שיקום שלאחר ניתוח הוא הליך בעל השפעה קריטית בתהליך הריפוי. מאמר זה מתעמק ביתרונות של שימוש במטפל מוסמך בחינוך לתנועה סומטית למטופלים לאחר ניתוח. 

חינוך לתנועה סומטית:
שיקום מטופלים לאחר ניתוח

שיקום מטופלים לאחר ניתוח

מבוא

שיקום שלאחר ניתוח הוא הליך בעל השפעה קריטית בתהליך הריפוי. מטרת השיקום היא החזרת תפקוד נורמלי וניידות לאחר הליכים רפואיים שהיו כרוכים בהתערבות פולשנית.  בעוד שפיזיותרפיה תהיה שלב חשוב בתהליך השיקום, ישנה הכרה גוברת ביתרונות המשמעותיים של שילוב חינוך לתנועה סומטית בתהליך ההחלמה.  מאמר זה מתעמק ביתרונות של שימוש במטפל מוסמך בחינוך לתנועה סומטית למטופלים לאחר ניתוח. 
על ידי שחרור שרירים שהתכווצו כתוצאה מרפלקסים שנדרכו כהגנה מפני טראומה פולשנית, שיקום איזון שרירי ואימון מחדש של מערכת העצבים, חינוך לתנועה סומטית משלים את הפיזיותרפיה המסורתית, ומשפר את התוצאות הכוללות של ההחלמה.

קרא עוד סגור טקסט

הבנת התהליך השיקומי לאחר ניתוח

לתהליך השיקום שלאחר ניתוח תפקיד חיוני בהחלמת חולים שעברו הליכים רפואיים כגון ניתוחים אורטופדיים, החלפות מפרקים והתערבויות פולשניות.  על מנת שהשיקום יהיה יעיל ומלא, יש צורך לנקוט בגישה שיטתית ומתקדמת להשבת טווחי תנועה, חידוש היכולות השריריות והחזרת תפקוד תקין לאזור בו נדרשת החלמה. בעוד שפיזיותרפיה מהווה את הבסיס לתהליך השיקומי, קיימים מרכיבים נוספים שהפיזיותרפיה הקלאסית אינה מטפלת בהם או אינה מעניקה להם את מידת החשיבות התואמת ואשר ראוי ונכון להתייחס אליהם ולהביאם בחשבון לצורך השגת החלמה מקפת ושלמה.
נקודת המבט הייחודית של חינוך לתנועה סומטית; ההשפעה ההדדית ויחסי הגומלין המתקיימים בין שרירים - רפלקסים – מערכת העצבים - והמוח, הופך אותה לשיטה אשר מהווה השלמה נחוצה והכרחית למגוון שיטות השיקום הקיימות.
בעזרת חינוך לתנועה סומטית אנחנו משיגים הליך שיקומי מקיף, שיקום אשר מטפל ומתייחס אל כלל המערכת הסומטית של גוף-נפש.

קרא עוד סגור טקסט

תפקידו של חינוך לתנועה סומטית

חינוך לתנועה סומטית מתמקד באינטגרציה ובמודעות של גוף-נפש, במטרה לשפר את האופן שבו אנחנו תופסים, נעים וחווים את גופנו. 
על ידי התייחסות להיבטים הנוירו-שריריים של התנועה, תרגולים סומטיים תורמים לשיפור הפרופריוספציה והקואורדינציה ומשיבים לנו את השליטה הרצונית-מודעת על פעילות השרירים במצבי עבודה ומנוחה ובכך עוזרים להשגת תפקוד כללי יעיל, מאוזן ונטול מאמץ.

