המרכז הישראלי
לחינוך לתנועה סומטית
ושינוי הכרתי

ארכיון ניוזלטר

לחץ למעבר:

ניוזלטר אוקטובר 2023

איך להירדם בקלות ולישון טוב יותר

בניוזלטר האחרון (של ספטמבר) קיבלת סרטון המציג הדגמה מפורטת של תנועת האגן בסיבוב על מנת לגרום להתארכות של צד אחד של הגוף ללא מתיחה! הסברנו שתנועה זו מיועדת להעיר את המוח לתת פקודת שחרור לשרירים המכווצים דרך פנדיקולציה.

הפנדיקולציה עובדת כי היא עוסקת בהפחתת הצטברות המתח שנגרמה מעבודה לא מאוזנת או מטראומה לצד אחד של הגוף.

מתח כרוני גורם לכיווץ בשרירים שעלול לגזול את היכולת להירגע מרצון. מנקודת מבט סומטית – הפרעות שינה רבות נובעות ממתח כרוני, נפשי ורגשי כאחד שמביא לכך שהגוף לא רגוע.

כל החוויות הנפשיות והרגשיות נרשמות ומקבלות ביטוי גם בחוויה גופנית-סומטית, באופן כזה שיכול לגרום למערכת העצבים להימצא במצב סימפטי קבוע – בכוננות גבוהה, במוכנות לפעולה מתוך תחושת סכנה או דאגה. זהו מצב שרבים מכירים אותו:
“שומר ישראל לא ינום ולא יישן”… 

התוצאה הסופית היא שהגוף שפשוט לא יכול להירגע במידה כזו שבאופן טבעי נצלול לשינה רגועה.

מתח נפשי, רגשי או פיזי מתמיד יוצר יותר מתח, וזה קורה ברמה הנוירולוגית. אם לא נתרגל את המיומנות של שחרור הלחץ היומיומי שלנו (ופנדיקולציה היא דרך מצוינת ופשוטה לעשות זאת) אנחנו עלולים למצוא את עצמנו תקועים במצב המתמיד הזה של מתח, חרדה ברמה נמוכה או בינונית, שמביא לעייפות ו/או כאבי שרירים. אנחנו עלולים למצוא את המוח שלנו דוהר ולא מסוגל להשתתק ולהירגע.

לעתים קרובות אנו חושבים על שינה כעל המקום שבו אנו יכולים נרגעים בצורה הטובה ביותר, אך למעשה, המתח בשרירים שלנו נשאר כמו שהוא גם כאשר אנחנו ישנים! 
לשרירים אין רצון משלהם, הם עושים רק מה שהמוח אומר להם. ואם המוח לא ‘התעורר’ לתת להם פקודת שחרור – הם לא יירגעו מעצמם.
לכן, שחרור מתח בשרירים מחייב אותנו להפעיל את המוח, כדי שנוכל לעצור את האות להישאר מכווצים ברקע, כאשר אין שום צורך ממשי בכך. פנדיקולציה היא הדרך היעילה ביותר לעורר את המוח ללמד את השרירים שלנו להשתחרר ולהירגע כדי שנוכל לישון טוב בלילה.

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

Arch and Flatten עוסק בהפחתת מתח השרירים ואיפוס כמות המתח המנוחה בשרירים של הגב והבטן שלנו.
דאגה וסטרס מתיישבים ומקבלים ביטוי בכיווץ לא רצוני של השרירים הקדמיים (שרירי רפלקס האור האדום).

הלילה, לפני שאתם הולכים לישון, נסו את הפנדיקולציה הסומטית הזו . זכרו לשמור על תנועה רכה ועדינה, ועקבו ערב ערב כיצד היא משפיעה על איכות השינה שלכם.

הדבר הנפוץ ביותר שאנו שומעים מאלה שמתרגלים פנדיקולציות סומטיות הוא – “כבר שכחתי מתי בפעם האחרונה ישנתי כל כך טוב!”

ניוזלטר ספטמבר 2023

למה בכלל נתפסים לנו שרירים?  ומה לעשות?

רבים מאיתנו מכירים את הרגע הזה ש-אאוץ! השריר נתפס!
זה יכול להיות בגב שפתאום בלתי אפשרי ליישר, או בצוואר שלפני שנייה היה בסדר ופתאום בלתי אפשרי להזיז את הראש, או שריר שמתכווץ פתאום בשוק האחורית, בכף הרגל, או באצבעות של כף הרגל.
אלה המקומות השכיחים ביותר.
 
אז מה קורה שם? ולמה זה קורה לנו?
 
השרירים שלנו מחזיקים כל הזמן באיזשהו טונוס ומתח. זה טבעי ואף חשוב בזמן תנועה ופעילות.  נדמה לנו שתנועה ופעילות זה ללכת, לקפוץ או לטפס או להרים. אבל אפילו לשבת לאכול או לעבוד מול מחשב או לזפזפ מול הטלוויזיה הם מצבים ששרירים מסוימים עובדים ופעילים.
עד כאן טוב ויפה.
 
אבל מה קורה בין לבין? במנוחה? ובשינה?
האם השרירים האלה מפסיקים לעבוד? 
אולי הם אינם בתנועה, אבל – האם הטונוס שלהם יורד למנוחה מוחלטת? כלומר לאפס-טונוס-שריר? 
על פי רוב לא, ואפשר לסכם זאת במשפט אחד ולומר: אנחנו טובים בלכווץ, ולא טובים בלשחרר  (לכך קרא תומס האנה שיכחה חושית-מוטורית). 

למען הדיוק – אנחנו לא יודעים אפילו איך לשחרר את השרירים שלנו למנוחה מוחלטת!
ושריר שלא מקבל מנוחה – זה שריר מלא בחומצת חלב, 
שריר שלא מקבל מנוחה – נעשה עייף, “חלש” ולא יעיל,
שריר שנשאר מכווץ כל הזמן – בהדרגה מוציא את השלד מאיזון,
שריר שנשאר מכווץ כל הזמן – זה שריר שלא קיבל הוראה מהמוח להשתחרר!
כי שריר עושה רק מה שהמוח אומר לו…. 

אז הנה שני מצבים שכולנו מכירים מהחיים שלנו:

מקרה 1 – כאשר אנחנו מנתקים את העקב מהקרקע, או אפילו רק מזיזים את כף הרגל קדימה, והשריר של השוק האחורית מתכווץ ונתפס. 
מה קרה? 
השריר למעשה נדרש להתכווץ כדי שהעקב יתרומם או כדי שכף-הרגל תצביע קדימה. אבל מכיוון שהוא לא התחיל במצב משוחרר – הוא לא מסוגל להתכווץ ביעילות, וכתוצאה מכך נוצר כיווץ יתר – ואז אנחנו צועקים “אהה!! נתפס לי השריר!”
השריר הזה שכח איך להתכווץ ביעילות ולכן ‘נתפס’.

 מקרה 2 – כאשר אנחנו מתכופפים לקשור את הנעליים, או להרים את המפתחות שנפלו ולא מסוגלים פתאום להתרומם ולהתיישר כי ‘נתפס הגב’.  
מה קרה? 
השרירים של הגב נדרשים להתארך בשביל לרכון קדימה – אבל מכיוון שהם לא קיבלו הוראה מהמוח להשתחרר – הם לא משתחררים, אלא נמתחים.  וכתוצאה מכך – נוצרת מגננה של מערכת העצבים: “זהירות! מתיחה מסוכנת!” והשרירים מתכווצים במהירות מתוך רפלקס של הגנה.  הרפלקס הזה נקרא: ‘רפלקס-המתיחה’.
השריר הזה נמתח מבלי שהשתחרר ולכן ‘נתפס’.

מהו הפתרון?

פ נ ד י ק ו ל צ י ו ת

פנדיקולציות הן האקט היחיד שמעיר את המוח לתת את פקודת השחרור שהוא שכח איך לתת לשרירים. 

ישנו הסבר נוירופיזיולוגי לאיך ומה מתרחש בפנדיקולציה, שמצליחה לגרום למוח ‘להתעורר’ ולאפס מחדש את אורך השריר. 
אפשר למצוא אותו כאן:  המדע של הפנדיקולציה 

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

בסרטון הזה אני מדגימה כיצד פנדיקולציה יכולה להביא לאורך ולאיזון שרירי חדש בתוך פחות מעשר דקות של תרגול פשוט,
וליצור שינוי מרחיק לכת בשליטה שלנו על השרירים, וביכולת ללכת באופן מאוזן.

ניוזלטר אוגוסט 2023

מיתוס ההזדקנות

אתגר מיתוס ההזדקנות – היתרונות של חינוך לתנועה סומטית
 
תפיסה שגויה רווחת היא שהזדקנות מובילה בהכרח לנוקשות וכאבים. עם זאת, על ידי הבנת הפוטנציאל המולד של הגוף לשינוי וויסות עצמי, נוכל להשתחרר מהמגבלות של מיתוס ההזדקנות.
ספרו של תומס האנה, “Somatics“, מעורר אותנו לשאול מדוע מתרחש ניוון גופני במהלך ההזדקנות ומאתגר אותנו לחקור כיצד תנועה סומטית יכולה לסתור את ההשפעות הללו. במאמר זה, נעמיק ביתרונות הטרנספורמטיביים של חינוך לתנועה סומטית, המציע תקווה והתחדשות לגוף שמתבגר כל יום.

“אי אפשר להכחיש את העובדה שככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו בדרך כלל נעשים נוקשים, אבל זה לא מסביר מדוע הניוון הזה צריך להתרחש. נותרה השאלה: מה קורה במהלך ההזדקנות כדי להסביר את הירידה הזו? כיצד יכולה הרפואה המודרנית, המגנה עלינו מפני זיהומים והפרעות אורגניות, מאריכה את תוחלת החיים שלנו ל-90 שנים ויותר, לא מצליחה להגן עלינו מפני נוקשות וכאבים גופניים פשוטים? מדוע אנו מניחים שמעבר לגיל מסוים, נגיד שלושים, גופנו כבר מתחיל להתפרק? ואנחנו אפילו לא בגיל העמידה עדיין!”         “Thomas Hanna “Somatics
 
אנשים רבים מגיעים אלי כי הם סובלים מהעומס הכואב של מתח שרירים וכאב כרוני. אחרים מחפשים ללמוד תנועה סומטית מכיוון שהם כמהים לטפל בעצמם, ולנווט בחן ובתבונה את מסע ההזדקנות. אולי הם מרגישים די טוב בהווה אבל רוצים את הכלים שיבטיחו שזה יישאר כך גם בעתיד.
 
