פילאטיס - סומטי

דרך חדשה

אפשרויות חדשות

השינוי היחידי המתבקש מאיתנו והיחידי שיש עימו טעם, הינו שינוי באופן בו אנו תופשים, יודעים ומבינים את עצמנו.

פילאטיס-סומטי –
אפשרויות חדשות
לתנועה, קשב וביטוי עצמי

במהלך השנים האחרונות גיליתי שקיימות נקודות השקה יסודיות בין שיטת התרגול-הסומטי כפי שפיתח אותה ד”ר תומס האנה על בסיס מחקריו המדעיים וגילוייו האישיים אודות מבנה ואופן פעולת המוח, לבין שיטת הפילאטיס שפיתח ג’וזף פילאטיס בשנים שלאחר תום מלחמת העולם הראשונה (שנות ה-20 של המאה הקודמת).

נקודות השקה אלו מקבלות את ביטויין בתפישת עולם בריאה ומשוחררת מהתניות ודעות קדומות, ובתפקידו של המורה כמנחה וכיוצר תנאים אופטימליים לאדם למצא את האפשרויות הגלומות בו כישות מלאה (סומה הוליסטית), בריאה, חופשית ומאוזנת.

במאמר פתיחה זה אציין נקודות אלו ואסקור בהרחבה את אותם גורמים אשר במהלך השנים ומתוך ניסיון הולך ומצטבר, הביאו אותי לגלות ולפתח את שיטת הפילאטיס-סומטי.

השם שהענקתי למתודה החדשה מספר בצורה תמציתית על תכולתה: תרגול פילאטיס אשר מבוצע מתוך נקודת מבט והתייחסות סומטית, כלומר, שינוי באופן שבו המוח מתקשר עם חלקי הגוף השונים ומודעות אקטיבית וערנית כמרכיב מרכזי בתרגול ובטיפוח העצמי.

מסעי האישי אל המקום בו אני נמצאת כיום ואשר מתוכו ולאורו אני מדריכה את תלמידיי החל לפני שנים רבות בהכרות מעמיקה ומתמשכת עם טכניקת התרגול של ג’וזף פילאטיס.

מספר מוטיבים מרכזיים משקפים ומבטאים את הבנתי את הפילאטיס והם עוזרים להבהיר את העקרונות היסודיים העומדים בבסיס השיטה החדשה – הפילאטיס-הסומטי.

"הדבר שאנו נותנים אליו את תשומת ליבנו, גָּדֵל."

עקרונות הפילאטיס

המשפט הפותח את ספרו של ג’וזף פילאטיס “חזרה לחיים” או בשמו המקורי:

“Return to Life Through Contrology”

 מבטא בבהירות את האופן בו ייחל ג’וזף פילאטיס ששיטתו תשפיע על האדם:

“Physical fitness is the first requisite of happiness”

לכאורה היינו מצפים מהאדם שהגה שיטת תרגול לקשר את שיטתו לתנועה, פיתוח שרירים, חיזוק גמישות וכדומה. אולם פילאטיס מעניק לנו במשפט קצר ותמציתי זה את עיקר תפיסתו: בריאות פיזית היא בראש ובראשונה שאיפה למצב נפשי של שמחה ואושר.

לאורך סִפְרוֹ מנהל ג’וזף פילאטיס דיאלוג מאוזן בין תרגול פיזי למצבים מנטאליים החבוקים ומושפעים זה מזה.

ניתן לראות שג’וזף פילאטיס לא עסק ביצירת גוף שרירי לצורך הצגתו לראווה, כל מעייניו היו נתונים לענות על האקסיומה שהעמיד בפתח ספרו: “כושר פיזי הינו הכרח מתבקש לקיומו של אושר“.

ג’וזף פילאטיס לא יצר ‘שיטת תרגול לגוף’ אלא הציע לתלמידיו אורח חיים המשלב תנועה, קשב, רגישות, מנוחה, נשימה, איזון והרמוניה. על ידי שילוב כל הרכיבים הללו הגוף והנפש יקבלו את המזון הראוי להם.
ג’וזף פילאטיס עשה כל שביכולתו על מנת להחיות ולרתום מחדש את הגוף והנפש כמקשה אחת, לרווחת האדם.

במשפטים רבים בספרו ובדגשים שהעניק ניתן לראות בבהירות את עיקרי משנתו ואת כוונתו האֲמִתִּית והעמוקה. להלן מספר מובאות/דוגמאות מספרו:
(ג’וזף פילאטיס קרא לשיטתו – Contrology)

"התרגול הסומטי מעורר במתרגל שינוי יסודי המרחש ברמת המוח. אנחנו יכולים לדעת המון על העולם, יותר מאשר בכל תקופה אחרת בהיסטוריה, אבל - לא לדעת דבר אודות עצמנו."

האתגר הראשון שג’וזף פילאטיס מעמיד בפנינו הינו ליטול את האחריות על מצבנו הפיזי והמנטלי חזרה לידינו.
הוא מסב את תשומת ליבנו לקשר ההדוק בין תחזוקת הגוף ומצבו להתנהלות מאוזנת בעולם הרוחש והרועש בו אנו חיים.

פילאטיס מעניק חשיבות מיוחדת לבחינה מדוקדקת של סיטואציות החיים בהן אדם שותף ובמידה ויש ביכולתו לשנותן או לשנות את יחסו אליהן לרווחתו הוא מעודד אותו לעשות כן, כחלק חשוב בהליך הריפוי/תחזוקה.

המלצות מעשיות רבות מופיעות בספרו ורלוונטיות היום יותר מתמיד. בספרו משתף פילאטיס בחזונו את הכיוון אליו האנושות צועדת ומציע כלים פשוטים אך יעילים שיעזרו לאדם להתמודד עם אתגרי היום יום ביתר הצלחה, בפחות מאמץ ומתוך עוצמה פנימית גוברת.

המוכר, הידוע, הגלוי וזה שאינו גלוי הינם כחומר ביד היוצר - הדימיון.

פילאטיס פוגש בחינוך לתנועה סומטית

במהלך לימודיי את התרגול הסומטי וככל שהכרותי איתו הולכת ומעמיקה, אני מוצאת מקבילות רבות בין ההנחיות היסודיות כפי שתומס האנה העביר לתלמידיו, לבין העקרונות היסודיים כפי שהתווה ג’וזף פילאטיס בכתביו ובהוראתו.
גילויים אלו, אשר הינם ברובם אינטואיטיביים מתבססים בעיקר על תובנות אשר נולדו בי כתוצאה מהתרגול האישי שלי וכתוצאה מהתבוננות מעמיקה ובוחנת את חיי.
גילויים אלו פתחו עבורי מסע של חקירה ובדיקה עצמית-אישית אשר מעמיקה עם כל יום שעובר.

בתחילת דרכי נתפסו אצלי שתי שיטות תרגול/טיפול אלו כשונות ומרוחקות…
בשנים האחרונות התחלתי להנחות הן את שיעורי הפילאטיס-מזרן והן את שיעורי הפילאטיס-מכשירים ברוח החדשה של פילאטיס-סומטי.
התוצאות לא אחרו להגיע ואני מופתעת וצוהלת מעוצמתן ומעומקן. תרגילי פילאטיס על הרפורמר שהיו במידה רבה מאתגרים ואף קשים לביצוע קיבלו לפתע רעננות חדשה וקלילות כמו יש-מאין ומרחבים חדשים של גילוי וצמיחה נפתחו.

המשפט האומר ש’כאשר הינך משנה את נקודת מבטך אודות הדברים, הדברים אשר הינך מתבונן בהם משתנים’, קיבל לפתע משמעות חדשה ועמוקה הן בחיי האישיים והן באינטראקציה שלי עם תלמידיי.
תהליך היצירה של פילאטיס-סומטי הינה התרחשות דינמית יום-יומית אשר מגלה את עצמה בפניי בתואם עם החופש אשר אני מאפשרת לעצמי להימצא בו.
אני משתדלת שלא לקבע את התובנות שאני מגיעה אליהם לעקרונות נוקשים או למתודה קבועה וידועה מראש.

פילאטיס-סומטי הינה התרחשות הבוקעת מתוכי מתוך עניין גדול ומלווה בהבנה הולכת ומעמיקה של עקרונות התרגול והיישום הטיפוליים.