קרא עוד סגור טקסט

יתרון החינוך לתנועה סומטית למטופלים לאחר ניתוח

עבור אנשים המתאוששים מניתוח, המגע עם מטפל מיומן בחינוך לתנועה סומטית מהווה תרומה משמעותית ביותר בתהליך השיקומי. שיטת הטיפול בתנועה סומטית מציעה גישה ייחודית לטיפול בבעיות המוטבעות עמוק במערכת העצבים ובשרירים ובכך תורמת רבות לתהליך השיקומי המקובל בעזרתה של הפיזיותרפיה הקלאסית.
ההתייחסות של חינוך לתנועה סומטית למצבי מתח הלכודים עמוק במערכת השרירים ובמערכת העצבים, עוזרים למטופל להשתחרר ממצבי מצוקה הפועלים ברמה הלא מודעת ואשר לעיתים קרובות נותנים את אותותיהם בצורה של מתח ומצוקה פיזית-פסיכולוגית בלתי מוסברת.
אנחנו פוגשים לעיתים קרובות אנשים שעברו טיפולים תומכים מקובלים ואם זאת הם חוזרים ומדווחים על קושי אמיתי "לחזור לחיים" כלשונם, לרוב הם מתארים זאת כ"הכוחות שלי לא חזרו אלי" או "אחרי הניתוח לא חזרתי להיות אני". הם מדווחים על קשיים בהרדמות המלווים בשינה לא שקטה והם קמים בבוקר עייפים ומותשים. הם חווים כאבים לא מוסברים בחלקים שונים של הגוף והרבה פעמים מצבים אלו מלווים בתנודות נפשיות בלתי נשלטות כדיכאון, כעס או עצבות וכל זאת ללא סיבה גלויה לעין מה שמוסיף לתחושת חוסר האונים והרגשת המצוקה הכללית.

חינוך לתנועה סומטית מלמד אותנו שמצבים לא נעימים ולא מאוזנים אלו נובעים מאותם דפוסים שנלכדו עמוק בתוך המערכת הסומטית ופועלים מתחת לפני השטח של ההכרה המודעת ועל מנת לחזור לתפקוד שלם ותקין עלינו לשחרר את אחיזתם בנו.
הטיפולים הסומטים והתרגילים הסומטים הנלווים להם, מיועדים בדיוק להשגת מטרה זו.

קרא עוד סגור טקסט

שחרור שרירים מכווצים כתוצאה מרפלקס ההגנה

ניתוח, כטראומה פולשנית, מעורר באופן אוטומטי ובלתי נשלט רפלקסים של הגנה המובילים להתכווצות השרירים סביב האזור שטופל.  תגובת הגנה זו, אף שהיא מועילה בתחילה, יכולה ליצור חוסר איזון והגבלות המעכבות החלמה לאורך זמן.  חינוך לתנועה סומטית עוזר לשחרר את השרירים המכווצים הללו, ומקדם תהליך ריפוי יעיל ומקיף יותר.

קרא עוד סגור טקסט

החזרת תפקוד שרירים ואיזון

חוסר איזון שרירי יכול לנבוע ממנגנוני הפיצוי שפותחו כדי להגן על המקום הפגוע.  מטפל מוסמך בתנועה סומטית מדריך את המטופלים בשיקום האיזון השרירי, אשר חיוני להחלמה ארוכת טווח ולמניעת פגיעות עתידיות שעלולות לנבוע כתוצאה משימור חוסר האיזון העמוק שנוצר ומתקבע במערכת העצבים.

אימון מחדש של מערכת העצבים

למערכת העצבים תפקיד מכריע בדפוסי תנועה ובתגובות לפציעה.  חינוך לתנועה סומטית מתייחס לרמה העמוקה של מערכת העצבים, מלמד את המטופלים כיצד להימנע מהגנה מתמשכת על האזור הפגוע ומטפח דפוסי תנועה נכונים ומאוזנים יותר.

קרא עוד סגור טקסט

שילוב עם פיזיותרפיה מסורתית

חינוך לתנועה סומטית אינו אמור להחליף את הפיזיותרפיה המסורתית;  במקום זאת, הוא משלים ומשפר את השפעותיה.  על ידי שילוב של שתי הגישות, המטופלים מקבלים חווית שיקום מקיפה והוליסטית יותר.