אפילו אנשים צעירים יותר פונים אלי מתוך רצון למנוע את הכאב שהם רואים פוקד את הוריהם. הם כמהים לעתיד שבו הם יכולים להזדקן בקלות ובביטחון, תוך התנגדות לתפיסה שהזדקנות חייבת בהכרח להביא לנוקשות וסבל.

חינוך לתנועה סומטית מספק שפע של פתרונות:

הוא מציע תרופה לכאבי שרירים כרוניים ומטפח חיבור לדרך יעילה ונוחה יותר של תנועה, הוויה ותפקוד.

על ידי גילוי המסתורין של המוח ומערכת העצבים שלנו, הוא מקנה ידע פשוט, הגיוני ומדעי. הוא חושף כיצד נוצרים הרגלים וכיצד ניתן לרתום את המוח שלנו כדי לשפר את הדרך בה אנו מרגישים, נעים ומגיבים ללחץ. זה מכשיר אותנו לשמור על עצמנו לנוע ולתפקד בצורה חלקה, משקם ומחזק את הביטחון שלנו בגוף.
יתרה מכך, הוא מעניק לנו כלים חשובים לניהול מתח שהופכים אותנו לגמישים יותר ומסוגלים למצוא רוגע ואיזון פנימיים.

אולי הכי חשוב – חינוך לתנועה סומטית מאתגר את נקודת המבט המקובלת על ההזדקנות.
במקום להיכנע לאמונה שעלינו “להתפרק” ולהיות נוקשים ככל שחולפות השנים, אנו מגלים שאנו יכולים ללמוד, לשפר ולשנות דפוסים ככל שאנו מתבגרים. זה לא עניין של גיל, אלא של איך אנחנו מסתגלים באופן לא מודע ללחצי החיים: תאונות, פציעות, ניתוחים או עומס רגשי. זה קובע אם נהיה “חורקים וזקנים” או נשמור על החופש הפיזי שלנו תוך שמירה על מודעות ועצמאות.

זה חיוני להבין שאין צורך לסבול מכאבים כדי להכיר בכך שאנחנו לא מרגישים בנוח בגוף כפי שהיינו רוצים להיות. אנחנו גם לא צריכים לסבול מכאבים כדי לזהות שגופנו אינו מתפקד בצורה מיטבית.

באמצעות תנועה סומטית, אנו יכולים לגלות מחדש תחושת מיומנות, נוחות ונוכחות בגופנו ובקיומנו. זה מאפשר לנו לשנות את מי שאנחנו עכשיו ולהתקדם לעבר מי שאנו שואפים להיות.

תנועה סומטית אינה מחליפה ספורט או פעילויות אחרות; במקום זאת, היא משפרת את היכולת שלנו לנוע בכך שהיא מלמדת אותנו לשחרר כיווצים שהתיישבועלינו. עם הזמן, כאבים כרוניים מתפוגגים, והביטחון והיכולות של הגוף שלנו חוזרים למיטבם.

לסיכום: מיתוס ההזדקנות מנציח את האמונה שנוקשות וכאבים הם תוצאות בלתי נמנעות של ההתבגרות. עם זאת, חינוך לתנועה סומטית מאתגר את הרעיון הזה על ידי העצמת היכולת להשיב לעצמנו את הפוטנציאל הטבעי של גופנו לשינוי והתחדשות. על ידי אימוץ חוכמת התנועה הסומטית, אנו יכולים להפריך את המיתוס, ולשכתב את סיפור ההזדקנות שלנו, לשחרר את המגבלות ולאמץ חיים של המשך צמיחה וחיוניות.

מוכנים להפריך את מיתוס ההזדקנות ולצאת למסע טרנספורמטיבי?
הצטרפו לקורס המקוון החי בן 6 שבועות של תרגול-סומטי וגלו את האפשרויות של גוף מחודש וחופשי.

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

בסרטון הבא נפריך את המיתוס שהפיתרון לצוואר תפוס זה מתיחה או עיסוי
ונשחרר אותו בדרך חכמה – דרך פנדיקולציה
צפו בסרטון – 8 דקות:

 

ניוזלטר יולי 2023

מהי הסיבה ל-95% מהכאבים שלנו?

לרובנו שכיבה על הגב על הרצפה ברגליים ישרות ובלי כרית לראש – זה לא דבר נוח ומפנק במיוחד. תנסו: תרדו לרצפה ותשכבו לרגע עם רגליים ישרות ובלי כרית, וזרועות לצידי הגוף…
מה הרגשת?
עד כמה לא היה נוח? ואיפה? בגב התחתון? בצוואר ובראש?
לחלקנו שכיבה על הרצפה בכלל אינה אפשרית כרגע. או שלרדת לרצפה זה קשה, או ההתרוממות ממנה איטית ומסורבלת. וזה לא בגלל המשקל!
אז למה היה לנו כל כך קל ונוח להשתרע על הגב על הרצפה בתור ילדים, ועכשיו כבר לא??

תחשבו על זה רגע. כשהיינו ילדים השרירים שלנו יכלו להתכווץ ולעבוד, אבל גם להשתחרר לגמרי.
היום אנחנו יודעים היטב איך לכווץ שרירים אבל – לא יודעים איך לשחרר אותם! וזו הסיבה ל-95% מהכאבים שלנו.
אנחנו אפילו לא יודעים להבחין באיזו מידה הם מכווצים ובאיזו מידה הם משוחררים. כי אנחנו פשוט לא מרגישים את השרירים שלנו, מלבד כאשר כואב לנו.
תומס האנה קרא למצב הזה – שיכחון חישה מוטורית – Sensory Motor Amnesia.  
זה מצב שבו המוח מחזיק מתח מתמיד בשרירים, מתח שאנחנו לא מודעים אליו. כתוצאה מכך – שכחנו (שיכחון) כיצד לחוש (חישה) ולכן לנוע (מוטורית) בחופשיות, שזה אומר כיווץ מלא ושחרור מלא.

עכשיו, זה לא סוף הסיפור…

השרירים שלנו לא סתם נשארים מכווצים במקומות שונים בגוף. יש לזה היגיון וזה קשור לרפלקסים האוטומטיים שלנו:
1.    התקפלות הגנתית פנימה שבה כל השרירים הקדמיים מתכווצים (רפלקס האור האדום)
2.    תנועה קדימה שבה כל השרירים האחוריים מתכווצים (רפלקס האור הירוק)
3.    התקפלות צידית – כדי להגן על צד אחד שנפגע (רפלקס הטראומה)

רפלקסים אלה שימושיים והכרחיים. אבל אנחנו לא רוצים להיתקע בהם ולאבד את היכולת למצוא את איזון ומנוחה מהם. 
כאשר אנו חוזרים על הרפלקסים האלה פעם אחר פעם לאורך שנים מבלי לנוח – בגלל מתח פסיכולוגי, תגובה לפציעות, טראומה, או אימוני ספורט – המוח שלנו מאבד את היכולת לשלוט באופן מלא ורצוני בשרירים; ושליטה מלאה על השרירים כוללת גם כיווץ וגם שחרור מלא.

כאשר אני פגשתי בפעם הראשונה את התרגול הסומטי של תומס האנה הוקסמתי מהפשטות שלו, ועד כמה מהר הוא מפיג כאב, אבל לקח לי זמן די ממושך להבין איך ולמה מתרחש כל הקסם הזה. 

אנחנו בעצם לומדים דרך התרגול הסומטי, באמצעות חינוך מחדש של מערכת העצבים שלנו דרך טכניקת הפנדיקולציה, לשחזר את היכולת שלנו לחוש את מצב השרירים, לתקן את מידת הטונוס שלהם וכתוצאה מכך – לממש את עצמנו ולנוע כפי שהיינו רוצים.
מערכת-עצבים שבאמת יודעת לנוח (אפס טונוס שריר במנוחה) היא מערכת שיש לה המון אנרגיה לפעול. 
החוויה של אלה שמתרגלים תרגול סומטי לאורך זמן: אנחנו הופכים לאנשים שמחים יותר פיזית, רגשית ופסיכולוגית, בריאים יותר, ונטולי כאבים.

ישנו מגוון מסלולי לימוד של החינוך לתנועה סומטית, גם למי שגר בעמק יזרעאל קרוב אלי, וגם למי שגר רחוק, תבחר.י את המסלול שהכי מתאים לך עכשיו. 

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

למה כל העצות שקיבלתם על תיקון מנח צוואר וראש לא ממש עזרו לטווח הארוך? 
צפו בסרטון שמסביר למה זה לא יעבוד
ומה כן לעשות

 

ניוזלטר יוני 2023

מה זו הִתְמַתְּחוּת

מאז שאנחנו זוכרים את עצמנו, אמרו לנו לעשות מתיחות. תמתח אם השרירים שלך מרגישים מכווצים, תמתח לפני ואחרי האימון, תמתח אם הגב כואב. את רובנו לימדו לעשות מה שמכונה “מתיחות סטטיות”: מושכים את הרגל או הזרוע מתוך כוונה לשחרר את השרירים התפוסים, מושכים את הברכיים אל הבטן מתוך כוונה לשחרר את הגב.

אבל האם זה באמת עובד? עבור רבים מאיתנו מתיחה היא כואבת, ואפילו אם אנחנו נהנים מהכאב, היא אינה משיגה את התוצאה הרצויה של הרפיית השרירים.

איך זה יכול להיות? האם כל העולם טועה? כדי להבין את זה קצת יותר, בואו נתחיל עם כמה עקרונות בסיסיים על תפקוד השרירים:

לשרירים אין שליטה משלהם; הם מגיבים רק לאותות חשמליים מהמוח וממערכת העצבים כדי להתכווץ ולנוע. המוח יכול לתת הוראה לשרירים שלנו להתכווץ באופנים מסוימים כדי להרים מזוודה, להחליף מצעים, או לשחק כדורגל. המוח יכול גם ללמוד לשמור על השרירים מכווצים באופן לא רצוני אחרי טראומה רגשית, תאונות, פציעות, משימות חוזרות ונשנות או מתח נפשי מתמשך.

לכן, אם שריר תפוס – המוח אומר לו להישאר תפוס.
אז למה מתיחות לא יעזרו פה?

במתיחות סטטיות אנחנו מושכים שריר על מנת להאריך אותו. הסיבה שזה לא עובד (ואפילו עלול לגרום לפציעות, לטראומה בשריר ולחוסר תפקוד תקין של הגידים) היא בגלל שהמוח, מרכז הפיקוד של השרירים, לא מעורב בפעולה!

מבחינה נוירופיזיולוגית – אין לולאת משוב לקורטקס המוטורי-החושי (אזור מסוים במוח שאחראי על תנועה ועל חישה של התנועה).
ובמילים פשוטות – על מנת לשנות את מה שהשרירים עושים – המוח חייב להיות מעורב באופן מלא ומודע בתהליך.

אז מה אפשר לעשות במקום למתוח כדי שהשרירים באמת ישתחררו ויתארכו?