אני מכירה ומיישמת היום את האמירה אשר לאורה תומס האנה התווה את שיטתו לתלמידיו:

“אנחנו לא מתקנים בעיות, אנחנו מחנכים”

פילאטיס-סומטי מתאפשר כאשר אני פוגשת את תלמידיי במקום אשר מתקיים בו חופש לצמיחה ומרחב ביטוי בלתי מוגבל. במקום זה מתאפשר לנו להשיל ולו לרגע את משקל העבר ולחשוף את עצמנו לעצמנו מתוך בטחון ובמרחב מוגן, להציץ אל אשר בוקע ועולה מתוכנו ולגלות שהמסע שאנו עורכים, גם אם תכניו ואופני הביטוי שלו שונים מאחד לאחר, הינו מסע משותף, מסע אל עבר החופש הראוי והנכון לנו. וזו הינה התמצית האמיתית של פילאטיס-סומטי: קיום בריא, מודע, משוחרר ומאפשר. ומעל לכל – שמחת הגילוי והתנועה.

המוח שלנו הינו מכשיר מופלא ואין גבול ליכולותיו. כבני אדם, גילינו עד עתה רק את קצה קצהו.

היתרונות של תרגול פילאטיס מנקודת מבט והתייחסות סומטית רבות ומגוונות.
המעניין הוא בכך שתבניות התנועה (התרגילים) ברובן נשארות ללא שינוי חיצוני בולט, אולם אופן הביצוע והמצב המנטלי/אנרגטי/פיזי של המתרגל עובר שינוי יסודי. המתרגל מתחיל ליצור שינוי מודע בקשר ‘מוח – מערכת-עצבית – שרירים’.

בשיטה הסומטית לומד המתרגל לעורר ולהשתמש בפקולטות מנטליות/אנרגטיות גבוהות של התבוננות עצמית, קשב פנימי, תשומת לב, ערנות פעילה ועוקבת ויכולת ירידה לפרטים הקטנים של התרחשויות פנימיות, הן במהלך ביצוע תנועה והן במצבי הפוגה ומנוחה. את כל זה מלווה ותומכת נשימה עמוקה, סדורה, רגועה ומאוזנת.

כשאנו משלבים את העקרונות שהתרגול הסומטי מתאפיין בהם בתרגילי הפילאטיס הקלסי, אנו מקבלים צירוף מיוחד במינו המאפשר לנו להשיג ולקבל מתרגילי הפילאטיס תוצאות בעלות עומק ועוצמה מיוחדים במינם של שליטה וריפוי, מתוך אי-עשייה. כלומר – פחות מאמץ, פחות מאבק בקושי, תואם עם מצב הגוף והמצב האנרגטי של אותו הרגע, היכרות עם תבניות אוטומטיות שעל פי רוב אינן מודעות לנו, והאפשרות לווסת אותן ואף לשנות אותן.

מעניין לעקוב אחר תגובת המתרגלים היותר מנוסים אשר תרגילי הפילאטיס הקלאסי כבר מוכרים להם, הם תמיד מופתעים מהיכולות החדשות ויוצאות הדופן המושגות מתוך נינוחות ומצב של שחרור.

אנחנו יצורים מופלאים. השמיים... השמיים עבורנו אינם הגבול ומה שאנחנו יכולים לדמיין, אנחנו יכולים להיות

חינוך לתנועה סומטית פוגש פילאטיס

חינוך לתנועה סומטית מלמד אותנו להשיג את אשר אנו מעוניינים מתוך מינימום מאמץ, ללא מתח ומתוך רגיעה, במקום המצב המוכר לנו שמאופיין בנטייה לדחוף, להזיז, ליזום ולהתאמץ.

כמטפלת, כמורה וכמתרגלת של החינוך לתנועה סומטית ופילאטיס-סומטי, אני חווה שינויים משמעותיים באופן בו אני מבינה את התרגילים והשיעורים. שינויים אלו מקבלים ביטוי באופן בו אני מנחה את המתרגל, וביכולת ההתבוננות שלי במתרחש ובהבנה וְתִרְגּוּם הנתונים אשר אני קולטת. כמו כן אני חווה עלייה משמעותית ביכולת הקשב והמיקוד הפנימי שאיתם אני מנהלת את השיעורים והמפגשים, ובמקביל לכך – אני עדה לתופעות והתרחשויות דומות אצל תלמידיי.

כמורה וכמטפלת אני חווה סיפוק עמוק, ריגוש ותחושת התמלאות ואף התעלות כאשר אני עדה לתהליכים שעוברים תלמידיי. דבר זה מעניק לי בטחון ויציבות בדרך החדשה הניטווית ומתעצבת בפני.

תלמידיי מסיימים את השיעורים המתקיימים במתכונתם החדשה כשהם מלווים בתחושות שעד כה לא היו מוכרות להם. חלקם מציינים אותה כתחושת שחרור מלווה עם עוצמה, גובה וקלילות תנועה; תחושת יציבות שבאה לידי ביטוי בשיפור ההליכה והיציבה; שחרור מכאבים טורדניים אשר ליוו את חלקם במשך שנים ארוכות ואשר לא נמצא להם פיתרון משביע רצון; והרגשה של איזון פנימי המקבל בין השאר ביטוי בפעילות מטבולית תקינה של תזונה והפרשה.
כל אלה ועוד הינם תולדה של החיבור המיוחד המתקבל כתוצאה מהשילוב של פילאטיס וחינוך לתנועה סומטית לכדי מבנה הומוגני.

התרגול הסומטי גמיש באופיו, דבר המאפשר את שילובו בכל טכניקה או מתודה של תרגול/טיפול וכתוצאה משילוב זה נפתחות בפני המתרגל והמורה אפשרויות חדשות.
אני עדה לכך במהלך הסדנאות אשר אני מעבירה אשר לרוב מתמקדות בנושאים ספציפיים. סימפטומים אשר בעיקר טופלו בעזרת מתודות ידועות והביאו לשיפור זמני, מקבלים עכשיו אפיק חדש ורענן של התייחסות וכל זאת בעזרת תרגול יום-יומי פשוט וקל לביצוע.
 
נקודת המבט הסומטית היא רחבה ומקפת. היא מלמדת אותנו להבחין בהקשרים שלא תמיד גלויים לנו ויוצרת קשר תודעתי בין מוקדים שונים, שלאוו בהכרח מקושרים אצלנו כשאנו מתייחסים אליהם מנקודת המבט המקובלת.
לדוגמה אביא את אחת הסדנאות אשר קיימתי לאחרונה למטפלים, אשר עסקה בקשר שבין מפרק הלסת (TMJ) לבעיות פוריות ורצפת אגן אצל נשים. הקשר בין מפרק הלסת לתופעות ברצפת האגן ובעיות פוריות אצל נשים איננו גלוי וחשוף ובוודאי שאינו מובן מאליו.
התרגול הסומטי מאפשר לנו לראות, להבין ולהתייחס להקשרים וההשפעות ההדדיות המתקיימות במערכת הסומטית שלנו ומציע לנו פתרון פשוט, קל לביצוע, יעיל ובעל אפקט יציב ומתמשך.

שינוי אמיתי הינו שינוי מלא ומקיף וכולל בתוכו את הגוף ואת הנפש, את הֶעָבָר את ההווה ואת העתיד.

העתיד הינו כבר כאן, עכשיו.

מרכיב נוסף המייחד פילאטיס-סומטי הוא בכך שהתרגול איננו מצריך מהמתרגל יכולות מיוחדות והוא מתאים את עצמו לכל אחד ולכל מצב.
פילאטיס-סומטי מעורר במתרגל יכולות טבעיות שכבר עתה קיימות בו וכל אשר עליו לעשות הוא לאפשר להן לבוא לידי ביטוי בדרך של ‘אי-עשייה’, un-doing.
יכולת הכוונת המודעות, הפניית תשומת הלב וְהַקֶּשֶׁב פנימה תוך ערנות ומעקב, הן יכולות הקיימות בכולנו ללא יוצא מן הכלל וכל אשר מתבקש מאיתנו הוא לעורר ולטפח אותן כך שתעמודנה לרשותנו לרווחתנו.

טיפוח יכולות אלו הינו תולדה של תרגול והתמדה.
תרגול והתמדה – אלו שני המרכיבים היחידים הנחוצים לנו על מנת להגיע מהמקום בו אנו נמצאים כעת, אל המקום שברצוננו להיות.

