה כך שירגיש נעים.  אין צורך לטפס את האוורסט!

שחרר את הצד השני של הגוף – כשאתה נכנס לפנדיקולציה, הצד הנגדי של הגוף שלך צריך להיות רך.  השתמש בידיים שלך כמשוב, כדי לעזור לך לחקור האם אתה עדיין מחזיק במתח, מה שאומר שאתה מתאמץ יותר ממה שצריך.

שחרר את מה שמוחזק שלא לצורך – השתמש בידיים שלך כדי להיות בטוח שאתה באמת משחרר את מה שכווצת, במקום למשוך  את עצמך מהתנועה באמצעות השרירים של הצד הנגדי של הגוף.

נגן וידאו

שיעור בתנועה סומטית

סדרה של 4-8 טיפולים אשר כל אחד מהם מלמד אותנו לשחרר קבוצות שרירים אחרת בגוף.

בטיפול בתנועה סומטית – אני מלמדת אותך להרגיש קבוצות שרירים מכווצות ומזכירים למוח איך לשחרר אותם.
בטיפול אני לא מעסה את השרירים, אני לא משתמשת בלחיצות, ואני לא מותחת את השרירים.
אני מלמדת את המוח שלך לשחרר!
שיעור בתנועה סומטית מאפשר לך לטפל בעצמך ולהשיב שליטה ובקרה ויכולת שינוי.
הלמידה המתרחשת בזמן הטיפול – נשארת איתך לתמיד!

השיעור בתנועה סומטית הוא “טיפול-שורש”
התרגול היומי הוא רפואה-עצמית-מונעת

שיכחה חושית-מוטורית
(SMA – Sensory Motor Amnesia)

תלכודת זיכרון המתבטאת בשיכחה חושית-מוטורית (SMA – Sensory Motor Amnesia) הוא מצב אשר בו המוח איבד באופן חלקי או מלא
בַּקָּרָה–רְצוֹנִית של היכולת לחוש ולהניע שריר באופן חפשי.
SMA  הוא הסתגלות למצב דחק – שהפך להרגל.

כאשר אנו חווים תלכודת זיכרון אשר מקבלת ביטוי בשיכחה חושית-מוטורית אנו מאבדים את היכולת הרצונית לשחרר ולהרפות שרירים ולאפשר להם לנוע באופן חפשי. דבר זה מתרחש ברמת המערכת-העצבית.
שיכחה חושית-מוטורית ארוכת-טווח  משמרת חלוקת משקל לא שווה וחוסר איזון של מערכת השריר, המשפיע על השלד. ביטויים של שיכחה חושית-מוטורית ניתן לראות במצבים כמו עקמת, בלט-דיסק, פריצת דיסק, בורסיטיס, שחיקת סחוס, ומצבים שונים המהווים פעמים רבות סיבה להחלפת מפרק ירך או ברך ולניתוחים בעמוד השדרה.
שיכחה חושית-מוטורית היא בעיה תפקודית נלמדת, ולפיכך יכולה להילמד מחדש!

זהו מצב הפיך הנלמד באמצעות חינוך לתנועה סומטית© – תנועה ללא כאב.​

התרגול הסומטי

  את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

החינוך לתנועה סומטית באמצעות פנדיקולציה,
מביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי,
עוזר לנו להיפטר מכאבים כרוניים שעד היום לא נמצא להם פיתרון משביע רצון,
ומשיב לנו שליטה תנועתית.

 התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

רפלקס הטראומה - Trauma Reflex

רפלקס הטראומה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת “ארוכה” יותר, כתף אחת “גבוהה” מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

רפלקס הטראומה

פנדיקולציה - pandiculation

פנדיקולציה היא טכניקה הייחודית לתרגול הסומטי.
פירוש המילה: הארכה אקטיבית מתוך גיוס קבוצת שרירים, בדומה לפיהוק והתמתחות של בוקר (הִתְמַתְּחוּת, בשונה ממתיחה רגילה).

פיהוק/התמתחות – יוצרים קשר בין השרירים, חוט השדרה והמוח.

במקום למתוח שרירים מכווצים על מנת “להאריך” אותם, בפנדיקולציה  אנחנו מְאַפְּסִים את אורך השריר  לְאֶפֶס טונוס בזמן מנוחה.
טכניקה זו מגרה ומעוררת את המוח ואת מערכת-העצבים לשחרר כיווץ בלתי-רצוני כך שהמוח מקבל בחזרה  שליטה מוטורית, ומאפשר פונקציונליות מרבית בזמן תנועה.

התרגול הסומטי משנה את הגוף ואת התודעה באמצעות לימוד מחדש ברמת המוח!

אודות ד'ר תומס האנה - thomas hanna

תומס האנה (1928-1990) היה פילוסוף, עסק בתחום החינוך הגופני והיה חוקר בתחום הנוירו-פיזיולוגיה.
בתהליך שלקח 40 שנה, הוא פיתח שיטת תרגול ותנועה הנקראת:

  Hanna Somatic Education 

מטרת השיטה: להביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי ולהיפטר מכאבים כרוניים אשר מלווים אותנו במשך שנים ללא כל פתרון נראה לעין, להתבגר – זקופים ובעלי שליטה תנועתית.