קרא עוד סגור טקסט

מטפלים מוסמכים בחינוך לתנועה סומטית

כדי להפיק תועלת מלאה מהפרקטיקות הסומטיות לאחר הניתוח, חיוני לעבוד עם מטפל מוסמך בחינוך לתנועה סומטית.  אנשי מקצוע אלו עוברים הכשרה מיוחדת כדי להבין את נבכי הקשר בין גוף-נפש-מוח ומערכת העצבים והשפעתם על ההחלמה.

קרא עוד סגור טקסט

גישות מותאמות לצרכים אישיים

לכל מטופל לאחר ניתוח דרישות ואתגרים ייחודיים.  כדי להבטיח תהליך החלמה מיטבי, מתאים מטפל מיומן בתנועה סומטית את הטיפול כך שהוא ייתן מענה תואם לצרכים הספציפיים של הפרט.

קרא עוד סגור טקסט

הגברת המודעות לפרקטיקות סומטיות

שיטת הטיפול הייחודית שפיתח דר' תומס האנה, חינוך לתנועה סומטית, צברה פופולריות רבה בקרב חוגים רבים באירופה, קנדה וארה"ב. בארץ שיטה זו נמצאת בשלבי התאקלמות מתקדמים וצוברת קהל הולך וגדל המתוודע ליתרונותיה המרובים, דרך "המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית" בהנחיית איריס בר לב.
לשיטת הטיפול הסומטי יכולות רבות בכל הנוגע לשיקום שלאחר ניתוח ובעזרת הגברת המודעות בקרב רופאים, חולים ובקרב הציבור הרחב, יואץ תהליך האימוץ דבר שיתרום רבות לרווחת המטופלים ולכל אלו אשר יכולים להיעזר ביתרונותיה.

קרא עוד סגור טקסט

דוגמאות לניתוחים שחינוך לתנועה סומטית מסייע בהן לתהליך השיקום

 1. ניתוח בעמוד השדרה:
  ניתוחים בעמוד שדרה הוא הליך נפוץ המשמש לטיפול במצבים כגון חוסר יציבות בעמוד השדרה, פריצת דיסק והפרעות ניווניות בעמוד השדרה.  לאחר הניתוח, לעיתים קרובות המטופלים חווים מתח שרירים לא מאוזן עקב השינוי ביישור עמוד השדרה.  השיקום יתמקד בשחרור שרירים תפוסים המקיפים את החוליות ושיקום תפקוד שרירי מאוזן לתמיכה בעמוד השדרה, בהליכה ובתפקוד הכללי.

 

 1. ניתוח לתיקון קרעים במפרק כתף:
  קרע במפרק הכתף הוא פציעה שכיחה ​​שעלולה לדרוש התערבות כירורגית.  לאחר ניתוח במפרק הכתף, המטופלים מפתחים לעיתים קרובות חוסר איזון בשרירי הכתף, מה שמוביל לטווח תנועה מוגבל ולחולשה.  השיקום מכוון לשחרור מתח בשרירים פעילים יתר על המידה תוך איזון מחדש של שרירי הכתף לתפקוד מיטבי.

 

 1. ניתוח לתיקון בקע בטן:
  מטופלים העוברים תיקון בקע בטני עלולים להיתקל בחוסר איזון בשרירי הבטן ובאזור הליבה לאחר הניתוח.  השיקום יתמקד בחוסר האיזון הללו, תוך התמקדות בשחרור שרירים תפוסים ואימון מחדש של שרירי הליבה כדי לספק תמיכה ויציבות נאותים.

 

 1. שחזור רצועה צולבת קדמית (ACL):
  שחזור ACL הוא ניתוח נפוץ עבור אנשים עם ACL קרוע בברך.  לאחר הניתוח, ניתן לצפות לשיבוש באיזון השרירים של הברך, שעלול בהמשך להוביל לשינוי בדפוסי התנועה וההליכה.  השיקום ייתן מענה לחוסר האיזון הזה, תוך התמקדות בשחרור שרירים תפוסים ושיקום הכוח והקואורדינציה לכל הגפה התחתונה.