כשאנו מגלים מחדש יכולות אלו בתוכנו ומתחילים באופן רצוני ומודע לעשות בהן שימוש מושכל, אנחנו מתמלאים בתחושה של סיפוק ושמחה הנובעים מתוכנו ואשר אינם תלויים בגורמים או בנסיבות חיצוניות.

התנסות זו ממלאת תפקיד מרכזי במתודת הפילאטיס-הסומטי. גילוי היכולת שלנו כפרטים ליצור עבור עצמנו בכוחות עצמנו ומתוכנו מצבים פסיכולוגים/רגשיים/פיזיים לבחירתנו וכהעדפתנו. מצבים אשר תואמים ומשקפים את התחושות והחוויות שברצוננו לחוות.

אנו מגלים כחלק מתהליך הלמידה וההתנסות שיכולת היצירה שלנו הינה כמעט בלתי מוגבלת והיא תלויה ומושפעת משלושה גורמים עיקריים:

* יכולתנו להפנות את תשומת ליבנו מהמוקד בו היא נתונה כעת, למוקד חדש – לבחירתנו.
* יכולתנו לדמיין את המצב שברצוננו לחוות, כממשות עכשווית.
* המסוגלות שלנו להאמין שהמצב אותו אנו מבקשים להתנסות ולממש אכן אפשרי עבורנו.

התרגול הסומטי כפי שהונחה והועבר על ידי תומס האנה מדגים פעם אחר פעם את היקפן ועוצמתן של שתי אמירות יסודיות:
 “לאן שתשומת ליבנו מופנית, לשם האנרגיה (מודעות, קשב, זרם החיים, חישה, כוח, עוצמה וכדומה) פונה וזורמת.”

 “הדבר אשר תשומת ליבנו נתונה אליו, גדל.” 

הן ד”ר האנה כמו ג’וזף פילאטיס לפניו, גילו והתוודעו למרכזיות ולחשיבות של שינוי תפישתי/הכרתי באדם כבסיס הכרחי לשינוי פיזי.
מחקרים מודרניים מערביים ואסכולות עתיקות המגיעות מהמזרח מעניקים תקפות להבנה זו.
היום אנחנו יודעים ומכירים בכך שנפש בריאה מביאה עימה גוף בריא ואנו פוגשים עוד ועוד מתודות המאפשרות לנו להתנסות בכך ולהפוך הבנה זו לדרך חיים. מספיק אם נציין את המיינדפולנס כמתודה מובילה וטכניקות מדיטציה כוויפאסנה ואחרות אשר נמצאות היום עמוק במיינסטרים של האדם המערבי.

פילאטיס-סומטי מהווה כוח תומך ומשלים לתנועה זו, בזכות אופיו הגמיש המאפשר לנו לייצר עבור עצמנו נפש בריאה המלווה ונתמכת בגוף בריא.

אני יודעת ומכירה בכך שאין תשובה ופתרון אחד אולטימטיבי לאתגרים הניצבים בפנינו, ומתוך ידיעה זו אני מאפשרת לעצמי לבוא במגע, להתוודע ולשתף פעולה עם גישות ודרכים נוספות. בכך אני מעשירה את הרפרטואר העומד לרשותי ואני ותלמידיי יוצאים מכך נשכרים.

אני נמצאת בתהליך מתמשך ומרתק של חשיפת הפילאטיס-הסומטי והחינוך לתנועה סומטית שבבסיסו לקהל הולך וגדל ולאפיקים של התנסות ומחקר.
כחלק מכך אני יוזמת מיפגשים אשר מתנהלים בהנחיה משותפת עם מורים ומדריכים מתחומים שונים כפיזיותרפיסטים, מטפלים מהרפואה האלטרנטיבית ועוד. מפגשים שבהם אנחנו מתעשרים ומעשירים זה את זה.
מפגשים אלו מביאים לחשיפה הולכת וגדלה של התרגול הסומטי ומביאים למודעות רחבה את היכולות הנפלאות הנמצאות בטכניקת התרגול/טיפול הסומטית.

התרחבות, צמיחה, גילוי ומודעות, ויכולת הולכת וגדלה לביטוי עצמי, אלו הסיבות לקיומם של חיים ולהיותנו כאן על הכוכב המופלא הזה.

לסיום...וזו רק ההתחלה

תומס האנה העניק לאנושות טכניקה טיפולית/תרגול מיוחדת במינה אשר מציעה פתרון קל, זמין ופשוט לרבים מהאתגרים והקשיים הפיזיים, המנטליים והאנרגטיים, שהאדם המודרני פוגש ביום-יום שלו.

פתחתי את המאמר בציטוט מדבריו של ג’וזף פילאטיס אודות השינוי המתבקש בפרט, באופן התנהלותו, ביחסיו עם עצמו כיישות תבונית ואנרגטית וכאדם השואף לבריאות, לאיזון ולהרמוניה בעולמו הפנימי ובסביבתו החיצונית, ואני מעוניינת לסיים בציטוט מדבריו של תומס האנה באותו הקשר:

“Somatic Exercises can change how we live our lives, how we believe that our minds and bodies interrelate, how powerful we think we are in controlling our lives, and how responsible we should be in taking care of our total being.”

ובתרגום חופשי:

תרגילים סומטיים יכולים לשנות את האופן בו אנו חיים חיינו.
הם יכולים לשנות את האופן בו אנו מאמינים שהכרתנו וגופנו מתקשרים זה עם זה.
והם יכולים לשנות את האופן בו אנו תופשים את מידת השליטה שלנו על חיינו,
ועד כמה עלינו להיות אחראים לדאוג להוויה הכוללת שלנו לשלומנו ולבריאותנו.

בעזרת החינוך לתנועה סומטית ופילאטיס-סומטי אנחנו אכן מעצבים את חיינו.
אנחנו מגלים די מהר שיש באפשרותו לשנות את האופן בו אנו מבינים ופוגשים את החיים בכללותם ואת חיינו בפרט.

פילאטיס-סומטי הוא מפתח לכל תרגול גופני ולכל ספורט, והוא מביא אותנו להיכרות של כבוד עם גופנו, עם צרכיו, וחושף בפנינו את יכולות הריפוי וההתקדמות שמוטבעים בו ומביא אותנו בבטחה למחוזות חדשים של ביצועים, תנועה, והרגשה כוללת.

תנודות אישיות המתבטאות בעליות ומורדות ומלוות בהרגשת אי-יציבות פנימית בגלל לחצי ואירועי חיינו, ימצאו את פתרונן בקלות רבה יותר מאשר בעבר ונגלה שמתאפשר לנו לחזור מהר יותר ליציבות ולהרגשה טובה.

אני מזמינה אתכן ואתכם להצטרף אלינו ולרקום לממשות את החזון שהשאירו לנו תומס האנה וג'וזף פילאטיס ואחרים וטובים כמותם, ובמעשה, במחשבה וברגש, להעניק לו קיום וחיים של בריאות, יציבות, שמחה, גילוי עצמי וסיפוק.

פילאטיס-מכשירים סומטי

פילאטיס-מכשירים סומטי

יצירת קשר

איריס בר לב
יסודות - המרכז הישראלי
לחינוך לתנועה סומטית ושינוי הכרתי©
טיפולים סומטים / תרגול סומטי / פילאטיס-סומטי

איריס בר לב
0523-484-047

שלחי לי הודעת ווצאפ
איריס בר לב
המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית

תקנון, תנאי שימוש ומדיניות פרטיות לאתר “I-SOMATIC

איריס בר לב מברכת את בחירתכם לגלוש באתר האינטרנט I-SOMATIC המופעל על ידה בכתובת www.i-somatic.com (“האתר“).

האתר הוקם על ידי איריס בר לב, מורה ומטפלת מוסמכת לחינוך לתנועה סומטית, מקימת המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית (“המרכז”). האתר מספק פלטפורמה נוחה להרשמה לשיעורים מקוונים ופרונטאליים המועברים על ידי איריס (“השיעורים”) ורכישה של שיעורים מקוונים שהוקלטו מראש (“השיעורים המוקלטים”) ומגוון מוצרים משלימים, כגון ספרים, אביזרים ועוד (“המוצרים”). בנוסף, ניתן למצוא באתר מידע אודות התנועה הסומטית והשירותים הניתנים במרכז (“השירותים”), וכן תכנים וסרטוני וידיאו בתחום התנועה הסומטית (“התכנים”).