יש תנועה פשוטה שכולנו עשינו בילדותנו ומשמשת כ”כפתור האיפוס” של כל בעלי החיים בטבע, ואפשר לראות את הכלב והחתול שלנו משתמשים בה, וזה:  כיווץ רצוני והרפיה רצונית. זו הדרך להחזיר את השרירים לתפקוד המלא שלהם, וזה הרבה יותר יעיל ובטוח מאשר מתיחות.
התנועה הזו נקראת: Pandiculation.
 וישנם שלושה חלקים לפנדיקולציה:

שלב ראשון – התכווצות רצונית לתוך הכיווץ והמתח הקיים של השרירים (כיווץ איטי וקשוב, מבלי להגיע לכאב)
שלב שני – שחרור איטי מבוקר ונשלט….
ושלב אחרון – הרפיה מוחלטת. 
שלושת השלבים האלה נותנים למוח את כל המידע הדרוש לו כדי לקבל בחזרה שליטה במה שמתרחש בגוף.
התרגילים הסומטיים שיצר דר’ תומס האנה מתוך הבנה מעמיקה של המערכת הפסיכוסומטית הן תנועות עדינות, קלות, המשלבות פנדיקולציה. הן מאמנות מחדש את המוח והשרירים “להיזכר” איך לנוע בקלות, בתזמון מדויק ובחיסכון עצום של אנרגיה.
התוצאה תהיה חופש מכאב וחיים בגוף בעל יכולות עשיה ומימוש עצמי.

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

הרפיית שרירים לשחרור מכאבים הייתה החולייה החסרה ששינתה את איכות החיים שלי.
מהמסע האישי שלי לשחרור מכאבים אפשר להתרשם בצפייה בסרטון הזה

ניוזלטר מאי 2023

הדיאלוג קובע

התרגול הסומטי מזכיר לי שיש חיים ללא כאב כרוני ושומר עלי שלא להיקלע למצבי כאב. אבל מה… לא תמיד בא לי לתרגל… 
לפעמים אני מסיימת את היום עייפה והתירוצים רבים: “לא כואב לי כלום אז למה לא ללכת כבר לישון?”   “אין לי כוח עכשיו להתחיל לפרוס מזרן על הרצפה…”   “מחר בבוקר…”
כשמשהו ‘לא בא לי’ – המחשבה תספק סיבות למה נכון לא לעשות את זה. 
אז הנה דרך שאני משתמשת בה על מנת לשמור על שגרת תרגול קבועה. 

כי התרגול הסומטי עבורי הוא תזכורת יומיומית שיש חיים אחרי 30 שנים של כאב כרוני עם שלושה בלטי דיסק בגב, פריצת דיסק בצוואר, סקוליוזיס, חוליות מסובבות ואגן מסובב. כל ה”פתולוגיות” האלה לא היו הסיבה לכאבים, ובכל זאת כאב בלתי פוסק ומגביל היה וליווה אותי יום יום.

הדיאלוג הפנימי שאנחנו מנהלים באופן לא מודע עם עצמנו קובע המון. 
אם אני אומרת לעצמי משהו כמו:  “היום אני חייבת לתרגל כדי שלא יכאב לי הגב”, רוב הסיכויים שזה לא יקרה.
לעומת זאת אם אני אומרת לעצמי:  “התרגול שאעשה הערב לפני השינה יאפשר לי לא רק לישון טוב יותר אלא גם לקום רעננה מחר, וגם אהיה גאה בעצמי שעשיתי את זה”, יש סיכוי הרבה יותר גדול שאניח מזרן על הרצפה ואתרגל.
מה שונה??
אפשר לעשות ניסוי קטן בלהרגיש איך זה מרגיש כאשר אנחנו אומרים לעצמנו:  “אני צריכה, אני חייבת, רצוי ש…”  לבין:  “אני רוצה, בא לי, זה יעשה לי טוב כאשר אני…” 
אפשרות נוספת, היא להערים על המוח ולהניח הנחת יסוד שאומרת: “התרגול שאעשה הערב…” ואז תיאור של כל הטוב שהוא יעשה עבורי ואיך ארגיש בעקבותיו.
באנגלית זה נקרא presupposition, שפירושו – לצאת מנקודת הנחה שזו עובדה קיימת שאני מתרגלת הערב, ואז – את כל הטוב שיצא מכך.
ניתן להשתמש בשינוי הדיאלוג הפנימי באופן הזה בכל תחום: שמירה על דיאטה או תזונה בריאה, שמירה על כושר ושגרת אימון, וויסוט כעסים וסטרס. 
  לדוגמא: 
“אני חייבת לשמור על קור רוח ולא להתפרץ על הילדים הערב”,  לעומת:  “עם אמא רגועה הילדים יקבלו ערכים של סובלנות ויגדלו להיות אנשים שיכולים להתמודד בנחת ובשיקול דעת עם לחצים”.

המוח שלנו לא סובל איומים וצווים, אבל תמיד יהיה מוכן ללכת אחר הבטחות אשר הנחות יסוד חיוביות מונחות בבסיסה. 

Each time we do our Somatic Movement practice we strengthen the neural pathways that keep us moving easily and freely. The old habits of stiffness and constriction begin to fade away to make room for growth and resilience. 
Martha Peterson

בכל פעם שאנחנו מבצעים את התרגול הסומטי היומי שלנו אנו מחזקים את המסלולים העצביים שמאפשרים לנו לנוע בקלות ובחופשיות. ההרגלים הישנים של אחזקה וכיווץ מתחילים להתפוגג ומפנים מקום לצמיחה ולחוסן.

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

איך לשחרר שרירים בתוך היום-יום:
תרגול סומטי יומי של דקות ספורות משחרר אותנו מעומסים שהצטברו בשרירים. אל תאמינו לי. תתנסו בזה עבור עצמכם.

בסרטון הבא אני מדגימה פנדיקולציה לשחרור יומי של שרירי הגב בשכיבה שניתן לעשות גם במיטה לפני השינה. 

בדקה 2:18 – אני מדגימה פנדיקולציה בישיבה לשחרור חגורת הכתפיים שאפשר לעשות מול המחשב בכל יום עבודה. 

בדקה 6:10 – אני מדגימה פנדיקולציה בעמידה שניתן לעשות בכל מקום. 

 

 

ניוזלטר אפריל 2023

ההבדל בין לדאוג ללדאוג

אבי היה נוהג לדאוג די הרבה. הוא דאג לעתיד המדינה, הוא דאג לבנות שלו, הוא דאג שהבית יהיה חם בחורף.
כאשר אדם מרגיש אחריות – הוא דואג.
אבל יש פה אבחנה – אם אני יכולה לעשות משהו אקטיבי בעניין אז הדאגה שלי היא פרודוקטיבית.
כשאי אפשר לעשות הרבה הדאגה היא אקט שמכרסם מבפנים ותוצאותיו שליליות. 

לא מזמן קמתי בבוקר עם ורטיגו. סחרחורת כזו שהפילה אותי בחזרה למיטה כי לא יכולתי לעמוד או לשבת מבלי שכל החדר יסתחרר… ברגע הראשון התגובה שלי הייתה דאגה – מה יקרה אם לא אוכל לטפל וללמד היום ולשרת את כל אלה שמחכים לי? עכשיו, לא רק ששכבתי במיטה עם סחרחורת, אלא גם התעורר בי פחד וחשש לגורל היום. זו חד-משמעית דוגמא לדאגה לא פרודוקטיבית. מיד זיהיתי אותה כי היא היתה קצת מוכרת לי… אז החלטתי להפנות את תשומת ליבי ל-מה אני כן יכולה לעשות? ונזכרתי בפרוטוקול שהשתמשתי בו לא מעט בעבר, וגם נתתי אותו לתלמידים, שמאזן די מהר את הקריסטלים באוזניים ומשחרר את הורטיגו. ביצעתי את הפרוטוקול פעם אחת במיטה, וראיתי כי טוב. 
בבוקר למחרת כשהורטיגו חזר, כבר לא דאגתי – worried, אלא מייד דאגתי –
I took care .
עצם הזיהוי והיכולת להחליף worry ב- care משנה את מידת השליטה על החיים ועל הסביבה שלנו.
בדאגה שהיא to take care of – אנחנו יוצרים שינוי. דאגה לא פרודוקטיבית יוצרת סטרס על כל המערכת הסומטית ומביאה למצב של dis-ease כלומר להיווצרות של חולי.

STOP WORRYING,  INSTEAD TAKE CARE
 

“אני מאמין כי החוכמה לא מתגלה דרך ידיעת האמת, אלא בדרך של לחיות אותה.
אם האמת איננה חיה, היא חסרת ערך מבחינה אנושית”.

 

 “I believe that wisdom is not discovered by knowing the truth but by living it.
Unless it is lived – it is humanly worthless.”

– דר’ תומס האנה –

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

איך למנוע כאבי גב – בעמידה שעות במטבח
הרבה מאיתנו עמדו ועמלו שעות במטבח לבשל ולהכין לקראת החג.
רבים מתלוננים שכאבי הגב מופיעים בעקבות עמידה ממושכת במטבח.
באמת שאין זה הכרחי.
כמה פנדיקולציות בעמידה תוך כדי העשייה – ייחוללו את השינוי המיוחל באופן מיידי.
ולא לשכוח בסיום היום, לשכב על הרצפה ולהזכיר למוח לתת פקודת שחרור לכל השרירים העייפים שעבדו – דרך סדרת הפנדיקולציות לאתחול מחדש:
Arch and Flatten,  Back Lift,  Arch and Curl

ניוזלטר מרץ 2023

העומק של תומס האנה

אני שוב לומדת את הכתבים ואת האופן בו דר’ תומס האנה לימד את תלמידיו את התורה הסומטית ומתרגשת מאוד. הדברים שהוא מלמד הם פשוטים אבל מטלטלים. הם מזכירים לנו שאנחנו כולנו אוסף של תגובות בסיסיות מאוד שנקראות רפלקסים. 
יש את רפלקס הפחד, החשש והדאגה, 
יש את רפלקס הלרוץ-קדימה, לעשות, להתקדם או לברוח מ…, 
ויש את הרפלקס של הפיצוי כשמשהו בגוף או בנו נפגע. 
וזהו. אלה שלושה רפלקסים בסיסיים. בתוכם אנחנו חיים, עוברים מאחד לשני ללא הרף. לעולם לא מוצאים את המקום הניטרלי למרות שכולנו משוועים לרגע של מנוחה. 

