כאב, חוויה נרחבת המשפיעה על אינספור אנשים ברחבי העולם, דורש שיטות יעילות לטיפול והקלה. השיטה של ד”ר תומס האנה חינוך לתנועה סומטית מציעה גישה ייחודית שחוללה מהפכה בטיפול בכאב. על ידי התייחסות לגורמים השורשיים לכאב באמצעות הבנת הרפלקסים, תרגול של פנדיקולציה ושחרור שרירים מכווצים, חינוך לתנועה סומטית מספק הקלה ושיקום מתמשכים. מאמר זה בוחן את המושגים הבסיסיים של החינוך לתנועה סומטית ומדגיש את יכולתו להתמודד עם מצבים גופניים שונים וכאב כרוני, תוך שימת דגש על החשיבות של שחרור שרירים מכווצים לשיכוך כאב אמיתי.

חינוך לתנועה סומטית:
מהפכת שיכוך הכאב

The pain relief revolution

תוכן עניינים

חלק א'
מהפכת שיכוך הכאב

מבוא

כאב, חוויה נרחבת המשפיעה על אינספור אנשים ברחבי העולם, דורש שיטות יעילות לטיפול והקלה. השיטה של ד"ר תומס האנה חינוך לתנועה סומטית מציעה גישה ייחודית שחוללה מהפכה בטיפול בכאב. על ידי התייחסות לגורמים השורשיים לכאב באמצעות הבנת הרפלקסים, תרגול של פנדיקולציה ושחרור שרירים מכווצים, חינוך לתנועה סומטית מספק הקלה ושיקום מתמשכים. מאמר זה בוחן את המושגים הבסיסיים של החינוך לתנועה סומטית ומדגיש את יכולתו להתמודד עם מצבים גופניים שונים וכאב כרוני, תוך שימת דגש על החשיבות של שחרור שרירים מכווצים לשיכוך כאב אמיתי.

קרא עוד סגור טקסט

הבנת שיטת החינוך לתנועה סומטית

שיטת התנועה הסומטית מתרכזת סביב העיקרון שהנפש והגוף הם ישויות בלתי נפרדות, הקשורות זו בזו בתגובותיהם ובחוויותיהם. שיטה זו פותחה על ידי חלוצים סומטיים כמו תומס האנה ומשה פלדנקרייז, ומעודדת אנשים לפתח תחושה מוגברת של מודעות עצמית ושליטה בתנועותיהם. על ידי חקר תנועות עדינות ומכוונות וטיפוח תשומת לב מודעת, תנועה סומטית מאפשרת לאנשים לפרום את הדפוסים הרגילים של מתח שרירי וכאב שאולי נטמעו עמוק בגופם ובמערכת העצבים.