התרגול הסומטי איננו רק אסופת תרגילים, אלא גם הפילוסופיה והתפיסה הרחבה שעומדת בבסיסו.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

מיתוס ההזדקנות - the myth of aging

גם כיום עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, אנחנו עדיין בטוחים שהגיל הוא הגורם העיקרי בגללו הגוף נעשה איטי, נוקשה, כואב ובלתי מאוזן.
אנחנו מסיקים שתבניות-יציבה מסוימות המשויכות לזקנה, הן פשוט חלק ממה שקורה לגוף עקב הגיל.
בעוד שהאמת היא שכל תבנית-יציבה היא ביטוי של אחד או יותר משלושת הרפלקסים, 
שנובעים מSMA – שיכחה חושית-מוטורית.
אם לא מטפלים בשורש (ביכולת של המוח לתת הוראת שחרור), תבנית-היציבה או התנועה הלקויות מעמיקות עם השנים ולא כתוצאה מהשנים.

כלומר חשוב להבין:
♣ תשישות הגוף בעת זקנה איננה הכרח!
♣ אין זה הגיל שאחראי לשינויים ביציבה, אלא ההשתרשות של אחד משלושת הרפלקסים.

מיתוס ההזדקנות - תרגול סומטי

כאב כרוני

מהו כאב כרוני? וכיצד ניתן להשתחרר ממנו?

כאב איננו מדד מדויק המעיד על בריאות הרקמות!      
כאב הוא מנגנון הגנה שמיוצר על ידי המוח!
אחד הגילויים המדהימים של המדע הוא, שאנו יכולים לחוש כאב ללא כל גירוי פיזי ממשי!

נשאלת השאלה: מהי הדרך בה אני יכול לטפל במערכת-הכאב של עצמי, על מנת שכאב כרוני יעלם?

הגיע הזמן לנקוט בגישה חדשה להתמודדות וצמצום הכאב – והעיקרית בהן מתמקדת בלהכשיר מחדש את מערכת הכאב, דרך החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב.

בשיעורים ובטיפול-הסומטי אנחנו לומדים לשוחח ישירות עם המוח שלנו, על מנת לאפשר לו לשנות את ההוראות שהוא שולח למערכת העצבים, לרקמות ולשרירים.
וכתוצאה מכך אנחנו מאתחלים מחדש את מערכת הכאב
ומשיבים לעצמנו חופש תנועתי חדש!

 

צור/י קשר לתאום שיעור פילאטיס-סומטי

WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ
Telephone (10)
התקשר/י לתיאום שיעור
File - Text
שלח/י לי SMS

שלושת הרפלקסים

כולנו נולדנו עם שלושה רפלקסים עיקריים אשר מגיבים באופן בלתי רצוני לגירויים סביבתיים, פסיכולוגיים ורגשיים.

מצבי דחק מתמשכים שאנו חווים בחברה המודרנית גורמים לרפלקסים האלה להתקבע ועם הזמן הם הופכים לרפלקס-מותנה. זהו מצב שגורם לכיווץ-שרירים-מורגל
(habitual muscular contraction).

נגן וידאו

מהו טיפול בתנועה סומטית

טיפול בתנועה סומטית

בטיפול בתנועה סומטית תקבל/י כלי לטיפול עצמי.
תרגול סומטי אישי הוא הדרך המהירה ביותר להחזיר את תפקוד השרירים, לשפר את חופש התנועה ולבטל את דפוסי הכאב.
השינויים באים לידי ביטוי: בתפקוד השרירים, במודעות הגוף ובתפקוד התנועתי,
כל זאת תוך כדי למידה והשתחררות ממצבים של שיכחון חישה מוטורית שהם הגורם העיקרי למרבית התלונות של כאב, יציבה או קשיים בתפקוד המוטורי.

לקביעת פגישת אבחון וייעוץ

פגישת זום של חצי שעה
בעלות של ₪150

המרכז הישראלי לחינוך
לתנועה סומטית 
ושינוי הכרתי
0523-295-249

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור מקוון קבוצתי (שיעור חד פעמי או שיעור מתוך מנוי חודשי) לא יתאפשר, ולא יינתן החזר כספי בגין השיעור. במקרה כזה, הלקוח יקבל זיכוי לשימוש עבור שיעור במועד עתידי.
 • ביטול שיעור פרטי מותאם אישית וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים.
 • בעת ביטול מנוי של שיעורים פרטיים מותאמים אישית הלקוח יקבל החזר כספי עבור המנוי, בניכוי מחירם המלא של השיעורים שכבר סופקו לו, בהתאם למחירים המלאים של השיעורים הפרטיים חד פעמיים המופיעים באתר.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שישה מפגשים המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור המקוון יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים;
  • ניתן לקבל הקלטה של השיעור שבוטל.
 • יובהר כי כל שינוי של מועד שיעור יתאפשר בתיאום מראש בלבד, ובהתאם לזמינות מועדי השיעורים.
  קראתי ואני מסכים לתנאים

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שלושה מפגשים ו/או יותר המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • החזר כספי מלא יינתן עד 48 שעות טרם מועד הקורס המקוון; יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר הקורס;
  • בטווח זמן של פחות מ- 48 שעות טרם מועד הקורס לא יינתן החזר כספי;
  • במהלך הקורס יהיו הקלטות של השיעורים לתרגול בזמן הנוח לך.

   קראתי ואני מסכים לתנאים

רפלקס האור הירוק - Green Light Reflex

רפלקס האור הירוק הינו רפלקס המניע ודוחף אותנו קדימה.
השרירים האחוריים הגדולים בגב מתגייסים על מנת להניע אותנו לעמידה, להליכה, ולריצה. (חישבו על התגובה של הגוף לפקודה: “עמוד זקוף!”, “לך ישר!”)
ברפלקס זה שרירי הגב לומדים להיות מגויסים באופן תמידי, וליצור כיווץ יתר המקבל ביטוי בקשת מוגברת בגב התחתון.
בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור הירוק (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים האחוריים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מכאבי גב שאולי ליוו אותנו במשך שנים!

רפלקס האור הירוק