אז בואו נעשה סדר וננפץ כמה מיתוסים:
גב כפוף שמקושר לתהליכי זקנה איננו אלא רפלקס הפחד שהתקבע. 
קשת גדולה בגב התחתון ומתח מתמיד בגב התחתון אינם אלא ביטוי של אדם שאצה לו הדרך, קדימה קדימה, מהר מהר, ‘יש כל כך הרבה מה לעשות ואם אני לא אעשה את זה – זה לא יקרה לעולם…’
לב כבד ועצב מושכים את כלוב הצלעות ובית החזה למטה וגורמים לדיפרסיה ולנשימה רדודה. 
“הלב שלי ירד לתחתונים” הוא ביטוי לפחד. כמו ש”פיק ברכיים” הוא פחד. 
“עול העולם על צווארי” הוא צוואר מקוצר ותפוס וכתפיים מורמות שנושאות את עול העולם. 
אלה מצבים רגשיים וגופניים כאחד! 
וכשאנחנו מדברים על שרירים מכווצים ולעתים כואבים אנחנו מדברים עלינו, על התגובות שלנו, על התפיסה שלנו, ועל מי שהפכנו להיות. ולכן תרגול סומטי איננו התעמלות. הוא תרגול של הסומה. כלומר אנחנו מחזירים את הסומה, את מי שאנחנו בכל הרמות, למקום ניטרלי, רגוע, בראשיתי, שקט, שממנו עכשיו אפשר לצאת מאוזנים ויציבים ולפגוש את מהמורות ובעיות החיים, וגם להתקדם לעבר הרצונות והיעדים שלנו. 
אנחנו משנים את עצמנו מבפנים. לוקחים שליטה על הרפלקסים הכל כך בסיסיים האלה על מנת שהם לא ישלטו בנו ועל מנת שנפסיק לגור בהם יום וליל.
השינוי הזה הוא מה שמאפשר לכאבים להשתחרר
ליציבה להשתפר
לבטן להיכנס פנימה
לכתפיים ולצוואר להירגע
לגוף לחזור להיות גמיש ללא צורך במתיחות
לנשימה להיות עמוקה בלי צורך לקחת הרבה אוויר
ולהביט אל העולם מתוך מקום של בחירה, במקום מתוך ההתניה.
תומס האנה מדבר על יציאה לחופשי. בכל הרמות.

לאחר 30 שנים במקום שהיה עבורי באופן אישי חוויה של “כלא” פיזי ופסיכולוגי מלווה כאבים בלתי פוסקים, אני מתרגשת מאוד מהאפשרות הזו שהיא הוכחה יום יומית עבורי –
ניתן להשתחרר מהכאב ולהיות חופשי.

אם חיים פירושם תנועה ומוות פירושו אי-תנועה, אז יותר תנועה פירושה יותר חיים ופחות תנועה פירושה פחות חיים.
בדומה לכך, לשפר את היעילות של תנועה גופנית אומר – לשפר את חיוניותו של האדם בכל ההיבטים: גופנית, מחשבתית, נפשית ורגשית.

– דר’ תומס האנה –

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

השינוי נמצא במרחק מחשבה אחת
ספרו של דר’ ג’ו דיספנזה “לשנות את ההרגל להיות עצמכם” משלים עבורי את התרגול הסומטי.
מצורף סרטון (4 דקות) שהוא חלק מסדרת הסרטונים הקצרים שצוללים פנימה אל תוך הספר.

את כל הסדרה ניתן לראות בקבוצת הפייסבוק
חלומות כן נועדו להגשמה:
https://www.facebook.com/groups/521122092273165

ניוזלטר פברואר 2023

שליטה מזווית סומטית

 כשאנחנו חושבים על שליטה אנחנו לרוב חושבים על היכולת שלנו להפעיל מאמץ כדי להביא לתוצאה.
 אבל זה רק צד אחד של המטבע. הצד השני הוא דווקא לשחרר כדי להיות בשליטה!  
למשל, מה קורה כשאנחנו עצבניים ומתוחים ורוצים להיות בשליטה על המצב? בעצם אנחנו צריכים להירגע כדי להיות בשליטה…
כלומר שליטה משמעו – אני יכול לכווץ ואני יכול להרפות – כרצוני. 
אני שולט במתח, ולא הוא שולט בי. 
 
 בכל מה שנוגע לגוף – מלמדים אותנו שחשוב לחזק את השרירים. עד כאן הכל טוב!
אבל גם כאן יש צד נוסף למטבע – והוא היכולת לשחרר, לעזוב, לנוח, להניח. 
וזו שליטה שלא מלמדים אותנו איך לעשות אותה.

הידעת שספורטאי-על או מתרגלים יוגים מעולים יכולים להוריד את טונוס השרירים שלהם באופן רצוני לאפס-טונוס-שריר? זה נבחן במדידות אלקטרו-מיוגרפיות באמצעות מחט עמוקה – הם מסוגלים לתת הוראת שחרור לשרירים שלהם עד לאפס טונוס שריר. שזה אומר – אפס פעילות חשמלית בשריר. זו פעולה אקטיבית (נדירה) שמביאה לכך שמרכזי העצבים העליונים במוח כבויים לחלוטין.  
 זה לא מצב שכולם יכולים להגיע אליו בכוונה תחילה, וזה דורש הבנה ואימון. אבל ככל שנעשים מיומנים יותר בתרגול של פנדיקולציות, מתקרבים יותר ויותר למצב האידיאלי של רגיעה מוחלטת וחוסר תגובתיות למצבים מעוררי סטרס – על פי רצון ובחירה חופשית! 

  הבעיות מתחילות כשנוצר כיווץ גדול מדי בשרירים בצד אחד של הגוף ואנחנו לא יודעים איך לשחרר אותם.  זו הבעיה העיקרית שחוזרת על עצמה במצבים של כאב בצד אחד של הגוף;  השרירים מתכווצים והאדם לא מצליח לשחרר אותם מרצונו. זאת בעיה! 
אז מה אנחנו עושים עם זה?  מתגלה שאף אחד לא באמת יודע מה לעשות עם זה.
מה שאנחנו לומדים בתרגול הסומטי הוא – מה שמתרחש ברמת המוח, ואיך להשתמש בפנדיקולציה נכון כך שהתוצאה תהיה שינוי ברמת המוח. 
כי רק המוח יכול לתת הוראת שחרור לשרירים שלנו!  ואין דרך לעקוף את העובדה הזו.

  להגיע באופן רצוני לאפס טונוס שריר במנוחה זו שליטה שאין שניה לה!  וההרגשה היא אלוהית.  וכאבים שמקורם היו בשרירים מכווצים – מתנדפים.

 ספורטאים מקצוענים מקבלים עיסויים קבועים לשרירים משום שכולם יודעים שכאשר השרירים מכווצים הביצועים יפגעו. 
קולגה שלי באירלנד עובדת עם קבוצת כדורגלנים מקצועיים, ולפני ובסיום כל משחק הם עוברים אצלה טיפול מלא בתנועה סומטית. וזה מה שאני עושה בקליניקה שלי בשש השנים האחרונות. 

למי שחושש — שרירים משוחררים לא אומר שנסתובב כמו בובת סמרטוטים. תהייה התכווצות אבל בכמות המדויקת לכל מטלה ופעולה.  

 שרירים מכווצים כרונית זה דבר מעייף כי הם עובדים יותר ממה שנדרש. יש בהם הרבה יותר מדי מתח.  אבל – ברגע שאפשר להירגע מרצון עד למאה אחוז, יש לשריר את מלוא הכוח!  
זו שליטה אמיתית, וקיבלנו את החיים שלנו חזרה לידיים שלנו.

“אני משתמש במילה ‘שליטה’ רק במובן של שליטה מרצון. 
האם אפשר לשחרר או לכווץ שריר באופן רצוני במאה אחוז עד לאפס?  זה הנושא. 
האם יש לך יכולת רצונית מלאה לשלוט על הגוף שלך?  האם יש לך שליטה מלאה שבאמצעותה אתה יכול להירגע? 
אתה לא יכול להירגע אלא אם כן יש לך שליטה מלאה על השרירים שלך. 
אתה מבין, הרפיה היא מיומנות נלמדת ואם אין לך את היכולת הרצונית להרפות את השרירים ממש לאפס, אתה לא יכול להירגע.
אבל כשאתה מיומן בלהירגע, אתה לא רק אדם בריא אלא אדם שמח.”
– דר’ תומס האנה –

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

איך לאזן אסימטריה וסקוליוזיס ב – 11 דקות
The side bend

ניוזלטר ינואר 2023

מאיזה גיל כדאי להתחיל?

לקראת קורס מיתוס ההזדקנות שנפתח מחר (לא נשארו מקומות, חכו למחזור הבא) שאלו אותי האם זה קורס שמיועד לאנשים מבוגרים? התשובה היא חד משמעית – לא. למי הוא מיועד, ובכלל למי מיועד התרגול הסומטי?
הא מיועד לכל מי שמבין שהגוף שלנו זה מנגנון מופלא חשוב,
למי שחשוב לו לנוע חכם יותר, חופשי יותר, עם יותר שליטה. 

מתי אנחנו מתחילים לנוע פחות חכם, פחות חופשי ועם פחות שליטה? בערך בגיל 6… כשאנחנו עוברים לשבת שעות מול המורה בכיתה ולחלום שהיינו יכולים לטפס על איזה עץ או ללכת לגן שעשועים או לשחק עוד קצת כדורגל או קלאס או חבל. והיום? עוד קצת משחקי מחשב כלומר עוד לשבת. 
ואז מגיע גיל ההתבגרות עם הסטרסים שלו, ואז הצבא, ואז life… עוד אחריות, עוד לחץ ודאגות, ועוד מאמץ להגיע להישגים שמתבטא בעוד שרירים שלומדים להיות מכווצים כרונית.  
אז אם אנחנו מתקלחים, חופפים ראש ומצחצחים שיניים, מכבסים את הבגדים, למה לא “לכבס” את עצמנו גם מבפנים? 
זה זמין
זה חסכוני
זה חכם
וזה שומר עלינו בשליטה תנועתית פיזית ומנטאלית.

שואלים אותי הרבה, האם התרגול הסומטי מיועד רק למי שסובל מכאבים? ומה אם לא כואב לי כלום? 
אז קודם כל זה משמח לשמוע! ועכשיו אפשר לשאול, האם אני מרגיש בבית בגוף שלי? האם אני מרגיש ויכול להבחין מה מכווץ ומה משוחרר? האם אני מודע לתבניות פיצוי בתוך הגוף שלי? האם ההליכה שלי מאוזנת? האם הנשימה שלי מיטבית?
אין גבול לכמה אנחנו עוד יכולים לחזק את הגוף! אך האם אנחנו יודעים איך לשחרר אותו? 
על השאלות הללו לתרגול הסומטי נותן מענה, ולכן הוא חיוני לכל אדם, בכל גיל, כי אף אחד מאיתנו לא נעשה צעיר יותר… 

“ככל שאנו מזדקנים, הגוף שלנו וחיינו
צריכים להמשיך להשתפר, ממש עד הסוף.
אני מאמין שכולנו בלבנו מרגישים שכך צריך לחיות את החיים”.
דר’ תומס האנה

צֵידָה לַדֶּרֶךְ…

יושבים הרבה שעות?
קחו כמה דקות להתאמן על התנועה הבאה.
היא תשחרר את ההליכה, את הסנכרון בין אגן לצלעות וחגורת הכתפיים, היא תשחרר צוואר, ירך וגב ובסופה תרגישו קלילים ורעננים. 
(ולא לשכוח לשתות הרבה מים, גם בחורף). 