 

 1. ניתוח כריתת שד ושחזור שד:
  עבור מטופלות שעוברות ניתוח כריתת שד או שחזור שד, עלולים להיות חוסר איזון בשרירי החזה, הכתפיים והגב העליון.  השיקום ישאף לשחרר מתח באזורים אלו ולהחזיר תפקוד שריר מאוזן לשיפור היציבה ותפקוד הגוף העליון הכולל, כמו גם התמקדות בתחושת שליטה מחודשת של המטופלת על הגוף שלה, במקום בו רגשות ודימוי הגוף ממלאים תפקיד מרכזי בתהליך השיקום.

 

 1. ניתוח החלפת מפרק כתף:
  ניתוח החלפת כתף מבוצע כדי להקל על הכאב ולשפר את התפקוד אצל אנשים עם נזק חמור למפרק הכתף.  לאחר ההליך, מטופלים עלולים לחוות מתח שרירים לא מאוזן סביב מפרק הכתף.  השיקום יתמקד בשחרור שרירים תפוסים ואימון מחדש של שרירי חגורת הכתפיים לשיפור היציבות וטווחי התנועה.

 

 1. ניתוחי החלפת מפרק הירך ומפרק הברך:

  ניתוחים אלו הם מהפרוצדורות הרפואיות הנפוצות ביותר המבוצעות ברחבי העולם, ומספקים הקלה ושיפור ניידות לאנשים עם ניוון או פציעה חמורה של מפרקים.  בעקבות ניתוחים אלו, המטופלים חווים לעיתים קרובות מתח שרירים לא מאוזן סביב מפרקי הירך והברך, כאשר הגוף מסתגל למבני המפרקים החדשים.  שיקום להחלפות מפרק ירך והחלפת מפרק ברך הוא בעל חשיבות עליונה כדי להבטיח התאוששות מוצלחת.  מטפל מוסמך בחינוך לתנועה סומטית יכול למלא תפקיד חיוני בשחרור מתח בשרירים שמסביב, כגון שרירי הארבע ראשי, שרירי הירך האחורי ושרירי העכוז.  יתר על כן, הם יכולים להדריך מטופלים באימון מחדש של השרירים כדי לתמוך ביעילות במכניקת המפרק החדשה.  על ידי שילוב חינוך לתנועה סומטית בתהליך השיקום, המטופלים יכולים להשיג יתרונות גדולים יותר לאחר הניתוח, לרבות טווחי תנועה משופרים, הפחתת כאב עתידי כתוצאה מחוסר איזון שרירי לא מטופל, ויכולת תפקודית מוגברת, מה שמוביל לאיכות חיים גבוהה יותר ולאריכות חיים של המפרקים לטווח ארוך.

 בכל הניתוחים הללו, לשיקום בתנועה סומטית תפקיד מכריע בשחרור שרירים מכווצים, בשיקום האיזון השרירי ובאימון מחדש של מערכת העצבים.  על ידי עבודה עם מטפלים מוסמכים בחינוך לתנועה סומטית ובשילוב עם פיזיותרפיה מותאמת, המטופלים יכולים להגיע לתוצאות החלמה מיטביות ולהחזיר את היכולות התפקודיות שלהם.

קרא עוד סגור טקסט

סיכום

לסיכום, הכללת חינוך לתנועה סומטית בשיקום לאחר ניתוח טומנת בחובה יתרונות עצומים עבור המטופלים.  על ידי שחרור שרירים מכווצים, החזרת איזון שרירי ואימון מחדש של מערכת העצבים, מטפלים מוסמכים בחינוך לתנועה סומטית מציעים גישה בעלת ערך ומשלימה לפיזיותרפיה המסורתית.  מכיוון שהקהילה הרפואית מכירה במשמעות של שילוב גוף-נפש-מוח ומערכת העצבים בתהליך הריפוי, אנו יכולים לצפות לתוצאות מהירות של החלמה ואיזון לטווח ארוך בשל ההבנה העמוקה של חינוך לתנועה סומטית במצבים בהם נדרש שיקום חינוכי לאחר השלמת הפרוצדורה הניתוחית, וכתוצאה מכך, התאוששות משופרת לאחר הניתוח עבור אינספור אנשים.