 1. כללי:
  • הגלישה באתר כפופה לתנאים המפורטים בתקנון ותנאי שימוש אלו (״התקנון״). קרא את התקנון בקפידה, שכן הגלישה באתר וביצוע פעולות בו מעידים על הסכמתך לתנאים הכלולים בתקנון. כמו כן, האתר שומר את זכותו לשנות את תנאי התקנון, מעת לעת, על פי שיקול דעתו הבלעדי וללא הודעה מוקדמת. מועד החלת השינוי כאמור יהיה מרגע פרסומו באתר.
  • האמור בתקנון זה מתייחס באופן שווה לבני שני המינים והשימוש בלשון זכר ו/או נקבה הוא מטעמי נוחות בלבד.
  • תנאים אלו חלים על שימוש באתר ובתכנים הכלולים בו באמצעות כל מחשב או מכשיר תקשורת אחר (כדוגמת טלפון סלולרי, מחשבי טאבלט וכיו”ב). כמו כן הם חלים על השימוש באתר, בין באמצעות רשת האינטרנט ובין באמצעות כל רשת או אמצעי תקשורת אחרים.
  • הגלישה באתר מיועדת לכל גיל, פעולה באתר של קטין מתחת לגיל 18 מחייבת אישור הורה או אפוטרופוס.
  • במקרה שייקבע כי הוראה בתקנון זה אינה ניתנת לאכיפה או שהינה חסרת תוקף מטעם כלשהו, לא יהא בכך כדי להשפיע או לפגוע בחוקיותן, תקפותן ואכיפתן של שאר הוראות התקנון.
 2. הצהרה:
  • בטרם השימוש באתר, גולשי ולקוחות האתר מצהירים, מאשרים ומסכימים כי ידוע להם:
   • שהשירותים והתכנים המופיעים באתר ניתנים ומסופקים לשם הלימוד והאימון בלבד וכל פעולה שתעשה בעקבותיהם תעשה לאחר צפייה מלאה בהם ולאחר מעקב קפדני אחר ההוראות המוצגות במערכי השיעורים.
   • יובהר כי כל פעולה שתעשה בעקבות השתתפות בשיעורים ו/או צפייה בשיעורים המוקלטים תעשה במשנה זהירות וכי האחריות הבלעדית לכל נזק (חלילה ויקרה), מכל סוג שהוא, תהיה על עושה השימוש בשיעורים ו/או בשיעורים המוקלטים.
   • שללקוחות האתר לא תהיה כל טענה כלפי האתר, מנהליו, עובדיו או מי מטעמו והם לא יהיו אחראים, באופן ישיר או עקיף, לכל נזק לרבות, לגוף, לרכוש או לכל נזק אחר או לכל הפסד אחר, אשר יגרם כתוצאה מקבלת תוכן מהאתר ו/או מהשיעורים ו/או מהשיעורים המוקלטים, אפילו אם האתר הזהיר, המליץ או ייעץ לעניין מסוים או על שירות מסוים ובשום מקרה האתר לא יהווה תחליף או יישא באחריות הלקוח ו/או מקבל השירות. על הלקוח חלה האחריות וכל סיכון חובה עבור נזק וחבלה לגופו ו/או לרכושו ו/או לרכושם ו/או לגופם של צדדים שלישיים, הנובעים מהשימוש ו/או אי השימוש בשיעורים ו/או בשירותים ובתכנים המוצגים באתר.
   • שהשיעורים והשיעורים המוקלטים אינם מובאים כתחליף לייעוץ פרטני ו/או טיפול רפואי ו/או אבחון רפואי, ואין לראות בהם ייעוץ ו/או טיפול ו/או אבחון של אנשי מקצוע, כגון רופאים, פיזיותרפיסטים וכדומה.
   • התכנים באתר והשיעורים המוקלטים ניתנים לשימוש כמות שהם. לא ניתן להתאימם לצרכיו של כל אדם ואדם. לא תהיה לגולש כל טענה, תביעה או דרישה כלפי האתר בגין תכונות של התכנים, יכולותיהם, מגבלותיהם ו/או התאמתם לצרכיו. על מנת לקבל תכנית מותאמת אישית לצרכיו של הלקוח, הכוללת תכנים ותרגול מתאימים, יש להירשם לשיעור פרטי מקוון או פרונטאלי.
   • שהאתר ניתן לשימוש כפי שהוא (AS IS) והשימוש בו הוא על אחריותו המלאה של הגולש;
   • שלא ניתן לעשות שימוש באתר ללא אישור ופיקוח מבוגר בעל כשירות משפטית מגיל 18 ומעלה;
   • שבשימוש באתר הגולש לא יפר כל חוק, תקנה או הוראה שלטונית אחרת.
 1. האתר אינו מתחייב בנוגע למידת הדיוק או השלמות של תיאורי השירות באתר ולא יישא באחריות לכל שגיאה, טעות או נזק.
 2. הגלישה באתר:
  • הגלישה באתר והעיון בו אינם דורשים הרשמה, והוא פתוח לכל גולש.
  • האתר רשאי למנוע מכל גולש שימוש באתר לפי שיקול דעתו המוחלט. מבלי לגרוע מהאמור לעיל, רשאי האתר לחסום גישתו אליו בכל אחד מהמקרים הבאים:
   • אם בעת השארת פרטים באתר נמסרו במתכוון פרטים שגויים;
   • במקרה שנעשה שימוש באתר לביצוע או כדי לנסות לבצע מעשה בלתי חוקי על-פי דיני מדינת ישראל, או מעשה הנחזה על פניו כבלתי חוקי כאמור, או כדי לאפשר, להקל, לסייע או לעודד ביצועו של מעשה כזה;
   • אם הופרו תנאי שימוש אלה;
   • אם נעשה שימוש באתר במטרה להתחרות באתר;
   • אם נעשתה על ידי גולש כל פעולה שתמנע מאחרים לגלוש ולהשתמש באתר בכל דרך שהיא.
 1. השירותים המוצגים באתר:
  • השירותים המוצעים על ידי האתר והתכנים יופיעו ויוצגו בדפי האתר.
  • האתר אינו מחויב, בכל דרך שהיא, לקיים מגוון כלשהו של שירותים ו/או תכנים.
  • האתר רשאי בכל עת לשנות את מגוון השירותים והתכנים המוצגים באתר, להחליפם להמעיט מהם, להוסיף עליהם, ללא כל הודעה או התראה מוקדמת.
  • אופן הצגת השירותים והתכנים באתר הינו על-פי שיקול דעתו הבלעדי של האתר.
 2. הרשמה לשיעורים ורכישת שירות או מוצר באתר:
  • האתר מציע מגוון מסלולי הרשמה לשיעורים מקוונים ופרונטאליים, כגון השתתפות חד פעמית בשיעורים קבוצתיים, שיעורים פרטיים, מנויים חודשיים ועוד (“מסלולי ההרשמה”).
  • בנוסף, ניתן לרכוש באתר שיעורים מקוונים שהוקלטו מראש, וכן מגוון מוצרים כגון ספרים, אביזרים ועוד.
  • מסלולי ההרשמה, השיעורים המוקלטים והמוצרים המוצעים לרכישה באתר יוצגו ויתוארו בדפי האתר.
  • האתר אינו מחויב, בכל דרך שהיא, לקיים מגוון כלשהו של מסלולי הרשמה ו/או שיעורים מוקלטים ו/או מוצרים.
  • האתר רשאי בכל עת לשנות את מסלולי ההרשמה ו/או השיעורים המוקלטים ו/או המוצרים המוצעים לרכישה באתר, להחליפם, להמעיט מהם, להוסיף עליהם, ללא כל הודעה או התראה מוקדמת.
  • על מנת להשתתף בשיעורים המקוונים והפרונטאליים המוצעים באתר, האתר דורש הרשמה מראש לשיעורים. בעת ההרשמה הלקוח יבחר את המועד המתאים לו מבין המועדים המוצעים בעמוד ההרשמה. לאחר ההרשמה והתשלום, יקבלו הלקוחות הודעת דואר אלקטרוני לכתובת דואר האלקטרוני שלהם כפי שהוזנה באתר, עם קישור לצפייה בשיעור המקוון.
  • המחיר המופיע באתר בצמוד לכל מסלול הרשמה, שיעור ומוצר הינו המחיר העדכני. האתר רשאי לעדכן מעת לעת את המחירים, ללא קשר למועד ביצוע רכישה באתר, וללא צורך בהודעה על כך.
  • התשלום בגין רכישת שירות ו/או מוצר באתר יתבצע באמצעי התשלום המופיע בעמוד התשלום.
  • בנוסף להוראות התקנון יחולו גם הוראות תקנון חברת הסליקה או אמצעי התשלום האחר. על אף האמור לעיל, האתר שומר לעצמו את הזכות לקבוע הסדרי תשלומים אחרים לנרשמים, והכל על-פי שיקול דעתו הבלעדי.
  • רכישה של שירות ו/או מוצר באתר תבוצע בכפוף לאישור העסקה על ידי האתר. במקרה בו לא אושרה העסקה על ידי האתר, יקבל הנרשם הודעה וחשבונו לא יחויב בגין העסקה.
  • יובהר כי ברכישת מסלול מנויים, המנוי יתחדש מעת לעת, אם לא יופסק על ידי המשתמש.
 3. אספקת המוצרים והשירותים:
  • השיעורים יסופקו באמצעות פלטפורמת ZOOM או מפגש פנים אל פנים (בהתאם לסוג השיעור). השירותים יסופקו במועד ששוריין על ידי הלקוח, בכפוף לאישורו של האתר.
  • השיעורים המוקלטים יסופקו ללקוח לאחר התשלום באמצעות קישור לדף אינטרנט באתר שישלח ללקוח, עם גישה לשיעורים המוקלטים או באמצעות קישור הורדת השיעור המוקלט.
  • מתן השירותים יתאפשר בכפוף לשיקול דעתו הבלעדי של האתר והאתר לא יהא אחראי לכל איחור ו/או עיכוב במתן השירות ו/או אי-מתן השירות, כתוצאה מכוח עליון ו/או תקלות טכניות ו/או מאירועים שאינם בשליטתו.
  • האתר ידאג לאספקת הזמנה של מוצרים שבוצעה באתר לכתובת הלקוח כפי שהוזנה על ידו בעת ביצוע הרכישה באתר בהתאם להוראות הבאות:
   • הזמנות של מוצרים באתר יטופלו ויסופקו עד 14 ימי עסקים באמצעות דואר ישראל, בעלות משלוח בהתאם לאמור באתר בעת הרכישה (״יום עסקים״ – ימי ראשון עד חמישי, להוציא ימי שבתון של כלל המשק, ערבי חג וימים בהם הבנקים בישראל לא עובדים);
   • עלות ההזמנה אינה כוללת את עלות המשלוח. עלות המשלוח עשויה להתעדכן מעת לעת בהתאם לאמור באתר;
   • אספקת הזמנות תתאפשר בתחומי מדינת ישראל בלבד;