תקנון, תנאי שימוש ומדיניות פרטיות לאתר “I-SOMATIC

איריס בר לב מברכת את בחירתכם לגלוש באתר האינטרנט I-SOMATIC המופעל על ידה בכתובת www.i-somatic.com (“האתר“).

האתר הוקם על ידי איריס בר לב, מורה ומטפלת מוסמכת לחינוך לתנועה סומטית, מקימת המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית (“המרכז”). האתר מספק פלטפורמה נוחה להרשמה לשיעורים מקוונים ופרונטאליים המועברים על ידי איריס (“השיעורים”) ורכישה של שיעורים מקוונים שהוקלטו מראש (“השיעורים המוקלטים”) ומגוון מוצרים משלימים, כגון ספרים, אביזרים ועוד (“המוצרים”). בנוסף, ניתן למצוא באתר מידע אודות התנועה הסומטית והשירותים הניתנים במרכז (“השירותים”), וכן תכנים וסרטוני וידיאו בתחום התנועה הסומטית (“התכנים”).

 1. כללי:
  • הגלישה באתר כפופה לתנאים המפורטים בתקנון ותנאי שימוש אלו (״התקנון״). קרא את התקנון בקפידה, שכן הגלישה באתר וביצוע פעולות בו מעידים על הסכמתך לתנאים הכלולים בתקנון. כמו כן, האתר שומר את זכותו לשנות את תנאי התקנון, מעת לעת, על פי שיקול דעתו הבלעדי וללא הודעה מוקדמת. מועד החלת השינוי כאמור יהיה מרגע פרסומו באתר.
  • האמור בתקנון זה מתייחס באופן שווה לבני שני המינים והשימוש בלשון זכר ו/או נקבה הוא מטעמי נוחות בלבד.
  • תנאים אלו חלים על שימוש באתר ובתכנים הכלולים בו באמצעות כל מחשב או מכשיר תקשורת אחר (כדוגמת טלפון סלולרי, מחשבי טאבלט וכיו”ב). כמו כן הם חלים על השימוש באתר, בין באמצעות רשת האינטרנט ובין באמצעות כל רשת או אמצעי תקשורת אחרים.
  • הגלישה באתר מיועדת לכל גיל, פעולה באתר של קטין מתחת לגיל 18 מחייבת אישור הורה או אפוטרופוס.
  • במקרה שייקבע כי הוראה בתקנון זה אינה ניתנת לאכיפה או שהינה חסרת תוקף מטעם כלשהו, לא יהא בכך כדי להשפיע או לפגוע בחוקיותן, תקפותן ואכיפתן של שאר הוראות התקנון.
 2. הצהרה:
  • בטרם השימוש באתר, גולשי ולקוחות האתר מצהירים, מאשרים ומסכימים כי ידוע להם:
   • שהשירותים והתכנים המופיעים באתר ניתנים ומסופקים לשם הלימוד והאימון בלבד וכל פעולה שתעשה בעקבותיהם תעשה לאחר צפייה מלאה בהם ולאחר מעקב קפדני אחר ההוראות המוצגות במערכי השיעורים.
   • יובהר כי כל פעולה שתעשה בעקבות השתתפות בשיעורים ו/או צפייה בשיעורים המוקלטים תעשה במשנה זהירות וכי האחריות הבלעדית לכל נזק (חלילה ויקרה), מכל סוג שהוא, תהיה על עושה השימוש בשיעורים ו/או בשיעורים המוקלטים.
   • שללקוחות האתר לא תהיה כל טענה כלפי האתר, מנהליו, עובדיו או מי מטעמו והם לא יהיו אחראים, באופן ישיר או עקיף, לכל נזק לרבות, לגוף, לרכוש או לכל נזק אחר או לכל הפסד אחר, אשר יגרם כתוצאה מקבלת תוכן מהאתר ו/או מהשיעורים ו/או מהשיעורים המוקלטים, אפילו אם האתר הזהיר, המליץ או ייעץ לעניין מסוים או על שירות מסוים ובשום מקרה האתר לא יהווה תחליף או יישא באחריות הלקוח ו/או מקבל השירות. על הלקוח חלה האחריות וכל סיכון חובה עבור נזק וחבלה לגופו ו/או לרכושו ו/או לרכושם ו/או לגופם של צדדים שלישיים, הנובעים מהשימוש ו/או אי השימוש בשיעורים ו/או בשירותים ובתכנים המוצגים באתר.
   • שהשיעורים והשיעורים המוקלטים אינם מובאים כתחליף לייעוץ פרטני ו/או טיפול רפואי ו/או אבחון רפואי, ואין לראות בהם ייעוץ ו/או טיפול ו/או אבחון של אנשי מקצוע, כגון רופאים, פיזיותרפיסטים וכדומה.
   • התכנים באתר והשיעורים המוקלטים ניתנים לשימוש כמות שהם. לא ניתן להתאימם לצרכיו של כל אדם ואדם. לא תהיה לגולש כל טענה, תביעה או דרישה כלפי האתר בגין תכונות של התכנים, יכולותיהם, מגבלותיהם ו/או התאמתם לצרכיו. על מנת לקבל תכנית מותאמת אישית לצרכיו של הלקוח, הכוללת תכנים ותרגול מתאימים, יש להירשם לשיעור פרטי מקוון או פרונטאלי.
   • שהאתר ניתן לשימוש כפי שהוא (AS IS) והשימוש בו הוא על אחריותו המלאה של הגולש;
   • שלא ניתן לעשות שימוש באתר ללא אישור ופיקוח מבוגר בעל כשירות משפטית מגיל 18 ומעלה;
   • שבשימוש באתר הגולש לא יפר כל חוק, תקנה או הוראה שלטונית אחרת.
 1. האתר אינו מתחייב בנוגע למידת הדיוק או השלמות של תיאורי השירות באתר ולא יישא באחריות לכל שגיאה, טעות או נזק.
 2. הגלישה באתר:
  • הגלישה באתר והעיון בו אינם דורשים הרשמה, והוא פתוח לכל גולש.
  • האתר רשאי למנוע מכל גולש שימוש באתר לפי שיקול דעתו המוחלט. מבלי לגרוע מהאמור לעיל, רשאי האתר לחסום גישתו אליו בכל אחד מהמקרים הבאים:
   • אם בעת השארת פרטים באתר נמסרו במתכוון פרטים שגויים;
   • במקרה שנעשה שימוש באתר לביצוע או כדי לנסות לבצע מעשה בלתי חוקי על-פי דיני מדינת ישראל, או מעשה הנחזה על פניו כבלתי חוקי כאמור, או כדי לאפשר, להקל, לסייע או לעודד ביצועו של מעשה כזה;
   • אם הופרו תנאי שימוש אלה;
   • אם נעשה שימוש באתר במטרה להתחרות באתר;
   • אם נעשתה על ידי גולש כל פעולה שתמנע מאחרים לגלוש ולהשתמש באתר בכל דרך שהיא.
 1. השירותים המוצגים באתר:
  • השירותים המוצעים על ידי האתר והתכנים יופיעו ויוצגו בדפי האתר.
  • האתר אינו מחויב, בכל דרך שהיא, לקיים מגוון כלשהו של שירותים ו/או תכנים.
  • האתר רשאי בכל עת לשנות את מגוון השירותים והתכנים המוצגים באתר, להחליפם להמעיט מהם, להוסיף עליהם, ללא כל הודעה או התראה מוקדמת.
  • אופן הצגת השירותים והתכנים באתר הינו על-פי שיקול דעתו הבלעדי של האתר.
 2. הרשמה לשיעורים ורכישת שירות או מוצר באתר:
  • האתר מציע מגוון מסלולי הרשמה לשיעורים מקוונים ופרונטאליים, כגון השתתפות חד פעמית בשיעורים קבוצתיים, שיעורים פרטיים, מנויים חודשיים ועוד (“מסלולי ההרשמה”).
  • בנוסף, ניתן לרכוש באתר שיעורים מקוונים שהוקלטו מראש, וכן מגוון מוצרים כגון ספרים, אביזרים ועוד.
  • מסלולי ההרשמה, השיעורים המוקלטים והמוצרים המוצעים לרכישה באתר יוצגו ויתוארו בדפי האתר.
  • האתר אינו מחויב, בכל דרך שהיא, לקיים מגוון כלשהו של מסלולי הרשמה ו/או שיעורים מוקלטים ו/או מוצרים.
  • האתר רשאי בכל עת לשנות את מסלולי ההרשמה ו/או השיעורים המוקלטים ו/או המוצרים המוצעים לרכישה באתר, להחליפם, להמעיט מהם, להוסיף עליהם, ללא כל הודעה או התראה מוקדמת.
  • על מנת להשתתף בשיעורים המקוונים והפרונטאליים המוצעים באתר, האתר דורש הרשמה מראש לשיעורים. בעת ההרשמה הלקוח יבחר את המועד המתאים לו מבין המועדים המוצעים בעמוד ההרשמה. לאחר ההרשמה והתשלום, יקבלו הלקוחות הודעת דואר אלקטרוני לכתובת דואר האלקטרוני שלהם כפי שהוזנה באתר, עם קישור לצפייה בשיעור המקוון.
  • המחיר המופיע באתר בצמוד לכל מסלול הרשמה, שיעור ומוצר הינו המחיר העדכני. האתר רשאי לעדכן מעת לעת את המחירים, ללא קשר למועד ביצוע רכישה באתר, וללא צורך בהודעה על כך.
  • התשלום בגין רכישת שירות ו/או מוצר באתר יתבצע באמצעי התשלום המופיע בעמוד התשלום.
  • בנוסף להוראות התקנון יחולו גם הוראות תקנון חברת הסליקה או אמצעי התשלום האחר. על אף האמור לעיל, האתר שומר לעצמו את הזכות לקבוע הסדרי תשלומים אחרים לנרשמים, והכל על-פי שיקול דעתו הבלעדי.
  • רכישה של שירות ו/או מוצר באתר תבוצע בכפוף לאישור העסקה על ידי האתר. במקרה בו לא אושרה העסקה על ידי האתר, יקבל הנרשם הודעה וחשבונו לא יחויב בגין העסקה.
  • יובהר כי ברכישת מסלול מנויים, המנוי יתחדש מעת לעת, אם לא יופסק על ידי המשתמש.
 3. אספקת המוצרים והשירותים:
  • השיעורים יסופקו באמצעות פלטפורמת ZOOM או מפגש פנים אל פנים (בהתאם לסוג השיעור). השירותים יסופקו במועד ששוריין על ידי הלקוח, בכפוף לאישורו של האתר.
  • השיעורים המוקלטים יסופקו ללקוח לאחר התשלום באמצעות קישור לדף אינטרנט באתר שישלח ללקוח, עם גישה לשיעורים המוקלטים או באמצעות קישור הורדת השיעור המוקלט.
  • מתן השירותים יתאפשר בכפוף לשיקול דעתו הבלעדי של האתר והאתר לא יהא אחראי לכל איחור ו/או עיכוב במתן השירות ו/או אי-מתן השירות, כתוצאה מכוח עליון ו/או תקלות טכניות ו/או מאירועים שאינם בשליטתו.
