אישיאס (כאב סכיאטי), המתואר לעתים קרובות כתחושת צריבה המקרינה לאורך הרגל, נגרם לעיתים קרובות מחוסר איזון בשרירים, דחיסת עצבים או דלקת בגב התחתון ובאגן.

חינוך לתנועה סומטית ופנדיקולציות
להקלה בכאב אישיאס
(כאב סכיאטי)

מבוא

אישיאס (כאב סכיאטי), המתואר לעתים קרובות כתחושת צריבה המקרינה לאורך הרגל, ידוע כמצב מתיש המשפיע על אינספור אנשים ברחבי העולם.
אי נוחות מייסרת זו נגרמת לעיתים קרובות מחוסר איזון בשרירים, דחיסת עצבים או דלקת בגב התחתון ובאגן.
בעוד ששיטות טיפול מסורתיות כמו תרופות ופיזיותרפיה יכולות להציע הקלה, גישות חלופיות כמו תנועה ותרגול סומטי ופנדיקולציה מכילות את המפתח לטיפול בשורש הכאב הסכיאטי, ומקדמות החלמה ארוכת טווח.

קרא עוד סגור טקסט

השכיחות והנטל של אישיאס (כאב סכיאטי)

אישיאס או כאב סכיאטי, משפיע על מיליוני אנשים, גורם למצוקה משמעותית ופוגע באיכות חייהם.
המונח "אישיאס" מתייחס לכאב שמקורו בעצב הסכיאטי, שהוא העצב הארוך ביותר בגוף. עצב המשתרע מהגב התחתון, חולף דרך הירכיים וממשיך במורד כל רגל.
הכאב לרוב נובע מגירוי או דחיסה של שורשי העצבים בעמוד השדרה התחתון, מה שמוביל לאי נוחות, עקצוצים, ועד לחוסר תחושה וחולשה ברגל.

קרא עוד סגור טקסט

טיפולים מסורתיים לאישיאס (כאב סכיאטי)

טיפולים קונבנציונליים לאישיאס כוללים בדרך כלל תרופות לשיכוך כאבים, פיזיותרפיה, מתיחות, ובמקרים חמורים התערבות כירורגית.
בעוד שגישות אלו עשויות לספק הקלה זמנית, הן לרוב אינן מצליחות לטפל בחוסר האיזון הבסיסי בשרירים ובמתח הלכוד בהם, שהם בעצם מקור הכאב.

קרא עוד סגור טקסט

הבנת תרגילים סומטיים ופנדיקולציות

תנועה ותרגול סומטי היא גישה הוליסטית ועדינה המלמדת ומחנכת מחדש את מערכת העצבים לשחרר מתח שרירי כרוני ולהחזיר את הגוף לאיזון.
תרגילים סומטיים שפותחו על ידי דר' תומס האנה כוללים תנועות איטיות המלוות במודעות פעילה ועוקבת המחדדת את ערנותו של המתרגל הסומטי לדינמיקה המתרחשת בגופו ובכך מביאות לתכנות עצבי-שרירי חדש.
פנדיקולציה, המהווה חלק מרכזי בתרגול הסומטי, היא התנועה הטבעית המתלווה לאקט של 'פיהוק' או 'הִתְמַתְּחוּת' (בשונה ממתיחה). אחת מתכונותיה הייחודיות של פנדיקולציה נכונה, היא בכך שהיא מאפסת את אורך המנוחה של השרירים, משחררת מתח מיותר ומביאה להרפיה ולאיזון.

קרא עוד סגור טקסט

כיצד תרגול סומטי ופנדיקולציות יכולות לעזור במצבים של אישיאס

הקרנה של האישיאס (כאב סכיאטי לאורך הרגל) מתעוררת לעתים קרובות עקב התכווצויות שרירים לא רצוניות הנובעות ממתח מתמשך, פציעה ישנה או חדשה או יציבה לקויה מורגלת.
התכווצות שרירים כרונית מובילה לחוסר איזון בגוף ועלולה לגרום לעצב האישיאס להידחס, ובכך לשמר את הכאב הסכיאטי.
על ידי שילוב של תרגול סומטי ופנדיקולציות כדבר שבשגרה ניתן באופן מכוון ומודע להגיע לשחרור של אותם שרירים מכווצים וכתוצאה - לשיקומו של תפקוד שרירי תקין.