קרא עוד סגור טקסט

יתרונות החינוך לתנועה סומטית

 1. מודעות גופנית מוגברת: חינוך לתנועה סומטית מאפשר לאנשים להתכוונן לתוך עצמם, להבחין בתחושות עדינות טרום כאב. מודעות גופנית מוגברת זו מקדמת וויסות ושליטה עצמית, ומאפשרת לאנשים לזהות אזורים של כאב, מתח או תנועה מוגבלת. באמצעות תהליך זה, אנשים זוכים לתובנות חשובות על חווית הגוף שלהם, שמאפשרות הבנה עמוקה יותר של הסיבות השורשיות לכאב.
 1. שחרור מכאב: חינוך לתנועה סומטית מספקת שְׁדֵרָה ייחודית לשיכוך ושחרור מכאב. על ידי שחרור הדרגתי של מתח שרירי והגברת הגמישות וטווחי התנועה, שיטה זו מטפחת רווחה גופנית. כאשר אנשים עוסקים בתנועות איטיות ומכוונות ובפנדיקולציה, הם יכולים לטפל באזורים ספציפיים של כאב, להקל בהדרגה על אי נוחות ואף לפתור כאב באופן מוחלט.
 1. דפוסי תנועה משופרים: כאב כרוני מוביל לעיתים קרובות לדפוסי תנועה משתנים כאשר אנשים מפצים באופן לא מודע על אי נוחות. חינוך לתנועה סומטית מציעה הזדמנות לשקם דפוסי תנועה יעילים וללא כאבים. על ידי חידוד הקואורדינציה, האיזון והיציבה, אנשים יכולים להחזיר את התנועה הטבעית, להפחית את העומס על האזורים הפגועים ולמזער את הכאב עד היעלמותו.
 1. הפחתת מתח: כאב ומתח חולקים מערכת יחסים הדדית, כאשר כל אחד מחמיר את השני. חינוך לתנועה סומטית משלב אלמנטים של הרפיה ומיינדפולנס, מטפחת תחושת רוגע ומפחיתה את רמות הלחץ. כאשר אנשים עוסקים בתנועות איטיות ומכוונות, הם לומדים לשחרר מתח, להיכנס באופן מכוון למערכת הפארא-סימפתטית, מה שמוביל לרגיעה כללית ולוויסות ושחרור של כאב.
 1. רווחה רגשית: כאב כרוני גובה לעתים קרובות מחיר מהרווחה הרגשית של הפרט, תורם לחרדה, לדיכאון ולירידה באיכות החיים. חינוך לתנועה סומטית מכיר בחיבור גוף-נפש, מתוך הכרה בכך שגורמים רגשיים ופסיכולוגיים משפיעים על תפיסת הכאב. על ידי קידום הרפיה, מודעות עצמית וחמלה עצמית נעדרת שיפוט, שיטה זו עוזרת לאנשים לפתח מערכת יחסים רגשית בריאה יותר עם עצמם, מטפחת חוסן ושיפור רווחה פסיכולוגית.
 1. העצמה ומסוגלות עצמית: שיטת התנועה הסומטית מציבה אנשים במרכז מסע הריפוי שלהם, ומעצימה אותם לקחת חלק פעיל בניהול הכאב שלהם. על ידי השגת תובנה על גופם ולימוד טכניקות לשיכוך כאב, אנשים מפתחים תחושת מסוגלות עצמית, המאפשרת להם לנווט את הכאב שלהם בביטחון ובחוסן. העצמה חדשה זו מטפחת חשיבה חיובית, תורמת לרווחה הכללית.
קרא עוד סגור טקסט

טיפול לשיכוך כאבים

חינוך לתנועה סומטית כוללת טכניקות ותרגולים שונים שמטרתם להקל ולשחרר כאב ולקדם רווחה. אלה תרגילים שמערבים פנדיקולציה, טכניקות עיסוי עצמי, תרגילי נשימה וחקר תנועה. בנוסף, מתרגלי תנועה סומטית עשויים לשלב רמזים מילוליים והדרכה מעשית כדי להקל על אסטרטגיות אישיות לשיכוך כאב. על ידי שילוב של גישות מגוונות אלו, חינוך לתנועה סומטית מתאימה תוכניות טיפול כדי לתת מענה לדפוסי כאב ספציפיים ולצרכים אינדיבידואליים, תוך הבטחת טיפול מקיף והקלה על כאבים לטווח ארוך.

קרא עוד סגור טקסט

סיכום חלק א'

כאב הוא חוויה אנושית מתמשכת הדורשת שיטות טיפול יעילות. חינוך לתנועה סומטית מציע גישה טרנספורמטיבית לשיכוך כאב על ידי שילוב של תנועה מודעת, מודעות לגוף ומיינדפולנס. על ידי רתימת החיבור בין גוף-נפש, שיטה זו מעצימה אנשים להחזיר לעצמם שליטה על גופם, להקל על הכאב ולשפר את הרווחה הכללית. עם יתרונותיה העמוקים, לרבות הגברת המודעות לגוף, הפחתת כאב, שיפור דפוסי התנועה, הפחתת מתחים, רווחה רגשית והעצמה, חינוך לתנועה סומטית חולל מהפכה בתחום שיכוך הכאב. כאשר אנשים ממשיכים לאמץ את הגישה ההוליסטית הזו, הם סוללים את הדרך לעתיד שבו הכאב כבר לא מגדיר את חייהם, אלא משמש כזרז לצמיחה, גילוי עצמי וחיוניות מחודשת.