   • במקרה שבו מוצר שהוזמן באתר אינו זמין במלאי, האתר יעדכן את המזמין. אם המזמין לא יהיה זמין, האתר ישלח את ההזמנה ללא המוצר החסר;
   • האתר לא יהיה אחראי לכל איחור ו/או עיכוב באספקה ו/או אי-אספקה, שיגרם כתוצאה של: (1) כוח עליון ו/או אירועים שאינם בשליטת האתר; (2) מסיבות הקשורות לדואר ישראל; (3) סגירת המשק כך שפעילות האתר ו/או ספקיו ו/או נותני שירותיו יפגעו, מכל סיבה שהיא.
 1. מדיניות שינויים וביטולים:
  • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
  • ביטול שיעור מקוון קבוצתי (שיעור חד פעמי או שיעור מתוך מנוי חודשי) לא יתאפשר, ולא יינתן החזר כספי בגין השיעור. במקרה כזה, הלקוח יקבל זיכוי לשימוש עבור שיעור במועד עתידי.
  • ביטול שיעור פרטי מותאם אישית וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
   • עד 24 שעות טרם מועד השיעור יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור; לחילופין יוכל הלקוח לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים.
   • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי.
  • בעת ביטול מנוי של שיעורים פרטיים מותאמים אישית הלקוח יקבל החזר כספי עבור המנוי, בניכוי מחירם המלא של השיעורים שכבר סופקו לו, בהתאם למחירים המלאים של השיעורים הפרטיים חד פעמיים המופיעים באתר.
  • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של ארבעה/שישה מפגשים המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
   • עד 24 שעות טרם מועד השיעור המקוון יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר הקורס;
   • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לקבל את הקלטות שיעורי הקורס.
  • יובהר כי כל שינוי של מועד שיעור יתאפשר בתיאום מראש בלבד, ובהתאם לזמינות מועדי השיעורים.
  • ביטול רכישת שיעורים מוקלטים באתר יתקבלו עד למועד קבלת גישה לשיעורים המוקלטים. במקרה ששינוי או ביטול רכישת שיעורים מוקלטים יתקבלו בטרם קבלת גישה לשיעורים המוקלטים, האתר יזכה את הלקוח בהחזר כספי מלא, באמצעי התשלום באמצעותו נעשתה הרכישה. שינוי ו/או רכישת שיעורים מוקלטים לאחר קבלת גישה לשיעורים המוקלטים, לא יתאפשרו והרוכש לא יהיה זכאי להחזר כספי כלשהו.
  • החזר, שינוי או ביטול הזמנה של מוצרים יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
   • ההחזר, השינוי או הביטול יתבצעו בטווח זמן של עד 14 יום לאחר קבלת הלקוח את ההזמנה;
   • הלקוח ישיב את המוצר לאתר (על חשבונו) כאשר הוא סגור באריזתו המקורית;
   • לא נעשה במוצר שימוש מכל סוג שהוא;
   • המוצר יוחזר בצירוף חשבונית עסקה או הוכחת עסקה;
   • העלויות הכרוכות בהחזרת ההזמנה תחולנה על הלקוח;
   • יגבו דמי ביטול בגובה 5% מסכום המוצר או בסך 100 ש״ח (לפי הנמוך מבניהם);
   • במקרה שהחזר, שינוי או ביטול נעשו עקב פגם במוצר, האחריות לאיסוף או החלפת המוצר הפגום מהלקוח תחול על האתר והאתר ידאג להחלפת המוצר. מוצר שיוגדר כפגום על ידי הלקוח ייבדק על ידי האתר. אם לאחר בדיקת האתר המוצר ימצא תקין, הלקוח לא יקבל החזר כספי ויהיה באפשרותו לבקש את שליחת המוצר חזרה אליו בכפוף לתשלום דמי משלוח פעם נוספת.
  • האמור בסעיף 8 לעיל כפוף להוראות ביטול עסקה בהתאם לתקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה), התשע”א-2010 וחוק הגנת הצרכן, התשמ”א-1981.
 2. אחריות האתר:
  • האמור בתכני האתר ובשיעורים אינו מובא כתחליף לקבלת טיפול ו/או אבחון פרטני מגורם מקצועי, ואינו מתאים לנסיבותיו הספציפיות של כל מקרה ומקרה והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה טיפול ו/או אבחון מגורם מקצועי כגון רופא. כל פעולה שנעשית על פי המידע באתר הינה על אחריות עושה הפעולה בלבד.
  • אין לראות במידע המופיע באתר משום הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או אחריות לאופן הפעילויות של השירותים המוצעים בו. האתר לא יהיה אחראי לשום נזק, ישיר או עקיף, אשר ייגרם לגולש כתוצאה מהסתמכות על מידע המופיע באתר ו/או בקישורים לאתרים אחרים ו/או כל מקור מידע פנימי ו/או חיצוני אחר ו/או שימוש בשירותים אשר מוצגים על ידו.
  • התכנים באתר ניתנים לשימוש כמות שהם (AS IS). לא ניתן להתאימם לצרכיו של כל אדם ואדם. לא תהיה לגולש כל טענה, תביעה או דרישה כלפי האתר בגין תכונות של התכנים, יכולותיהם, מגבלותיהם ו/או התאמתם לצרכיו.
  • מידע ומצגים אודות שירותים המוצגים באתר, שמקורו בשותפיו העסקיים של האתר ששירותיהם מופיעים באתר (ככל ויופיעו) וכל תוכן ביחס לשירותים נמצאים באחריותם הבלעדית של השותפים העסקיים כאמור, ועל כן, מובן שלאתר אין כל אחריות בגין מידע מעין זה, ואין האתר ערב למידת הדיוק של מידע זה.
  • האתר לא יהיה אחראי לכל נזק (ישיר או עקיף), הפסד, עגמת נפש והוצאות שייגרמו לגולשים ו/או לצדדים שלישיים כלשהם בעקבות שימוש או הסתמכות על כל תוכן, מידע, נתון, מצג, תמונה, וידאו, אודיו, פרסומת, מוצר, שירות וכו’ המופעים באתר. כל הסתמכות כאמור נעשית על-פי שיקול דעתו ואחריותו הבלעדית של הגולש באתר.
  • האתר בשום מקרה לא יהיה אחראי לנזק שנגרם לגולש האתר באמצעות יצירת קשר עם שותפיו העסקיים של האתר.
  • האתר ממליץ לגולשים באתר לנהוג בזהירות, ולקרוא בעיון את המידע המוצג באתר ובכלל זה את המידע ביחס לשירות עצמו, תיאורו והתאמתו, כמתואר להלן.
  • האתר בכללותו, לרבות כל המידע המופיע בו, מוצע לציבור כמות שהוא, ויהיה מדויק ונכון ככל הניתן, ואולם, יתכן והמידע אינו שלם או לחלופין, יתכן ונפלו טעויות טכניות או אחרות במידע.
  • השימוש באתר ייעשה על אחריותו הבלעדית והמלאה של כל גולש. כל החלטה שתתקבל ביחס לתכנים שיתפרסמו באתר הינה באחריותו המלאה של הגולש. האתר אינו מתחייב כי תכנים ושירותים של צדדים שלישיים, לרבות של ספקי תוכן ושירותים, המתפרסמים באתר, יהיו מלאים, נכונים, חוקיים או מדויקים או יהלמו את ציפיותיו ודרישותיו של כל גולש. האתר לא יישא באחריות כלשהי לכל תוצאה שתנבע מהם, או משימוש בהם, או מהסתמכות עליהם.
 3. השימוש באתר:
  • השימוש באתר מותר למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להעתיק ולהשתמש, או לאפשר לאחרים להשתמש, בכל דרך אחרת בתכנים מתוך האתר, לרבות באתרי אינטרנט אחרים, בפרסומים אלקטרוניים, בפרסומי דפוס וכיו”ב, לכל מטרה, בין מסחרית ובין שאינה מסחרית, שאיננה לצורך שימוש אישי ופרטי, למעט בכפוף לקבלת אישור ו/או הסכמה מפורשת מראש ומכתב לכל פעילות מסחרית ובכפוף לתנאי ההסכם ו/או תנאי השימוש למשתמשים מסחריים.
  • אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל יישום מחשב או כל אמצעי אחר, לרבות תוכנות מסוג Crawlers Robots  וכדומה, לשם חיפוש, סריקה, העתקה או אחזור אוטומטי של תכנים מתוך האתר. בכלל זה, אין ליצור ואין להשתמש באמצעים כאמור לשם יצירת לקט, אוסף או מאגר שיכילו תכנים מהאתר.
  • אין להציג תכנים מהאתר בכל דרך שהיא ובכלל זה באמצעות כל תוכנה, מכשיר, אביזר או פרוטוקול תקשורת המשנים את עיצובם באתר או מחסירים מהם תכנים כלשהם ובפרט פרסומות ותכנים מסחריים.
  • אין לקשר לאתר מכל אתר המכיל תכנים פורנוגראפיים, תכנים המעודדים לגזענות או להפליה פסולה, או המנוגדים לחוק, או שפרסומם מנוגד לחוק או המעודדים פעילות המנוגדת לחוק.
  • אין לקשר לתכנים מהאתר, שאינם דף הבית של האתר (“קישור עמוק“) ואין להציג, או לפרסם תכנים כאמור בכל דרך אחרת, אלא אם הקישור העמוק יהיה לדף אינטרנט באתר במלואו וכפי שהוא כך שניתן יהיה לצפות ולהשתמש בו באופן הזהה לחלוטין לשימוש ולצפייה בו באתר. במסגרת זו, חל איסור לקשר לתכנים מהאתר, במנותק מדפי האינטרנט שבהם הם מופיעים באתרים (לדוגמה: אסור לקשר במישרין לתמונה או לקובץ גרפי באתר, אלא לעמוד המלא שבו הם מופיעים). כמו כן על כתובתו המדויקת של דף האינטרנט באתר להופיע במקום הרגיל המיועד לכך בממשק המשתמש, לדוגמה: בשורת הכתובת (Status Bar) בדפדפן של המשתמש. אין לשנות, לסלף או להסתיר כתובת זו ואין להחליפה בכל כתובת אחרת.