קרא עוד סגור טקסט
שתף/י בווטסאפ

יצירת קשר

 בר לב
יסודות - המרכז הישראלי
לחינוך לתנועה סומטית ושינוי הכרתי©
טיפולים סומטים / תרגול סומטי / פילאטיס-סומטי

איריס בר לב
0523-484-047

לחץ ליצירת קשר

Telephone (10)
0523-484-047(972)
iris@i-somatic.com
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ

טיפים לפנדיקולציה נכונה

כאשר פנדיקולציה גורמת לך לאי נוחות במקום לשחרור, ייתכן שהבעיה היא לא התנועה, אלא איך אתה עושה את זה. 
הנה כמה טיפים שיהפכו את התנועות והפנדיקולציות שלך ליעילות יותר:

השתמש בפחות מאמץ – תנוע לתוך הפנדיקולציה כאילו אתה מפהק ברכות ועשה את זה כך שירגיש נעים.  אין צורך לטפס את האוורסט!

שחרר את הצד השני של הגוף – כשאתה נכנס לפנדיקולציה, הצד הנגדי של הגוף שלך צריך להיות רך.  השתמש בידיים שלך כמשוב, כדי לעזור לך לחקור האם אתה עדיין מחזיק במתח, מה שאומר שאתה מתאמץ יותר ממה שצריך.

שחרר את מה שמוחזק שלא לצורך – השתמש בידיים שלך כדי להיות בטוח שאתה באמת משחרר את מה שכווצת, במקום למשוך  את עצמך מהתנועה באמצעות השרירים של הצד הנגדי של הגוף.

נגן וידאו

שיעור בתנועה סומטית

סדרה של 4-8 טיפולים אשר כל אחד מהם מלמד אותנו לשחרר קבוצות שרירים אחרת בגוף.

בטיפול בתנועה סומטית – אני מלמדת אותך להרגיש קבוצות שרירים מכווצות ומזכירים למוח איך לשחרר אותם.
בטיפול אני לא מעסה את השרירים, אני לא משתמשת בלחיצות, ואני לא מותחת את השרירים.
אני מלמדת את המוח שלך לשחרר!
שיעור בתנועה סומטית מאפשר לך לטפל בעצמך ולהשיב שליטה ובקרה ויכולת שינוי.
הלמידה המתרחשת בזמן הטיפול – נשארת איתך לתמיד!

השיעור בתנועה סומטית הוא “טיפול-שורש”
התרגול היומי הוא רפואה-עצמית-מונעת

שיכחה חושית-מוטורית
(SMA – Sensory Motor Amnesia)

תלכודת זיכרון המתבטאת בשיכחה חושית-מוטורית (SMA – Sensory Motor Amnesia) הוא מצב אשר בו המוח איבד באופן חלקי או מלא
בַּקָּרָה–רְצוֹנִית של היכולת לחוש ולהניע שריר באופן חפשי.
SMA  הוא הסתגלות למצב דחק – שהפך להרגל.

כאשר אנו חווים תלכודת זיכרון אשר מקבלת ביטוי בשיכחה חושית-מוטורית אנו מאבדים את היכולת הרצונית לשחרר ולהרפות שרירים ולאפשר להם לנוע באופן חפשי. דבר זה מתרחש ברמת המערכת-העצבית.
שיכחה חושית-מוטורית ארוכת-טווח  משמרת חלוקת משקל לא שווה וחוסר איזון של מערכת השריר, המשפיע על השלד. ביטויים של שיכחה חושית-מוטורית ניתן לראות במצבים כמו עקמת, בלט-דיסק, פריצת דיסק, בורסיטיס, שחיקת סחוס, ומצבים שונים המהווים פעמים רבות סיבה להחלפת מפרק ירך או ברך ולניתוחים בעמוד השדרה.
שיכחה חושית-מוטורית היא בעיה תפקודית נלמדת, ולפיכך יכולה להילמד מחדש!