קרא עוד סגור טקסט

חלק ב'
טיפול מוצלח במגוון מצבים פיזיים

שחרור מכאב

חינוך לתנועה סומטית, עם הדגש על מודעות לגוף, תנועה מודעת ושחרור מכאב, הוכיחה יעילות יוצאת דופן בטיפול במגוון רחב של מצבים פיזיים. על ידי טיפוח הבנה עמוקה של הקשר גוף-נפש, גישה זו מציעה פתרונות ממוקדים למחלות ספציפיות. להלן מספר מצבים פיזיים שחינוך תנועה סומטית טיפל בהם בהצלחה:

 

 1. כאבי גב כרוניים: חינוך לתנועה סומטית יעיל במיוחד בהקלה על כאבי גב כרוניים, מצב המשפיע על מיליונים ברחבי העולם. על ידי טיפול בחוסר איזון שרירי, יציבה לקויה ודפוסי תנועה מוגבלים, אנשים יכולים להקל בהדרגה על כאבי גב ולהחזיר יישור תקין של עמוד השדרה.

 

 1. מתח צוואר וכתפיים: אורחות חיים מודרניים תורמים לרוב למתח הצוואר והכתפיים עקב ישיבה ממושכת והתכופפות מעל מכשירים אלקטרוניים. חינוך לתנועה סומטית מסייע לאנשים לשחרר מתח, לשפר את המערך התנוחתי ולפתח הרגלי תנועה בריאים, מה שמוביל להפחתת אי-הנוחות ולשיפור טווחי התנועה.

 

 1. נוקשות מפרקים: חינוך לתנועה סומטית מקדם ניידות וגמישות מפרקים. באמצעות תנועות עדינות ותשומת לב, אנשים יכולים לשחזר את תפקוד המפרקים האופטימלי, להקל על נוקשות ולשפר את הביצועים הגופניים הכוללים שלהם.

 

 1. סיאטיקה: סיאטיקה מאופיינת בהקרנת כאב לאורך העצב הסכיאטי, ויכולה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של האדם. חינוך לתנועה סומטית מתמקד בטיפול בחוסר האיזון השרירי הבסיסי, שחרור מתחים ושיקום יישור תקין, ומביא להקלה ושחרור מכאב סכיאטי והפחתת הישנותו.

 

 1. תפקוד לקוי של TMJ: הפרעה בתפקוד מפרק הטמפורמנדיבולרי (TMJ) מוביל לרוב לכאבי לסת, כאבי ראש ומוגבלת פתיחת הפה. חינוך לתנועה סומטית עוזר לאנשים לשחרר מתח במפרק הלסת, לבטל דפוס של חריקת שיניים בזמן שינה ולקדם תפקוד TMJ מיטבי, להקל על כאב ולשפר את תנועתיות הלסת הכללית ולבטל דפוסים של מגרנה.

 

 1. פיברומיאלגיה: פיברומיאלגיה היא מצב מורכב המאופיין בכאב נרחב, עייפות ונקודות רגישות. חינוך לתנועה סומטית מציע גישה עדינה והוליסטית לניהול תסמיני פיברומיאלגיה. על ידי טיפוח הרפיה, שחרור מתחים ושיפור מודעות הגוף, אנשים יכולים לחוות כאב מופחת ותפקוד גופני משופר.

 

 1. דלקת פרקים: חינוך לתנועה סומטית יכול להועיל לאנשים עם דלקת פרקים, מצב הגורם לדלקת מפרקים ולכאבים. על ידי התמקדות בתנועות עדינות ומבוקרות וקידום שימון מפרקים, אנשים יכולים להקל על כאב, להגביר את ניידות המפרקים ולשפר את איכות חייהם הכוללת.