  • האתר ידאג לאספקת הזמנה של מוצרים שבוצעה באתר לכתובת הלקוח כפי שהוזנה על ידו בעת ביצוע הרכישה באתר בהתאם להוראות הבאות:
   • הזמנות של מוצרים באתר יטופלו ויסופקו עד 14 ימי עסקים באמצעות דואר ישראל, בעלות משלוח בהתאם לאמור באתר בעת הרכישה (״יום עסקים״ – ימי ראשון עד חמישי, להוציא ימי שבתון של כלל המשק, ערבי חג וימים בהם הבנקים בישראל לא עובדים);
   • עלות ההזמנה אינה כוללת את עלות המשלוח. עלות המשלוח עשויה להתעדכן מעת לעת בהתאם לאמור באתר;
   • אספקת הזמנות תתאפשר בתחומי מדינת ישראל בלבד;
   • במקרה שבו מוצר שהוזמן באתר אינו זמין במלאי, האתר יעדכן את המזמין. אם המזמין לא יהיה זמין, האתר ישלח את ההזמנה ללא המוצר החסר;
   • האתר לא יהיה אחראי לכל איחור ו/או עיכוב באספקה ו/או אי-אספקה, שיגרם כתוצאה של: (1) כוח עליון ו/או אירועים שאינם בשליטת האתר; (2) מסיבות הקשורות לדואר ישראל; (3) סגירת המשק כך שפעילות האתר ו/או ספקיו ו/או נותני שירותיו יפגעו, מכל סיבה שהיא.
 1. מדיניות שינויים וביטולים:
  • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
  • ביטול שיעור מקוון קבוצתי (שיעור חד פעמי או שיעור מתוך מנוי חודשי) לא יתאפשר, ולא יינתן החזר כספי בגין השיעור. במקרה כזה, הלקוח יקבל זיכוי לשימוש עבור שיעור במועד עתידי.
  • ביטול שיעור פרטי מותאם אישית וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
   • עד 24 שעות טרם מועד השיעור יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור; לחילופין יוכל הלקוח לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים.
   • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי.
  • בעת ביטול מנוי של שיעורים פרטיים מותאמים אישית הלקוח יקבל החזר כספי עבור המנוי, בניכוי מחירם המלא של השיעורים שכבר סופקו לו, בהתאם למחירים המלאים של השיעורים הפרטיים חד פעמיים המופיעים באתר.
  • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של ארבעה/שישה מפגשים המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
   • עד 24 שעות טרם מועד השיעור המקוון יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר הקורס;
   • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לקבל את הקלטות שיעורי הקורס.
  • יובהר כי כל שינוי של מועד שיעור יתאפשר בתיאום מראש בלבד, ובהתאם לזמינות מועדי השיעורים.
  • ביטול רכישת שיעורים מוקלטים באתר יתקבלו עד למועד קבלת גישה לשיעורים המוקלטים. במקרה ששינוי או ביטול רכישת שיעורים מוקלטים יתקבלו בטרם קבלת גישה לשיעורים המוקלטים, האתר יזכה את הלקוח בהחזר כספי מלא, באמצעי התשלום באמצעותו נעשתה הרכישה. שינוי ו/או רכישת שיעורים מוקלטים לאחר קבלת גישה לשיעורים המוקלטים, לא יתאפשרו והרוכש לא יהיה זכאי להחזר כספי כלשהו.
  • החזר, שינוי או ביטול הזמנה של מוצרים יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
   • ההחזר, השינוי או הביטול יתבצעו בטווח זמן של עד 14 יום לאחר קבלת הלקוח את ההזמנה;
   • הלקוח ישיב את המוצר לאתר (על חשבונו) כאשר הוא סגור באריזתו המקורית;
   • לא נעשה במוצר שימוש מכל סוג שהוא;
   • המוצר יוחזר בצירוף חשבונית עסקה או הוכחת עסקה;
   • העלויות הכרוכות בהחזרת ההזמנה תחולנה על הלקוח;
   • יגבו דמי ביטול בגובה 5% מסכום המוצר או בסך 100 ש״ח (לפי הנמוך מבניהם);
   • במקרה שהחזר, שינוי או ביטול נעשו עקב פגם במוצר, האחריות לאיסוף או החלפת המוצר הפגום מהלקוח תחול על האתר והאתר ידאג להחלפת המוצר. מוצר שיוגדר כפגום על ידי הלקוח ייבדק על ידי האתר. אם לאחר בדיקת האתר המוצר ימצא תקין, הלקוח לא יקבל החזר כספי ויהיה באפשרותו לבקש את שליחת המוצר חזרה אליו בכפוף לתשלום דמי משלוח פעם נוספת.
  • האמור בסעיף 8 לעיל כפוף להוראות ביטול עסקה בהתאם לתקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה), התשע”א-2010 וחוק הגנת הצרכן, התשמ”א-1981.
 2. אחריות האתר:
  • האמור בתכני האתר ובשיעורים אינו מובא כתחליף לקבלת טיפול ו/או אבחון פרטני מגורם מקצועי, ואינו מתאים לנסיבותיו הספציפיות של כל מקרה ומקרה והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה טיפול ו/או אבחון מגורם מקצועי כגון רופא. כל פעולה שנעשית על פי המידע באתר הינה על אחריות עושה הפעולה בלבד.
  • אין לראות במידע המופיע באתר משום הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או אחריות לאופן הפעילויות של השירותים המוצעים בו. האתר לא יהיה אחראי לשום נזק, ישיר או עקיף, אשר ייגרם לגולש כתוצאה מהסתמכות על מידע המופיע באתר ו/או בקישורים לאתרים אחרים ו/או כל מקור מידע פנימי ו/או חיצוני אחר ו/או שימוש בשירותים אשר מוצגים על ידו.
  • התכנים באתר ניתנים לשימוש כמות שהם (AS IS). לא ניתן להתאימם לצרכיו של כל אדם ואדם. לא תהיה לגולש כל טענה, תביעה או דרישה כלפי האתר בגין תכונות של התכנים, יכולותיהם, מגבלותיהם ו/או התאמתם לצרכיו.
  • מידע ומצגים אודות שירותים המוצגים באתר, שמקורו בשותפיו העסקיים של האתר ששירותיהם מופיעים באתר (ככל ויופיעו) וכל תוכן ביחס לשירותים נמצאים באחריותם הבלעדית של השותפים העסקיים כאמור, ועל כן, מובן שלאתר אין כל אחריות בגין מידע מעין זה, ואין האתר ערב למידת הדיוק של מידע זה.
  • האתר לא יהיה אחראי לכל נזק (ישיר או עקיף), הפסד, עגמת נפש והוצאות שייגרמו לגולשים ו/או לצדדים שלישיים כלשהם בעקבות שימוש או הסתמכות על כל תוכן, מידע, נתון, מצג, תמונה, וידאו, אודיו, פרסומת, מוצר, שירות וכו’ המופעים באתר. כל הסתמכות כאמור נעשית על-פי שיקול דעתו ואחריותו הבלעדית של הגולש באתר.
  • האתר בשום מקרה לא יהיה אחראי לנזק שנגרם לגולש האתר באמצעות יצירת קשר עם שותפיו העסקיים של האתר.
  • האתר ממליץ לגולשים באתר לנהוג בזהירות, ולקרוא בעיון את המידע המוצג באתר ובכלל זה את המידע ביחס לשירות עצמו, תיאורו והתאמתו, כמתואר להלן.
  • האתר בכללותו, לרבות כל המידע המופיע בו, מוצע לציבור כמות שהוא, ויהיה מדויק ונכון ככל הניתן, ואולם, יתכן והמידע אינו שלם או לחלופין, יתכן ונפלו טעויות טכניות או אחרות במידע.
  • השימוש באתר ייעשה על אחריותו הבלעדית והמלאה של כל גולש. כל החלטה שתתקבל ביחס לתכנים שיתפרסמו באתר הינה באחריותו המלאה של הגולש. האתר אינו מתחייב כי תכנים ושירותים של צדדים שלישיים, לרבות של ספקי תוכן ושירותים, המתפרסמים באתר, יהיו מלאים, נכונים, חוקיים או מדויקים או יהלמו את ציפיותיו ודרישותיו של כל גולש. האתר לא יישא באחריות כלשהי לכל תוצאה שתנבע מהם, או משימוש בהם, או מהסתמכות עליהם.
 3. השימוש באתר:
  • השימוש באתר מותר למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להעתיק ולהשתמש, או לאפשר לאחרים להשתמש, בכל דרך אחרת בתכנים מתוך האתר, לרבות באתרי אינטרנט אחרים, בפרסומים אלקטרוניים, בפרסומי דפוס וכיו”ב, לכל מטרה, בין מסחרית ובין שאינה מסחרית, שאיננה לצורך שימוש אישי ופרטי, למעט בכפוף לקבלת אישור ו/או הסכמה מפורשת מראש ומכתב לכל פעילות מסחרית ובכפוף לתנאי ההסכם ו/או תנאי השימוש למשתמשים מסחריים.
  • אין להפעיל או לאפשר להפעיל כל יישום מחשב או כל אמצעי אחר, לרבות תוכנות מסוג Crawlers Robots  וכדומה, לשם חיפוש, סריקה, העתקה או אחזור אוטומטי של תכנים מתוך האתר. בכלל זה, אין ליצור ואין להשתמש באמצעים כאמור לשם יצירת לקט, אוסף או מאגר שיכילו תכנים מהאתר.
  • אין להציג תכנים מהאתר בכל דרך שהיא ובכלל זה באמצעות כל תוכנה, מכשיר, אביזר או פרוטוקול תקשורת המשנים את עיצובם באתר או מחסירים מהם תכנים כלשהם ובפרט פרסומות ותכנים מסחריים.
  • אין לקשר לאתר מכל אתר המכיל תכנים פורנוגראפיים, תכנים המעודדים לגזענות או להפליה פסולה, או המנוגדים לחוק, או שפרסומם מנוגד לחוק או המעודדים פעילות המנוגדת לחוק.