זהו מצב הפיך הנלמד באמצעות חינוך לתנועה סומטית© – תנועה ללא כאב.​

התרגול הסומטי

  את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

החינוך לתנועה סומטית באמצעות פנדיקולציה,
מביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי,
עוזר לנו להיפטר מכאבים כרוניים שעד היום לא נמצא להם פיתרון משביע רצון,
ומשיב לנו שליטה תנועתית.

 התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

רפלקס הטראומה - Trauma Reflex

רפלקס הטראומה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת “ארוכה” יותר, כתף אחת “גבוהה” מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

רפלקס הטראומה

פנדיקולציה - pandiculation

פנדיקולציה היא טכניקה הייחודית לתרגול הסומטי.
פירוש המילה: הארכה אקטיבית מתוך גיוס קבוצת שרירים, בדומה לפיהוק והתמתחות של בוקר (הִתְמַתְּחוּת, בשונה ממתיחה רגילה).

פיהוק/התמתחות – יוצרים קשר בין השרירים, חוט השדרה והמוח.

במקום למתוח שרירים מכווצים על מנת “להאריך” אותם, בפנדיקולציה  אנחנו מְאַפְּסִים את אורך השריר  לְאֶפֶס טונוס בזמן מנוחה.
טכניקה זו מגרה ומעוררת את המוח ואת מערכת-העצבים לשחרר כיווץ בלתי-רצוני כך שהמוח מקבל בחזרה  שליטה מוטורית, ומאפשר פונקציונליות מרבית בזמן תנועה.

התרגול הסומטי משנה את הגוף ואת התודעה באמצעות לימוד מחדש ברמת המוח!

אודות ד'ר תומס האנה - thomas hanna

תומס האנה (1928-1990) היה פילוסוף, עסק בתחום החינוך הגופני והיה חוקר בתחום הנוירו-פיזיולוגיה.
בתהליך שלקח 40 שנה, הוא פיתח שיטת תרגול ותנועה הנקראת:

  Hanna Somatic Education 

מטרת השיטה: להביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי ולהיפטר מכאבים כרוניים אשר מלווים אותנו במשך שנים ללא כל פתרון נראה לעין, להתבגר – זקופים ובעלי שליטה תנועתית.

התרגול הסומטי איננו רק אסופת תרגילים, אלא גם הפילוסופיה והתפיסה הרחבה שעומדת בבסיסו.

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

מיתוס ההזדקנות - the myth of aging

גם כיום עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, אנחנו עדיין בטוחים שהגיל הוא הגורם העיקרי בגללו הגוף נעשה איטי, נוקשה, כואב ובלתי מאוזן.
אנחנו מסיקים שתבניות-יציבה מסוימות המשויכות לזקנה, הן פשוט חלק ממה שקורה לגוף עקב הגיל.
בעוד שהאמת היא שכל תבנית-יציבה היא ביטוי של אחד או יותר משלושת הרפלקסים, 
שנובעים מSMA – שיכחה חושית-מוטורית.
אם לא מטפלים בשורש (ביכולת של המוח לתת הוראת שחרור), תבנית-היציבה או התנועה הלקויות מעמיקות עם השנים ולא כתוצאה מהשנים.

כלומר חשוב להבין:
♣ תשישות הגוף בעת זקנה איננה הכרח!
♣ אין זה הגיל שאחראי לשינויים ביציבה, אלא ההשתרשות של אחד משלושת הרפלקסים.

מיתוס ההזדקנות - תרגול סומטי

כאב כרוני

מהו כאב כרוני? וכיצד ניתן להשתחרר ממנו?