 

 1. חוסר איזון ביציבה: יציבה לקויה יכולה להוביל למגוון של בעיות שרירים ושלד וכאבים כרוניים. חינוך לתנועה סומטית עוזר לאנשים לזהות ולתקן חוסר איזון תנוחה, תומך ביישור תקין, הפחתת עומס על השרירים והמפרקים, והקלה על אי הנוחות הנלווית.

 

 1. פציעות מאמץ חוזרות ונשנות: פציעות מאמץ חוזרות ונשנות, כגון תסמונת התעלה הקרפלית, דלקת בגידים, ומרפק טניס (Tennis elbow) נובעות לרוב משימוש יתר ודפוסי תנועה לא תקינים. חינוך לתנועה סומטית מטפל בפציעות אלו על ידי קידום תנועה מודעת, שיפור מכניקת הגוף והפחתת העומס על אזורים מושפעים, מה שמוביל להקלה על כאבים ולשיפור הפונקציונליות.

 

 1. דורבן בכף הרגל (Plantar Fasciitis): חינוך לתנועה סומטית מציע כלים חשובים עבור אנשים הסובלים מ- Plantar Fasciitis, מצב המאופיין בכאב בעקב. על ידי טיפול בחוסר איזון בשרירים בכפות הרגליים ובאגן, אנשים יכולים לשפר את מנח כף הרגל, לפתור את הכאב ולשחזר דפוסי הליכה תקינים.

 

 1. תפקוד לקוי של רצפת האגן: חינוך לתנועה סומטית יכול לסייע לאנשים המתמודדים עם תפקוד לקוי של רצפת האגן, כולל מצבים כמו כאבי אגן, בריחת שתן וצניחת איברי האגן. על ידי טיפוח מודעות הגוף ושילוב תרגילים מיוחדים, אנשים יכולים לשחרר מתח, לחזק שרירים מוחלשים ולשפר את תפקוד רצפת האגן הכללי.

 

 1. עקמת (סקוליוזיס): חינוך לתנועה סומטית מספק גישה מקיפה לניהול עקמת, מצב המאופיין בעקמומיות לא תקינה של עמוד השדרה. באמצעות חקר תנועה ממוקד ושחרור השרירים שמוציאים את עמוד השדרה מאיזון תקין, אנשים יכולים לשפר את מנח עמוד השדרה, להגביר את הסימטריה השרירית ולמזער את הכאב הקשור לעקמת.
קרא עוד סגור טקסט

סיכום חלק ב'

חינוך לתנועה סומטית התגלה כשיטה יעילה ביותר לטיפול במגוון מגוון של מצבים גופניים. באמצעות הגישה ההוליסטית שלה, המשלבת מודעות לגוף, תנועה מודעת ואסטרטגיות לשיכוך כאבים, בעיקר טכניקת הפנדיקולציה בהתייחסות לשלושת רפלקסי-המתח שהתקבעו בגוף, שיטה זו מעצימה לקיחת אחריות וחלק פעיל במסע הריפוי. על ידי טיפול בגורמים הבסיסיים והשורשיים לכאב, מתח וחוסר איזון, חינוך לתנועה סומטית מציע פתרונות ממוקדים המקדמים רווחה לטווח ארוך ומשפרים את איכות החיים הפיזית והפסיכולוגית כאחד. ככל שאנשים נוספים מגלים את היתרונות הטרנספורמטיביים של גישה זו, החינוך לתנועה סומטית ממשיך לתרום תרומה משמעותית לתחום השיקום הגופני, ניהול הכאב, ורווחה ובריאות כוללת.