  • אין לקשר לתכנים מהאתר, שאינם דף הבית של האתר (“קישור עמוק“) ואין להציג, או לפרסם תכנים כאמור בכל דרך אחרת, אלא אם הקישור העמוק יהיה לדף אינטרנט באתר במלואו וכפי שהוא כך שניתן יהיה לצפות ולהשתמש בו באופן הזהה לחלוטין לשימוש ולצפייה בו באתר. במסגרת זו, חל איסור לקשר לתכנים מהאתר, במנותק מדפי האינטרנט שבהם הם מופיעים באתרים (לדוגמה: אסור לקשר במישרין לתמונה או לקובץ גרפי באתר, אלא לעמוד המלא שבו הם מופיעים). כמו כן על כתובתו המדויקת של דף האינטרנט באתר להופיע במקום הרגיל המיועד לכך בממשק המשתמש, לדוגמה: בשורת הכתובת (Status Bar) בדפדפן של המשתמש. אין לשנות, לסלף או להסתיר כתובת זו ואין להחליפה בכל כתובת אחרת.
  • האתר רשאי לדרוש ביטול כל קישור עמוק כאמור לפי שיקול דעתו הבלעדי ובמקרה זה לא תעמוד כל טענה, דרישה או תביעה כלפי האתר בעניין זה.
  • האתר לא יישא בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מכל קישור לתכנים מהאתר ומכל הצגה או פרסום של תכנים כאמור בכל דרך אחרת. האחריות המלאה והבלעדית לכל קישור, הצגה או פרסום של התכנים, היא על מבצע הקישור בלבד.
  • על הגולש לשפות את האתר, עובדיו, מנהליו, שותפיו העסקיים או מי מטעמם בגין כל נזק, הפסד, אבדן רווח, תשלום או הוצאה שייגרמו להם – ובכלל זה שכ”ט עו”ד והוצאות משפט עקב הפרת התקנון. בנוסף, ישפה המשתמש את האתר, עובדיו, מנהליו או מי מטעמם בגין כל טענה, תביעה ו/או דרישה שתועלה נגדם על ידי צד שלישי כלשהו כתוצאה מתכנים שנמסרו על ידו לפרסום באתר וכתוצאה מקישורים שביצע לאתר.
 4. שינויים באתר, תקלות והפסקות שירות:
  • מבלי לגרוע מהאמור לעיל, האתר רשאי לשנות מעת לעת את מבנה האתר, ו/או המראה ו/או העיצוב, ואת היקפם וזמינותם של השירותים באתר. האתר יהיה רשאי לגבות תשלום בעד תכנים ושירותים כאלה או אחרים על פי החלטתו. כמו כן, האתר יהיה רשאי לשנות כל היבט אחר הכרוך באתר והכל, בלא צורך להודיע על כך מראש.
  • שינויים כאמור יבוצעו, בין השאר, בהתחשב באופי הדינאמי של רשת האינטרנט ובשינויים הטכנולוגיים והאחרים המתרחשים בה. מטבעם, שינויים מסוג זה עלולים להיות כרוכים בתקלות ו/או לעורר בתחילה אי נוחות וכיו״ב. לא תהיה לגולשים באתר כל טענה, תביעה ו/או דרישה כלפי האתר בגין ביצוע שינויים כאמור ו/או תקלות שיתרחשו אגב ביצועם.
  • מבלי לגרוע מן האמור לעיל, האתר רשאי בכל עת להפסיק את מתן השירותים הללו, כולם או מקצתם, לפי שיקול דעתו הבלעדי. האתר ישתדל לפרסם באתר הודעה על הפסקת השירותים זמן סביר מראש.
  • האתר אינו מתחייב ששירותי האתר לא יופרעו, יינתנו כסדרם או בלא הפסקות, יתקיימו בבטחה וללא טעויות ויהיו חסינים מפני גישה בלתי מורשית למחשבי האתר או מפני נזקים, קלקולים, תקלות או כשלים – והכל, בחומרה, בתוכנה, בקווי ובמערכות תקשורת אצל האתר או אצל מי מספקיו.
 5. קניין רוחני:
  • כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני הם בבעלות האתר בלבד, או בבעלות צד שלישי, שהרשה לאתר לעשות שימוש על פי דין בתכנים ובכלל זה שותפיו העסקיים של האתר.
  • אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי, לבצע בפומבי, להעביר לציבור, לשנות, לעבד, ליצור יצירות נגזרות, למכור או להשכיר כל חלק מן הנ״ל, בין ישירות ובין באמצעות או בשיתוף צד שלישי, בכל דרך או אמצעי בין אם אלקטרוניים, מכאניים, אופטיים, אמצעי צילום או הקלטה, או בכל אמצעי ודרך אחרת, בלא קבלת הסכמה בכתב ומראש מהאתר או מבעלי הזכויות האחרים, לפי העניין, ובכפוף לתנאי ההסכמה )ככל שתינתן). הוראה זו תקפה גם ביחס לכל עיבוד, עריכה או תרגום שנעשו על ידי האתר לתכנים שהוזנו או נמסרו על ידי הגולשים לאתר (ככל שישנם).
  • אם וככל שניתנה הסכמה כאמור, יש להימנע מלהסיר, למחוק או לשבש כל הודעה או סימן בעניין זכויות קניין רוחני, לדוגמה: סימון זכויות היוצרים ,© או סימן מסחר ®, הנלווים לתכנים שיעשה בהם שימוש.
  • סימני המסחר, צילומים, תמונות תכנים ומודעות הפרסומת של שותפיה העסקיים של האתר (ככל שישנם) הינם קניינם של מפרסמים אלה בלבד. גם בהם אין לעשות בהם שימוש בלא הסכמת המפרסם מראש ובכתב.
 6. סמכות שיפוט:
  • על תקנון זה יחולו אך ורק דיני מדינת ישראל, אולם לא תהיה תחולה לכללי ברירת הדין הבינלאומי הקבועים בהם.
  • לבתי המשפט שבמחוז מרכז תהיה סמכות שיפוט ייחודית בכל עניין הנובע ו/או הקשור לתקנון.
 7. מדיניות פרטיות:
  • האתר מכבד את פרטיות הלקוחות והגולשים.
  • בנוסף למידע אותו הנך מוסר בעת השארת פרטים באתר, האתר אוסף מידע מסוים אודות המחשב שלך, אשר באמצעותו הנך מבקר ומבצע פעולות באתר. המידע נאסף באופן אוטומטי )לרבות באמצעות שימוש ב “Cookies”) והוא עשוי לכלול כתובות IP, סוג דפדפן, זמני גלישה וכניסה לאתר, אופן הגלישה והכלי בו הנך משמש למטרת הגלישה, פרטים לגבי ספק האינטרנט שלך וכתובות אתרי האינטרנט מהם הגעת. (המידע הנמסר בעת השארת פרטים והמידע הנאסף על ידי האתר כאמור בפסקה זו יכונו יחד: “המידע הנאסף באתר“).
  • המידע הנאסף באתר ישמש את האתר, בין היתר, לצורך הפעלת האתר בצורה המיטבית, לשמירה על איכות ורמת שירות גבוהה, וכן לצורך סטטיסטיקה כללית לגבי השימוש באתר.
  • המידע הנאסף מהשירותים בהם אתה מתעניין או רוכש ועשוי לשמש את האתר או מי מטעמו, בין היתר, לצורך התאמת השירותים המוצעים לך בצורה המיטבית, שמירה על איכות ורמת שירות גבוהה, וכן לצורך סטטיסטיקה כללית.
  • האתר או מי מטעמו רשאים לעשות שימוש במידע הנאסף עליך, בין היתר, למטרות הבאות:
   • בכדי לספק לך את המידע שביקשת או מידע נוסף אשר באתר מאמינים שהוא עשוי לעניין אותך, מעת לעת;
   • בכדי להתאים דיוור – פרסומות ומידע מסחרי על פי העדפותיך האישיות;
   • בכדי ליצור עמך קשר על ידי נציגי האתר בנוגע לשירותים אותם האתר מספק;
   • ניתוח סטטיסטי ומסירתו לצדדים שלישיים;
   • תפעולו של האתר ופיתוח אתרים שיוקמו בעתיד;
   • ניהול מכירות, שיווק, גיוס לקוחות והצעת שירותים חדשים;
   • בכדי לבצע סקרי לקוחות ו/או מחקרי שיווק אשר האתר עורך מעת לעת.
  • האתר יהיה רשאי להעביר מידע אישי ולהעביר מידע לצדדים שלישיים בהתאם להוראות החוק (למעט מידע רגיש , לרבות, במקרים הבאים:
   • נתת לכך הסכמתך. לעניין זה ״הסכמה״ – הסכמה מדעת, במפורש או מכללא;
   • האתר ו/או מי מטעמו נדרשים על פי חוק להעביר את המידע האמור, למשל, מכוח צו בית משפט;
   • אם הדבר יידרש, לדעת האתר, במסגרת כל מחלוקת, טענה, תביעה או דרישה בהליך משפטי אם יהיו בינך ובין האתר או בין צד שלישי לבין האתר;
   • על מנת להגן על זכויותיהם המשפטיות והקנייניות של האתר ו/או מי מטעמו;
   • שיתוף רשתות חברתיות כגון פייסבוק, אינסטגרם ואחרות ומפרסמים נוספים ברשת כגון גוגל, טאבולה ואחרים;
   • לצרכים סטטיסטים – אנו מספקים מידע אישי לגופים וחברות שאנו נותנים בהן אמון כדי שיעבדו את המידע עבורנו לפי הוראות האתר ובאופן העולה בקנה אחד עם תקנון זה ומדיניות האתר;
   • ככלל, וככל שלא ניתנה הסכמה מראש למסירת מידע אישי, מידע המועבר לצרכים סטטיסטים אינו כולל פרטים מזהים;
   • אם תפר את תקנון זה אם תבצע פעולות מנוגדות או הנחזות כמנוגדות לדין, או כל ניסיון לבצע פעולות כאלה;
   • בכל מקרה שהאתר יסבור, כי מסירת המידע הנאסף נחוצה על מנת למנוע נזק חמור לגוף המשתמש או לרכושו או לגופו או לרכושו של צד שלישי;
   • אם האתר ימוזג לתוך פעילות גוף אחר או אם האתר יעבור לבעלות תאגיד אחר ניתן יהיה להעביר לתאגיד החדש את המידע הקיים באתר, אבל רק במקרה שהתאגיד יתחייב לשמור על תנאי תקנון זה.
  • חשוב לזכור שלא ניתן לערוב במאת האחוזים מפני פעילות עוינת ונחושה מצד גורמים זרים ולכן אין בפעולות אלה בטחון מוחלט והאתר לא מתחייב שהמידע יהיה חסין באופן מוחלט מפני גישה בלתי מורשית.
 8. צרו קשר:
  • האתר מקפיד על קיום הוראות החוק ומכבד את זכותם של משתמשי האתר ואחרים לפרטיות ולשם טוב. אם אתה סבור כי פורסם באתר תוכן הפוגע בך מטעם כלשהו, נא פנה אלינו לפי הפרטים שלהלן ואנו נשתדל לטפל בפנייתך בכל ההקדם. פניות כאמור ניתן להעביר באמצעים הבאים:

כתובת: רמת ישי;

טלפון: 052-3484047;

או דוא״ל: iris@i-somatic.com

כל הזכויות בתקנון זה שמורות  ואין להעתיק, לשכפל או להפיץ אותו.

עדכון אחרון: נובמבר 2020

טיפים לפנדיקולציה נכונה

כאשר פנדיקולציה גורמת לך לאי נוחות במקום לשחרור, ייתכן שהבעיה היא לא התנועה, אלא איך אתה עושה את זה. 
הנה כמה טיפים שיהפכו את התנועות והפנדיקולציות שלך ליעילות יותר:

השתמש בפחות מאמץ – תנוע לתוך הפנדיקולציה כאילו אתה מפהק ברכות ועשה את זה כך שירגיש נעים.  אין צורך לטפס את האוורסט!

שחרר את הצד השני של הגוף – כשאתה נכנס לפנדיקולציה, הצד הנגדי של הגוף שלך צריך להיות רך.  השתמש בידיים שלך כמשוב, כדי לעזור לך לחקור האם אתה עדיין מחזיק במתח, מה שאומר שאתה מתאמץ יותר ממה שצריך.

שחרר את מה שמוחזק שלא לצורך – השתמש בידיים שלך כדי להיות בטוח שאתה באמת משחרר את מה שכווצת, במקום למשוך  את עצמך מהתנועה באמצעות השרירים של הצד הנגדי של הגוף.

לקבלת חומר קריאה מעניין וקבלת פרטים אודות סדנאות ופעילויות סומטיות קרובות
הרשם/י לניוזלטר של:
“המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית”

(הניוזלטר יוצא אחת לחודש)

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.

שקופית קודמת
שקופית הבאה
נגן וידאו

מהו טיפול בתנועה סומטית

טיפול בתנועה סומטית

בטיפול בתנועה סומטית תקבל/י כלי לטיפול עצמי.
תרגול סומטי אישי הוא הדרך המהירה ביותר להחזיר את תפקוד השרירים, לשפר את חופש התנועה ולבטל את דפוסי הכאב.
השינויים באים לידי ביטוי: בתפקוד השרירים, במודעות הגוף ובתפקוד התנועתי,
כל זאת תוך כדי למידה והשתחררות ממצבים של שיכחון חישה מוטורית שהם הגורם העיקרי למרבית התלונות של כאב, יציבה או קשיים בתפקוד המוטורי.

לחץ ליצירת קשר

Telephone (10)
0523-484-047(972)
iris@i-somatic.com
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ

שלושת הרפלקסים

כולנו נולדנו עם שלושה רפלקסים עיקריים אשר מגיבים באופן בלתי רצוני לגירויים סביבתיים, פסיכולוגיים ורגשיים.

מצבי דחק מתמשכים שאנו חווים בחברה המודרנית גורמים לרפלקסים האלה להתקבע ועם הזמן הם הופכים לרפלקס-מותנה. זהו מצב שגורם לכיווץ-שרירים-מורגל
(habitual muscular contraction).

כאב כרוני

מהו כאב כרוני? וכיצד ניתן להשתחרר ממנו?

כאב איננו מדד מדויק המעיד על בריאות הרקמות!      
כאב הוא מנגנון הגנה שמיוצר על ידי המוח!
אחד הגילויים המדהימים של המדע הוא, שאנו יכולים לחוש כאב ללא כל גירוי פיזי ממשי!

נשאלת השאלה: מהי הדרך בה אני יכול לטפל במערכת-הכאב של עצמי, על מנת שכאב כרוני יעלם?

הגיע הזמן לנקוט בגישה חדשה להתמודדות וצמצום הכאב – והעיקרית בהן מתמקדת בלהכשיר מחדש את מערכת הכאב, דרך החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב.

בשיעורים ובטיפול-הסומטי אנחנו לומדים לשוחח ישירות עם המוח שלנו, על מנת לאפשר לו לשנות את ההוראות שהוא שולח למערכת העצבים, לרקמות ולשרירים.
וכתוצאה מכך אנחנו מאתחלים מחדש את מערכת הכאב
ומשיבים לעצמנו חופש תנועתי חדש!

 

נגן וידאו

שיעור בתנועה סומטית

סדרה של 4-8 טיפולים אשר כל אחד מהם מלמד אותנו לשחרר קבוצות שרירים אחרת בגוף.

בטיפול בתנועה סומטית – אני מלמדת אותך להרגיש קבוצות שרירים מכווצות ומזכירים למוח איך לשחרר אותם.
בטיפול אני לא מעסה את השרירים, אני לא משתמשת בלחיצות, ואני לא מותחת את השרירים.
אני מלמדת את המוח שלך לשחרר!
שיעור בתנועה סומטית מאפשר לך לטפל בעצמך ולהשיב שליטה ובקרה ויכולת שינוי.
הלמידה המתרחשת בזמן הטיפול – נשארת איתך לתמיד!

השיעור בתנועה סומטית הוא “טיפול-שורש”
התרגול היומי הוא רפואה-עצמית-מונעת

מיתוס ההזדקנות - the myth of aging

גם כיום עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, אנחנו עדיין בטוחים שהגיל הוא הגורם העיקרי בגללו הגוף נעשה איטי, נוקשה, כואב ובלתי מאוזן.
אנחנו מסיקים שתבניות-יציבה מסוימות המשויכות לזקנה, הן פשוט חלק ממה שקורה לגוף עקב הגיל.
בעוד שהאמת היא שכל תבנית-יציבה היא ביטוי של אחד או יותר משלושת הרפלקסים, 
שנובעים מSMA – שיכחה חושית-מוטורית.
אם לא מטפלים בשורש (ביכולת של המוח לתת הוראת שחרור), תבנית-היציבה או התנועה הלקויות מעמיקות עם השנים ולא כתוצאה מהשנים.

כלומר חשוב להבין:
♣ תשישות הגוף בעת זקנה איננה הכרח!
♣ אין זה הגיל שאחראי לשינויים ביציבה, אלא ההשתרשות של אחד משלושת הרפלקסים.

מיתוס ההזדקנות - תרגול סומטי

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

פנדיקולציה - pandiculation

פנדיקולציה היא טכניקה הייחודית לתרגול הסומטי.
פירוש המילה: הארכה אקטיבית מתוך גיוס קבוצת שרירים, בדומה לפיהוק והתמתחות של בוקר (הִתְמַתְּחוּת, בשונה ממתיחה רגילה).

פיהוק/התמתחות – יוצרים קשר בין השרירים, חוט השדרה והמוח.

במקום למתוח שרירים מכווצים על מנת “להאריך” אותם, בפנדיקולציה  אנחנו מְאַפְּסִים את אורך השריר  לְאֶפֶס טונוס בזמן מנוחה.
טכניקה זו מגרה ומעוררת את המוח ואת מערכת-העצבים לשחרר כיווץ בלתי-רצוני כך שהמוח מקבל בחזרה  שליטה מוטורית, ומאפשר פונקציונליות מרבית בזמן תנועה.

התרגול הסומטי משנה את הגוף ואת התודעה באמצעות לימוד מחדש ברמת המוח!

רפלקס הטראומה - Trauma Reflex

רפלקס הטראומה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת “ארוכה” יותר, כתף אחת “גבוהה” מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

רפלקס הטראומה

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

חינוך לתנועה סומטית - לחיות ללא כאב

  את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

החינוך לתנועה סומטית באמצעות פנדיקולציה, מביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי, עוזר לנו להיפטר מכאבים כרוניים שעד היום לא נמצא להם פיתרון משביע רצון, ומשיב לנו שליטה תנועתית.

 התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

שיכחה חושית-מוטורית
(SMA – Sensory Motor Amnesia)

תלכודת זיכרון המתבטאת בשיכחה חושית-מוטורית (SMA – Sensory Motor Amnesia) הוא מצב אשר בו המוח איבד באופן חלקי או מלא
בַּקָּרָה–רְצוֹנִית של היכולת לחוש ולהניע שריר באופן חפשי.
SMA  הוא הסתגלות למצב דחק – שהפך להרגל.

כאשר אנו חווים תלכודת זיכרון אשר מקבלת ביטוי בשיכחה חושית-מוטורית אנו מאבדים את היכולת הרצונית לשחרר ולהרפות שרירים ולאפשר להם לנוע באופן חפשי. דבר זה מתרחש ברמת המערכת-העצבית.
שיכחה חושית-מוטורית ארוכת-טווח  משמרת חלוקת משקל לא שווה וחוסר איזון של מערכת השריר, המשפיע על השלד. ביטויים של שיכחה חושית-מוטורית ניתן לראות במצבים כמו עקמת, בלט-דיסק, פריצת דיסק, בורסיטיס, שחיקת סחוס, ומצבים שונים המהווים פעמים רבות סיבה להחלפת מפרק ירך או ברך ולניתוחים בעמוד השדרה.
שיכחה חושית-מוטורית היא בעיה תפקודית נלמדת, ולפיכך יכולה להילמד מחדש!

זהו מצב הפיך הנלמד באמצעות חינוך לתנועה סומטית© – תנועה ללא כאב.​

רפלקס האור הירוק - Green Light Reflex

רפלקס האור הירוק הינו רפלקס המניע ודוחף אותנו קדימה.
השרירים האחוריים הגדולים בגב מתגייסים על מנת להניע אותנו לעמידה, להליכה, ולריצה. (חישבו על התגובה של הגוף לפקודה: “עמוד זקוף!”, “לך ישר!”)
ברפלקס זה שרירי הגב לומדים להיות מגויסים באופן תמידי, וליצור כיווץ יתר המקבל ביטוי בקשת מוגברת בגב התחתון.
בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור הירוק (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים האחוריים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מכאבי גב שאולי ליוו אותנו במשך שנים!

רפלקס האור הירוק