  • האתר רשאי לדרוש ביטול כל קישור עמוק כאמור לפי שיקול דעתו הבלעדי ובמקרה זה לא תעמוד כל טענה, דרישה או תביעה כלפי האתר בעניין זה.
  • האתר לא יישא בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מכל קישור לתכנים מהאתר ומכל הצגה או פרסום של תכנים כאמור בכל דרך אחרת. האחריות המלאה והבלעדית לכל קישור, הצגה או פרסום של התכנים, היא על מבצע הקישור בלבד.
  • על הגולש לשפות את האתר, עובדיו, מנהליו, שותפיו העסקיים או מי מטעמם בגין כל נזק, הפסד, אבדן רווח, תשלום או הוצאה שייגרמו להם – ובכלל זה שכ”ט עו”ד והוצאות משפט עקב הפרת התקנון. בנוסף, ישפה המשתמש את האתר, עובדיו, מנהליו או מי מטעמם בגין כל טענה, תביעה ו/או דרישה שתועלה נגדם על ידי צד שלישי כלשהו כתוצאה מתכנים שנמסרו על ידו לפרסום באתר וכתוצאה מקישורים שביצע לאתר.
 4. שינויים באתר, תקלות והפסקות שירות:
  • מבלי לגרוע מהאמור לעיל, האתר רשאי לשנות מעת לעת את מבנה האתר, ו/או המראה ו/או העיצוב, ואת היקפם וזמינותם של השירותים באתר. האתר יהיה רשאי לגבות תשלום בעד תכנים ושירותים כאלה או אחרים על פי החלטתו. כמו כן, האתר יהיה רשאי לשנות כל היבט אחר הכרוך באתר והכל, בלא צורך להודיע על כך מראש.
  • שינויים כאמור יבוצעו, בין השאר, בהתחשב באופי הדינאמי של רשת האינטרנט ובשינויים הטכנולוגיים והאחרים המתרחשים בה. מטבעם, שינויים מסוג זה עלולים להיות כרוכים בתקלות ו/או לעורר בתחילה אי נוחות וכיו״ב. לא תהיה לגולשים באתר כל טענה, תביעה ו/או דרישה כלפי האתר בגין ביצוע שינויים כאמור ו/או תקלות שיתרחשו אגב ביצועם.
  • מבלי לגרוע מן האמור לעיל, האתר רשאי בכל עת להפסיק את מתן השירותים הללו, כולם או מקצתם, לפי שיקול דעתו הבלעדי. האתר ישתדל לפרסם באתר הודעה על הפסקת השירותים זמן סביר מראש.
  • האתר אינו מתחייב ששירותי האתר לא יופרעו, יינתנו כסדרם או בלא הפסקות, יתקיימו בבטחה וללא טעויות ויהיו חסינים מפני גישה בלתי מורשית למחשבי האתר או מפני נזקים, קלקולים, תקלות או כשלים – והכל, בחומרה, בתוכנה, בקווי ובמערכות תקשורת אצל האתר או אצל מי מספקיו.
 5. קניין רוחני:
  • כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני הם בבעלות האתר בלבד, או בבעלות צד שלישי, שהרשה לאתר לעשות שימוש על פי דין בתכנים ובכלל זה שותפיו העסקיים של האתר.
  • אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי, לבצע בפומבי, להעביר לציבור, לשנות, לעבד, ליצור יצירות נגזרות, למכור או להשכיר כל חלק מן הנ״ל, בין ישירות ובין באמצעות או בשיתוף צד שלישי, בכל דרך או אמצעי בין אם אלקטרוניים, מכאניים, אופטיים, אמצעי צילום או הקלטה, או בכל אמצעי ודרך אחרת, בלא קבלת הסכמה בכתב ומראש מהאתר או מבעלי הזכויות האחרים, לפי העניין, ובכפוף לתנאי ההסכמה )ככל שתינתן). הוראה זו תקפה גם ביחס לכל עיבוד, עריכה או תרגום שנעשו על ידי האתר לתכנים שהוזנו או נמסרו על ידי הגולשים לאתר (ככל שישנם).
  • אם וככל שניתנה הסכמה כאמור, יש להימנע מלהסיר, למחוק או לשבש כל הודעה או סימן בעניין זכויות קניין רוחני, לדוגמה: סימון זכויות היוצרים ,© או סימן מסחר ®, הנלווים לתכנים שיעשה בהם שימוש.
  • סימני המסחר, צילומים, תמונות תכנים ומודעות הפרסומת של שותפיה העסקיים של האתר (ככל שישנם) הינם קניינם של מפרסמים אלה בלבד. גם בהם אין לעשות בהם שימוש בלא הסכמת המפרסם מראש ובכתב.
 6. סמכות שיפוט:
  • על תקנון זה יחולו אך ורק דיני מדינת ישראל, אולם לא תהיה תחולה לכללי ברירת הדין הבינלאומי הקבועים בהם.
  • לבתי המשפט שבמחוז מרכז תהיה סמכות שיפוט ייחודית בכל עניין הנובע ו/או הקשור לתקנון.
 7. מדיניות פרטיות:
  • האתר מכבד את פרטיות הלקוחות והגולשים.
  • בנוסף למידע אותו הנך מוסר בעת השארת פרטים באתר, האתר אוסף מידע מסוים אודות המחשב שלך, אשר באמצעותו הנך מבקר ומבצע פעולות באתר. המידע נאסף באופן אוטומטי )לרבות באמצעות שימוש ב “Cookies”) והוא עשוי לכלול כתובות IP, סוג דפדפן, זמני גלישה וכניסה לאתר, אופן הגלישה והכלי בו הנך משמש למטרת הגלישה, פרטים לגבי ספק האינטרנט שלך וכתובות אתרי האינטרנט מהם הגעת. (המידע הנמסר בעת השארת פרטים והמידע הנאסף על ידי האתר כאמור בפסקה זו יכונו יחד: “המידע הנאסף באתר“).
  • המידע הנאסף באתר ישמש את האתר, בין היתר, לצורך הפעלת האתר בצורה המיטבית, לשמירה על איכות ורמת שירות גבוהה, וכן לצורך סטטיסטיקה כללית לגבי השימוש באתר.
  • המידע הנאסף מהשירותים בהם אתה מתעניין או רוכש ועשוי לשמש את האתר או מי מטעמו, בין היתר, לצורך התאמת השירותים המוצעים לך בצורה המיטבית, שמירה על איכות ורמת שירות גבוהה, וכן לצורך סטטיסטיקה כללית.
  • האתר או מי מטעמו רשאים לעשות שימוש במידע הנאסף עליך, בין היתר, למטרות הבאות:
   • בכדי לספק לך את המידע שביקשת או מידע נוסף אשר באתר מאמינים שהוא עשוי לעניין אותך, מעת לעת;
   • בכדי להתאים דיוור – פרסומות ומידע מסחרי על פי העדפותיך האישיות;
   • בכדי ליצור עמך קשר על ידי נציגי האתר בנוגע לשירותים אותם האתר מספק;
   • ניתוח סטטיסטי ומסירתו לצדדים שלישיים;
   • תפעולו של האתר ופיתוח אתרים שיוקמו בעתיד;
   • ניהול מכירות, שיווק, גיוס לקוחות והצעת שירותים חדשים;
   • בכדי לבצע סקרי לקוחות ו/או מחקרי שיווק אשר האתר עורך מעת לעת.
  • האתר יהיה רשאי להעביר מידע אישי ולהעביר מידע לצדדים שלישיים בהתאם להוראות החוק (למעט מידע רגיש , לרבות, במקרים הבאים:
   • נתת לכך הסכמתך. לעניין זה ״הסכמה״ – הסכמה מדעת, במפורש או מכללא;
   • האתר ו/או מי מטעמו נדרשים על פי חוק להעביר את המידע האמור, למשל, מכוח צו בית משפט;
   • אם הדבר יידרש, לדעת האתר, במסגרת כל מחלוקת, טענה, תביעה או דרישה בהליך משפטי אם יהיו בינך ובין האתר או בין צד שלישי לבין האתר;
   • על מנת להגן על זכויותיהם המשפטיות והקנייניות של האתר ו/או מי מטעמו;
   • שיתוף רשתות חברתיות כגון פייסבוק, אינסטגרם ואחרות ומפרסמים נוספים ברשת כגון גוגל, טאבולה ואחרים;
   • לצרכים סטטיסטים – אנו מספקים מידע אישי לגופים וחברות שאנו נותנים בהן אמון כדי שיעבדו את המידע עבורנו לפי הוראות האתר ובאופן העולה בקנה אחד עם תקנון זה ומדיניות האתר;
   • ככלל, וככל שלא ניתנה הסכמה מראש למסירת מידע אישי, מידע המועבר לצרכים סטטיסטים אינו כולל פרטים מזהים;
   • אם תפר את תקנון זה אם תבצע פעולות מנוגדות או הנחזות כמנוגדות לדין, או כל ניסיון לבצע פעולות כאלה;
   • בכל מקרה שהאתר יסבור, כי מסירת המידע הנאסף נחוצה על מנת למנוע נזק חמור לגוף המשתמש או לרכושו או לגופו או לרכושו של צד שלישי;
   • אם האתר ימוזג לתוך פעילות גוף אחר או אם האתר יעבור לבעלות תאגיד אחר ניתן יהיה להעביר לתאגיד החדש את המידע הקיים באתר, אבל רק במקרה שהתאגיד יתחייב לשמור על תנאי תקנון זה.
  • חשוב לזכור שלא ניתן לערוב במאת האחוזים מפני פעילות עוינת ונחושה מצד גורמים זרים ולכן אין בפעולות אלה בטחון מוחלט והאתר לא מתחייב שהמידע יהיה חסין באופן מוחלט מפני גישה בלתי מורשית.
 8. צרו קשר:
  • האתר מקפיד על קיום הוראות החוק ומכבד את זכותם של משתמשי האתר ואחרים לפרטיות ולשם טוב. אם אתה סבור כי פורסם באתר תוכן הפוגע בך מטעם כלשהו, נא פנה אלינו לפי הפרטים שלהלן ואנו נשתדל לטפל בפנייתך בכל ההקדם. פניות כאמור ניתן להעביר באמצעים הבאים:

כתובת: רמת ישי;

טלפון: 052-3484047;

או דוא״ל: iris@i-somatic.com

כל הזכויות בתקנון זה שמורות  ואין להעתיק, לשכפל או להפיץ אותו.

עדכון אחרון: נובמבר 2020

טיפים לפנדיקולציה נכונה

כאשר פנדיקולציה גורמת לך לאי נוחות במקום לשחרור, ייתכן שהבעיה היא לא התנועה, אלא איך אתה עושה את זה. 
הנה כמה טיפים שיהפכו את התנועות והפנדיקולציות שלך ליעילות יותר:

השתמש בפחות מאמץ – תנוע לתוך הפנדיקולציה כאילו אתה מפהק ברכות ועשה את זה כך שירגיש נעים.  אין צורך לטפס את האוורסט!

שחרר את הצד השני של הגוף – כשאתה נכנס לפנדיקולציה, הצד הנגדי של הגוף שלך צריך להיות רך.  השתמש בידיים שלך כמשוב, כדי לעזור לך לחקור האם אתה עדיין מחזיק במתח, מה שאומר שאתה מתאמץ יותר ממה שצריך.

שחרר את מה שמוחזק שלא לצורך – השתמש בידיים שלך כדי להיות בטוח שאתה באמת משחרר את מה שכווצת, במקום למשוך  את עצמך מהתנועה באמצעות השרירים של הצד הנגדי של הגוף.

לקבלת חומר קריאה מעניין וקבלת פרטים אודות סדנאות ופעילויות סומטיות קרובות
הרשם/י לניוזלטר של:
“המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית”

(הניוזלטר יוצא אחת לחודש)

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.