קרא עוד סגור טקסט
שתף/י בווטסאפ

יצירת קשר

לחץ ליצירת קשר

Telephone (10)
0523-484-047(972)
iris@i-somatic.com
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ

טיפים לפנדיקולציה נכונה

כאשר פנדיקולציה גורמת לך לאי נוחות במקום לשחרור, ייתכן שהבעיה היא לא התנועה, אלא איך אתה עושה את זה. 
הנה כמה טיפים שיהפכו את התנועות והפנדיקולציות שלך ליעילות יותר:

השתמש בפחות מאמץ – תנוע לתוך הפנדיקולציה כאילו אתה מפהק ברכות ועשה את זה כך שירגיש נעים.  אין צורך לטפס את האוורסט!

שחרר את הצד השני של הגוף – כשאתה נכנס לפנדיקולציה, הצד הנגדי של הגוף שלך צריך להיות רך.  השתמש בידיים שלך כמשוב, כדי לעזור לך לחקור האם אתה עדיין מחזיק במתח, מה שאומר שאתה מתאמץ יותר ממה שצריך.

שחרר את מה שמוחזק שלא לצורך – השתמש בידיים שלך כדי להיות בטוח שאתה באמת משחרר את מה שכווצת, במקום למשוך  את עצמך מהתנועה באמצעות השרירים של הצד הנגדי של הגוף.

נגן וידאו

שיעור בתנועה סומטית

סדרה של 4-8 טיפולים אשר כל אחד מהם מלמד אותנו לשחרר קבוצות שרירים אחרת בגוף.

בטיפול בתנועה סומטית – אני מלמדת אותך להרגיש קבוצות שרירים מכווצות ומזכירים למוח איך לשחרר אותם.
בטיפול אני לא מעסה את השרירים, אני לא משתמשת בלחיצות, ואני לא מותחת את השרירים.
אני מלמדת את המוח שלך לשחרר!
שיעור בתנועה סומטית מאפשר לך לטפל בעצמך ולהשיב שליטה ובקרה ויכולת שינוי.
הלמידה המתרחשת בזמן הטיפול – נשארת איתך לתמיד!

השיעור בתנועה סומטית הוא “טיפול-שורש”
התרגול היומי הוא רפואה-עצמית-מונעת

שיכחה חושית-מוטורית
(SMA – Sensory Motor Amnesia)

תלכודת זיכרון המתבטאת בשיכחה חושית-מוטורית (SMA – Sensory Motor Amnesia) הוא מצב אשר בו המוח איבד באופן חלקי או מלא
בַּקָּרָה–רְצוֹנִית של היכולת לחוש ולהניע שריר באופן חפשי.
SMA  הוא הסתגלות למצב דחק – שהפך להרגל.

כאשר אנו חווים תלכודת זיכרון אשר מקבלת ביטוי בשיכחה חושית-מוטורית אנו מאבדים את היכולת הרצונית לשחרר ולהרפות שרירים ולאפשר להם לנוע באופן חפשי. דבר זה מתרחש ברמת המערכת-העצבית.
שיכחה חושית-מוטורית ארוכת-טווח  משמרת חלוקת משקל לא שווה וחוסר איזון של מערכת השריר, המשפיע על השלד. ביטויים של שיכחה חושית-מוטורית ניתן לראות במצבים כמו עקמת, בלט-דיסק, פריצת דיסק, בורסיטיס, שחיקת סחוס, ומצבים שונים המהווים פעמים רבות סיבה להחלפת מפרק ירך או ברך ולניתוחים בעמוד השדרה.
שיכחה חושית-מוטורית היא בעיה תפקודית נלמדת, ולפיכך יכולה להילמד מחדש!

זהו מצב הפיך הנלמד באמצעות חינוך לתנועה סומטית© – תנועה ללא כאב.​

התרגול הסומטי

  את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

החינוך לתנועה סומטית באמצעות פנדיקולציה,
מביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי,
עוזר לנו להיפטר מכאבים כרוניים שעד היום לא נמצא להם פיתרון משביע רצון,
ומשיב לנו שליטה תנועתית.

 התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

רפלקס הטראומה - Trauma Reflex

רפלקס הטראומה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת “ארוכה” יותר, כתף אחת “גבוהה” מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

רפלקס הטראומה

פנדיקולציה - pandiculation

פנדיקולציה היא טכניקה הייחודית לתרגול הסומטי.
פירוש המילה: הארכה אקטיבית מתוך גיוס קבוצת שרירים, בדומה לפיהוק והתמתחות של בוקר (הִתְמַתְּחוּת, בשונה ממתיחה רגילה).

פיהוק/התמתחות – יוצרים קשר בין השרירים, חוט השדרה והמוח.

במקום למתוח שרירים מכווצים על מנת “להאריך” אותם, בפנדיקולציה  אנחנו מְאַפְּסִים את אורך השריר  לְאֶפֶס טונוס בזמן מנוחה.
טכניקה זו מגרה ומעוררת את המוח ואת מערכת-העצבים לשחרר כיווץ בלתי-רצוני כך שהמוח מקבל בחזרה  שליטה מוטורית, ומאפשר פונקציונליות מרבית בזמן תנועה.

התרגול הסומטי משנה את הגוף ואת התודעה באמצעות לימוד מחדש ברמת המוח!

אודות ד'ר תומס האנה - thomas hanna

תומס האנה (1928-1990) היה פילוסוף, עסק בתחום החינוך הגופני והיה חוקר בתחום הנוירו-פיזיולוגיה.
בתהליך שלקח 40 שנה, הוא פיתח שיטת תרגול ותנועה הנקראת:

  Hanna Somatic Education 

מטרת השיטה: להביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי ולהיפטר מכאבים כרוניים אשר מלווים אותנו במשך שנים ללא כל פתרון נראה לעין, להתבגר – זקופים ובעלי שליטה תנועתית.

התרגול הסומטי איננו רק אסופת תרגילים, אלא גם הפילוסופיה והתפיסה הרחבה שעומדת בבסיסו.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

מיתוס ההזדקנות - the myth of aging

גם כיום עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, אנחנו עדיין בטוחים שהגיל הוא הגורם העיקרי בגללו הגוף נעשה איטי, נוקשה, כואב ובלתי מאוזן.
אנחנו מסיקים שתבניות-יציבה מסוימות המשויכות לזקנה, הן פשוט חלק ממה שקורה לגוף עקב הגיל.
בעוד שהאמת היא שכל תבנית-יציבה היא ביטוי של אחד או יותר משלושת הרפלקסים, 
שנובעים מSMA – שיכחה חושית-מוטורית.
אם לא מטפלים בשורש (ביכולת של המוח לתת הוראת שחרור), תבנית-היציבה או התנועה הלקויות מעמיקות עם השנים ולא כתוצאה מהשנים.

כלומר חשוב להבין:
♣ תשישות הגוף בעת זקנה איננה הכרח!
♣ אין זה הגיל שאחראי לשינויים ביציבה, אלא ההשתרשות של אחד משלושת הרפלקסים.

מיתוס ההזדקנות - תרגול סומטי

כאב כרוני

מהו כאב כרוני? וכיצד ניתן להשתחרר ממנו?

כאב איננו מדד מדויק המעיד על בריאות הרקמות!      
כאב הוא מנגנון הגנה שמיוצר על ידי המוח!
אחד הגילויים המדהימים של המדע הוא, שאנו יכולים לחוש כאב ללא כל גירוי פיזי ממשי!

נשאלת השאלה: מהי הדרך בה אני יכול לטפל במערכת-הכאב של עצמי, על מנת שכאב כרוני יעלם?

הגיע הזמן לנקוט בגישה חדשה להתמודדות וצמצום הכאב – והעיקרית בהן מתמקדת בלהכשיר מחדש את מערכת הכאב, דרך החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב.

בשיעורים ובטיפול-הסומטי אנחנו לומדים לשוחח ישירות עם המוח שלנו, על מנת לאפשר לו לשנות את ההוראות שהוא שולח למערכת העצבים, לרקמות ולשרירים.
וכתוצאה מכך אנחנו מאתחלים מחדש את מערכת הכאב
ומשיבים לעצמנו חופש תנועתי חדש!