כאב איננו מדד מדויק המעיד על בריאות הרקמות!      
כאב הוא מנגנון הגנה שמיוצר על ידי המוח!
אחד הגילויים המדהימים של המדע הוא, שאנו יכולים לחוש כאב ללא כל גירוי פיזי ממשי!

נשאלת השאלה: מהי הדרך בה אני יכול לטפל במערכת-הכאב של עצמי, על מנת שכאב כרוני יעלם?

הגיע הזמן לנקוט בגישה חדשה להתמודדות וצמצום הכאב – והעיקרית בהן מתמקדת בלהכשיר מחדש את מערכת הכאב, דרך החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב.

בשיעורים ובטיפול-הסומטי אנחנו לומדים לשוחח ישירות עם המוח שלנו, על מנת לאפשר לו לשנות את ההוראות שהוא שולח למערכת העצבים, לרקמות ולשרירים.
וכתוצאה מכך אנחנו מאתחלים מחדש את מערכת הכאב
ומשיבים לעצמנו חופש תנועתי חדש!

 

צור/י קשר לתאום שיעור פילאטיס-סומטי

WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ
Telephone (10)
התקשר/י לתיאום שיעור
File - Text
שלח/י לי SMS

שלושת הרפלקסים

כולנו נולדנו עם שלושה רפלקסים עיקריים אשר מגיבים באופן בלתי רצוני לגירויים סביבתיים, פסיכולוגיים ורגשיים.

מצבי דחק מתמשכים שאנו חווים בחברה המודרנית גורמים לרפלקסים האלה להתקבע ועם הזמן הם הופכים לרפלקס-מותנה. זהו מצב שגורם לכיווץ-שרירים-מורגל
(habitual muscular contraction).

נגן וידאו

מהו טיפול בתנועה סומטית

טיפול בתנועה סומטית

בטיפול בתנועה סומטית תקבל/י כלי לטיפול עצמי.
תרגול סומטי אישי הוא הדרך המהירה ביותר להחזיר את תפקוד השרירים, לשפר את חופש התנועה ולבטל את דפוסי הכאב.
השינויים באים לידי ביטוי: בתפקוד השרירים, במודעות הגוף ובתפקוד התנועתי,
כל זאת תוך כדי למידה והשתחררות ממצבים של שיכחון חישה מוטורית שהם הגורם העיקרי למרבית התלונות של כאב, יציבה או קשיים בתפקוד המוטורי.

לקביעת פגישת אבחון וייעוץ

פגישת זום של חצי שעה
בעלות של ₪150

המרכז הישראלי לחינוך
לתנועה סומטית 
ושינוי הכרתי
0523-295-249

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור מקוון קבוצתי (שיעור חד פעמי או שיעור מתוך מנוי חודשי) לא יתאפשר, ולא יינתן החזר כספי בגין השיעור. במקרה כזה, הלקוח יקבל זיכוי לשימוש עבור שיעור במועד עתידי.
 • ביטול שיעור פרטי מותאם אישית וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים.
 • בעת ביטול מנוי של שיעורים פרטיים מותאמים אישית הלקוח יקבל החזר כספי עבור המנוי, בניכוי מחירם המלא של השיעורים שכבר סופקו לו, בהתאם למחירים המלאים של השיעורים הפרטיים חד פעמיים המופיעים באתר.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שישה מפגשים המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • עד 24 שעות טרם מועד השיעור המקוון יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר השיעור;
  • בטווח זמן של פחות מ- 24 שעות טרם מועד השיעור לא יינתן החזר כספי, והלקוח יוכל לבחור מועד אחר לקיום השיעור, בהתאם לזמינות המועדים;
  • ניתן לקבל הקלטה של השיעור שבוטל.
 • יובהר כי כל שינוי של מועד שיעור יתאפשר בתיאום מראש בלבד, ובהתאם לזמינות מועדי השיעורים.
  קראתי ואני מסכים לתנאים