שקופית קודמת
שקופית הבאה
נגן וידאו

מהו טיפול בתנועה סומטית

טיפול בתנועה סומטית

בטיפול בתנועה סומטית תקבל/י כלי לטיפול עצמי.
תרגול סומטי אישי הוא הדרך המהירה ביותר להחזיר את תפקוד השרירים, לשפר את חופש התנועה ולבטל את דפוסי הכאב.
השינויים באים לידי ביטוי: בתפקוד השרירים, במודעות הגוף ובתפקוד התנועתי,
כל זאת תוך כדי למידה והשתחררות ממצבים של שיכחון חישה מוטורית שהם הגורם העיקרי למרבית התלונות של כאב, יציבה או קשיים בתפקוד המוטורי.

לחץ ליצירת קשר

Telephone (10)
0523-484-047(972)
iris@i-somatic.com
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ

שלושת הרפלקסים

כולנו נולדנו עם שלושה רפלקסים עיקריים אשר מגיבים באופן בלתי רצוני לגירויים סביבתיים, פסיכולוגיים ורגשיים.

מצבי דחק מתמשכים שאנו חווים בחברה המודרנית גורמים לרפלקסים האלה להתקבע ועם הזמן הם הופכים לרפלקס-מותנה. זהו מצב שגורם לכיווץ-שרירים-מורגל
(habitual muscular contraction).

כאב כרוני

מהו כאב כרוני? וכיצד ניתן להשתחרר ממנו?

כאב איננו מדד מדויק המעיד על בריאות הרקמות!      
כאב הוא מנגנון הגנה שמיוצר על ידי המוח!
אחד הגילויים המדהימים של המדע הוא, שאנו יכולים לחוש כאב ללא כל גירוי פיזי ממשי!

נשאלת השאלה: מהי הדרך בה אני יכול לטפל במערכת-הכאב של עצמי, על מנת שכאב כרוני יעלם?

הגיע הזמן לנקוט בגישה חדשה להתמודדות וצמצום הכאב – והעיקרית בהן מתמקדת בלהכשיר מחדש את מערכת הכאב, דרך החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב.

בשיעורים ובטיפול-הסומטי אנחנו לומדים לשוחח ישירות עם המוח שלנו, על מנת לאפשר לו לשנות את ההוראות שהוא שולח למערכת העצבים, לרקמות ולשרירים.
וכתוצאה מכך אנחנו מאתחלים מחדש את מערכת הכאב
ומשיבים לעצמנו חופש תנועתי חדש!

 

נגן וידאו

שיעור בתנועה סומטית

סדרה של 4-8 טיפולים אשר כל אחד מהם מלמד אותנו לשחרר קבוצות שרירים אחרת בגוף.

בטיפול בתנועה סומטית – אני מלמדת אותך להרגיש קבוצות שרירים מכווצות ומזכירים למוח איך לשחרר אותם.
בטיפול אני לא מעסה את השרירים, אני לא משתמשת בלחיצות, ואני לא מותחת את השרירים.
אני מלמדת את המוח שלך לשחרר!
שיעור בתנועה סומטית מאפשר לך לטפל בעצמך ולהשיב שליטה ובקרה ויכולת שינוי.
הלמידה המתרחשת בזמן הטיפול – נשארת איתך לתמיד!

השיעור בתנועה סומטית הוא “טיפול-שורש”
התרגול היומי הוא רפואה-עצמית-מונעת

מיתוס ההזדקנות - the myth of aging

גם כיום עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, אנחנו עדיין בטוחים שהגיל הוא הגורם העיקרי בגללו הגוף נעשה איטי, נוקשה, כואב ובלתי מאוזן.
אנחנו מסיקים שתבניות-יציבה מסוימות המשויכות לזקנה, הן פשוט חלק ממה שקורה לגוף עקב הגיל.
בעוד שהאמת היא שכל תבנית-יציבה היא ביטוי של אחד או יותר משלושת הרפלקסים, 
שנובעים מSMA – שיכחה חושית-מוטורית.
אם לא מטפלים בשורש (ביכולת של המוח לתת הוראת שחרור), תבנית-היציבה או התנועה הלקויות מעמיקות עם השנים ולא כתוצאה מהשנים.

כלומר חשוב להבין:
♣ תשישות הגוף בעת זקנה איננה הכרח!
♣ אין זה הגיל שאחראי לשינויים ביציבה, אלא ההשתרשות של אחד משלושת הרפלקסים.

מיתוס ההזדקנות - תרגול סומטי

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

פנדיקולציה - pandiculation

פנדיקולציה היא טכניקה הייחודית לתרגול הסומטי.
פירוש המילה: הארכה אקטיבית מתוך גיוס קבוצת שרירים, בדומה לפיהוק והתמתחות של בוקר (הִתְמַתְּחוּת, בשונה ממתיחה רגילה).

פיהוק/התמתחות – יוצרים קשר בין השרירים, חוט השדרה והמוח.

במקום למתוח שרירים מכווצים על מנת “להאריך” אותם, בפנדיקולציה  אנחנו מְאַפְּסִים את אורך השריר  לְאֶפֶס טונוס בזמן מנוחה.
טכניקה זו מגרה ומעוררת את המוח ואת מערכת-העצבים לשחרר כיווץ בלתי-רצוני כך שהמוח מקבל בחזרה  שליטה מוטורית, ומאפשר פונקציונליות מרבית בזמן תנועה.

התרגול הסומטי משנה את הגוף ואת התודעה באמצעות לימוד מחדש ברמת המוח!

רפלקס הטראומה - Trauma Reflex

רפלקס הטראומה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת “ארוכה” יותר, כתף אחת “גבוהה” מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

רפלקס הטראומה

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

חינוך לתנועה סומטית - לחיות ללא כאב

  את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

החינוך לתנועה סומטית באמצעות פנדיקולציה, מביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי, עוזר לנו להיפטר מכאבים כרוניים שעד היום לא נמצא להם פיתרון משביע רצון, ומשיב לנו שליטה תנועתית.

 התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

שיכחה חושית-מוטורית
(SMA – Sensory Motor Amnesia)

תלכודת זיכרון המתבטאת בשיכחה חושית-מוטורית (SMA – Sensory Motor Amnesia) הוא מצב אשר בו המוח איבד באופן חלקי או מלא
בַּקָּרָה–רְצוֹנִית של היכולת לחוש ולהניע שריר באופן חפשי.
SMA  הוא הסתגלות למצב דחק – שהפך להרגל.

כאשר אנו חווים תלכודת זיכרון אשר מקבלת ביטוי בשיכחה חושית-מוטורית אנו מאבדים את היכולת הרצונית לשחרר ולהרפות שרירים ולאפשר להם לנוע באופן חפשי. דבר זה מתרחש ברמת המערכת-העצבית.
שיכחה חושית-מוטורית ארוכת-טווח  משמרת חלוקת משקל לא שווה וחוסר איזון של מערכת השריר, המשפיע על השלד. ביטויים של שיכחה חושית-מוטורית ניתן לראות במצבים כמו עקמת, בלט-דיסק, פריצת דיסק, בורסיטיס, שחיקת סחוס, ומצבים שונים המהווים פעמים רבות סיבה להחלפת מפרק ירך או ברך ולניתוחים בעמוד השדרה.
שיכחה חושית-מוטורית היא בעיה תפקודית נלמדת, ולפיכך יכולה להילמד מחדש!

זהו מצב הפיך הנלמד באמצעות חינוך לתנועה סומטית© – תנועה ללא כאב.​

רפלקס האור הירוק - Green Light Reflex

רפלקס האור הירוק הינו רפלקס המניע ודוחף אותנו קדימה.
השרירים האחוריים הגדולים בגב מתגייסים על מנת להניע אותנו לעמידה, להליכה, ולריצה. (חישבו על התגובה של הגוף לפקודה: “עמוד זקוף!”, “לך ישר!”)
ברפלקס זה שרירי הגב לומדים להיות מגויסים באופן תמידי, וליצור כיווץ יתר המקבל ביטוי בקשת מוגברת בגב התחתון.
בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור הירוק (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים האחוריים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מכאבי גב שאולי ליוו אותנו במשך שנים!

רפלקס האור הירוק