 

צור/י קשר לתאום שיעור פילאטיס-סומטי

WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ
Telephone (10)
התקשר/י לתיאום שיעור
File - Text
שלח/י לי SMS

שלושת הרפלקסים

כולנו נולדנו עם שלושה רפלקסים עיקריים אשר מגיבים באופן בלתי רצוני לגירויים סביבתיים, פסיכולוגיים ורגשיים.

מצבי דחק מתמשכים שאנו חווים בחברה המודרנית גורמים לרפלקסים האלה להתקבע ועם הזמן הם הופכים לרפלקס-מותנה. זהו מצב שגורם לכיווץ-שרירים-מורגל
(habitual muscular contraction).

נגן וידאו

מהו טיפול בתנועה סומטית

טיפול בתנועה סומטית

בטיפול בתנועה סומטית תקבל/י כלי לטיפול עצמי.
תרגול סומטי אישי הוא הדרך המהירה ביותר להחזיר את תפקוד השרירים, לשפר את חופש התנועה ולבטל את דפוסי הכאב.
השינויים באים לידי ביטוי: בתפקוד השרירים, במודעות הגוף ובתפקוד התנועתי,
כל זאת תוך כדי למידה והשתחררות ממצבים של שיכחון חישה מוטורית שהם הגורם העיקרי למרבית התלונות של כאב, יציבה או קשיים בתפקוד המוטורי.

לקביעת פגישת אבחון וייעוץ

פגישת זום של חצי שעה
בעלות של ₪150

המרכז הישראלי לחינוך
לתנועה סומטית 
ושינוי הכרתי
0523-295-249

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור מקוון קבוצתי (שיעור חד פעמי או שיעור מתוך מנוי חודשי) לא יתאפשר, ולא יינתן החזר כספי בגין השיעור. במקרה כזה, הלקוח יקבל זיכוי לשימוש עבור שיעור במועד עתידי.
 • ביטול שיעור פרטי מותאם אישית וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים.
 • בעת ביטול מנוי של שיעורים פרטיים מותאמים אישית הלקוח יקבל החזר כספי עבור המנוי, בניכוי מחירם המלא של השיעורים שכבר סופקו לו, בהתאם למחירים המלאים של השיעורים הפרטיים חד פעמיים המופיעים באתר.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שישה מפגשים המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור המקוון יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים;
  • ניתן לקבל הקלטה של השיעור שבוטל.
 • יובהר כי כל שינוי של מועד שיעור יתאפשר בתיאום מראש בלבד, ובהתאם לזמינות מועדי השיעורים.
  קראתי ואני מסכים לתנאים

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שלושה מפגשים ו/או יותר המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • החזר כספי מלא יינתן עד 48 שעות טרם מועד הקורס המקוון; יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר הקורס;
  • בטווח זמן של פחות מ- 48 שעות טרם מועד הקורס לא יינתן החזר כספי;
  • במהלך הקורס יהיו הקלטות של השיעורים לתרגול בזמן הנוח לך.

   קראתי ואני מסכים לתנאים

רפלקס האור הירוק - Green Light Reflex

רפלקס האור הירוק הינו רפלקס המניע ודוחף אותנו קדימה.
השרירים האחוריים הגדולים בגב מתגייסים על מנת להניע אותנו לעמידה, להליכה, ולריצה. (חישבו על התגובה של הגוף לפקודה: “עמוד זקוף!”, “לך ישר!”)
ברפלקס זה שרירי הגב לומדים להיות מגויסים באופן תמידי, וליצור כיווץ יתר המקבל ביטוי בקשת מוגברת בגב התחתון.
בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור הירוק (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים האחוריים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מכאבי גב שאולי ליוו אותנו במשך שנים!

רפלקס האור הירוק