טופס הסכמה-
אני מסכימ/ה בזאת להשתתף מרצון בתוכניות לתנועה הסומטית עם איריס בר לב (מאמנת ומטפלת). אני מבינ/ה שתנועה סומטית היא גישה בטוחה ועדינה לטיפול במתח וכאבי שרירים וכי זו אינה פעילות בסיכון גבוה, מאומצת או תובענית. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית אינו רפואי מטבעו ואינו מתיימר לטפל, או לאבחן כל מחלה. אני מבינ/ה שחינוך לתנועה סומטית הוא חינוך תנועתי, שמטרתו לשפר את המודעות המוטורית התחושתית, את תפקוד השרירים, את הנוחות הגופנית ואת חופש התנועה. אני מבינ/ה שכל התנועות מתבצעות על ידי מרצוני וכי אם תנועה כלשהי אינה נוחה, אפסיק אותה ואעדכן את המאמנת.
שחרור מאחריות-
הריני משחרר/ת בזאת מכל אחריות את המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית ואת איריס בר לב מכל אחריות ו/או חבות לנזק לגוף. ביחס לאמור לעיל הנני מוותר/ת ויתור מוחלט על כל טענה ו/או זכות תביעה מכל סוג שהוא כלפי המרכז הישראלי לחינוך לתנועה סומטית וכלפי מנהליה, בגין כל נזק אשר יגרם לי כתוצאה מפעילותי בשיעורים הסומטיים המקוונים.
הצהרת בריאות-
אני מצהיר/ה בזאת כי אני במצב גופני טוב ואינני סובל/ת מכל מצב, מחלה או פגיעה העלולים להיות מושפעים לרעה מהתוכנית לתנועה סומטית. אני לא מסתמך/ת על איריס בר לב שתעריך מידע זה למטרות רפואיות, ואסמוך רק איש מקצוע רפואי שייעץ לי בנושאים כאלה. אם מצבי הגופני או התרופות שאני נוטל/ת ישתנו, איידע מייד את המאמנת.
סודיות-
קיבלתי הבטחה שהמידע אודותי שהושג בתוכנית זו של התנועה הסומטית יטופל כמיוחס וסודי ולא ישוחרר לאחרים אלא אם כן ניתנה הסכמתי, או במקרה חירום רפואי.

מדיניות שינויים וביטולים:

 • כל בקשה לשינוי או ביטול תישלח לדוא״ל המופיע בתחתית התקנון ותאושר לאחר שהלקוח יקבל הודעה בכתב מהאתר המאשרת זאת.
 • ביטול שיעור במסגרת קורס קצר (קורס של שלושה מפגשים ו/או יותר המתקיימים אחת לשבוע) וקבלת החזר כספי יתאפשרו בהתאם להוראות הבאות:
  • החזר כספי מלא יינתן עד 48 שעות טרם מועד הקורס המקוון; יגבו דמי ביטול בשיעור של 5% מסך מחיר הקורס;
  • בטווח זמן של פחות מ- 48 שעות טרם מועד הקורס לא יינתן החזר כספי;
  • במהלך הקורס יהיו הקלטות של השיעורים לתרגול בזמן הנוח לך.

   קראתי ואני מסכים לתנאים

רפלקס האור הירוק - Green Light Reflex

רפלקס האור הירוק הינו רפלקס המניע ודוחף אותנו קדימה.
השרירים האחוריים הגדולים בגב מתגייסים על מנת להניע אותנו לעמידה, להליכה, ולריצה. (חישבו על התגובה של הגוף לפקודה: “עמוד זקוף!”, “לך ישר!”)
ברפלקס זה שרירי הגב לומדים להיות מגויסים באופן תמידי, וליצור כיווץ יתר המקבל ביטוי בקשת מוגברת בגב התחתון.
בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור הירוק (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים האחוריים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מכאבי גב שאולי ליוו אותנו במשך שנים!

רפלקס האור הירוק