קרא עוד סגור טקסט

באמצעות תרגול סומטי ותרגול פנדיקולציות נכונות ניתן:

1. להגביר את מודעות הגוף: תרגול סומטי ופנדיקולציות מטפחים תחושת מודעות שרירית ותנועתית מוגברת, ומאפשרים למתרגל הסומטי לזהות אזורים של מתח וחוסר איזון ולהשתחרר ממצבים של שיכחה חושית-מוטורית.
מודעות סומטית – היא מודעות עכשווית ערנית ועוקבת למתרחש בגוף, והיא כלי עזר ראשון במעלה לתהליך ההחלמה וההשתחררות ממצבי כאב מתמשכים. כשמודעות זו נתמכת ומחוזקת בעזרת תרגילים סומטים, מתקבל בידינו כלי טרנספורמטיבי יעיל ביותר. וכל זאת ללא מאמץ ובדקות ספורות ביום. פשוט מופלא!

2. שחרור מתח כרוני: תנועות קשובות ופנדיקולציות עוזרות לשחרר מתח שרירי מצטבר, מעודדות הרפיה ורגיעה במערכת העצבים והפחתת כאב. מתח שרירי שנלכד במערכת הסומטית הוא אחד הגורמים הראשיים להיווצרותו של כאב. מתח זה יכול להוציא את השלד מאיזון וההשלכות לכך הן רבות.
הרפיה, רגיעה, מנוחה ותרגולים סומטיים נכונים עדינים ותומכים, אלו הדרכים היעילות לשחרור מתח והשבת האיזון הבסיסי במערכת הסומטית... ומכאן אף השמיים אינם הגבול להתפתחות, צמיחה וחופש ברמה הפיזית כמו גם הרגשית והתודעתית.

3. שחזור האיזון השרירי: תרגול סומטי נותנים מענה לחוסר האיזון בשרירים. תיקון חוסר האיזון השרירי מפחית את הלחץ על העצב האישיאס/הסכיאטי ובכך מפחית ולעיתים קרובות אף מעלים לחלוטין את הכאב.

חשוב לחזור ולהדגיש את חשיבות אימוץ התרגול הסומטי כחלק בלתי נפרד מהשגרה היום-יומית הקבועה. בעזרת תרגול יציב וקבוע, ניתן להבטיח את יציבותם של התוצאות שהשגנו.

4. שיפור היציבה: באמצעות חינוך מחדש של מערכת העצבים, תרגול סומטי מעודד יציבה מאוזנת שבה חלוקת משקל הגוף מאורגנת מחדש באופן נבון התואם את כלל המערכת הסומטית ועוזר בכך להפחית מהעומס על הגב התחתון והאגן. חלוקת משקל נכונה היא מפתח הכרחי למניעת כאבים חוזרים ונשנים בגב התחתון. חינוך לתנועה סומטית עוזר לנו להשתחרר מתבניות תנועה ועמידה מורגלות, ומסייע לנו לגלות אופנים תואמים ונכונים יותר עבורנו לשהות בהם ולנוע בהם.

5. מניעת הישנות: על ידי התמקדות במקור השורשי הגורם לאישיאס, תרגול סומטי ופנדיקולציות נכונות יכולים לסייע במניעת אפיזודות עתידיות של לחץ על עצב האישיאס/הסכיאטי.
חינוך לתנועה סומטית מעניק לנו כלי שהוא בו זמנית גם טיפולי וגם מניעתי. בעזרת מספר דקות של תרגול יום-יומי קבוע, אנחנו יכולים לשמור את עצמנו משוחררים מכאב, לטפח ערנות למתרחש בתוכנו ולחוות בגוף, מבפנים וממקור ראשון, את החוויה הנפלאה של "להקדים תרופה למכה".

קרא עוד סגור טקסט

החשיבות של עקביות וסבלנות

כמו כל צורה של טיפול, השגת הקלה בכאבי אישיאס (כאבים סכיאטיים) והקרנה לרגל מושגת באמצעות תרגול סומטי ופנדיקולציות מותאמות שדורשת עקביות וסבלנות.
חיוני לעבוד עם מטפל מוסמך בחינוך לתנועה סומטית שיכול להתאים תרגילים ופנדיקולציות לצרכים האישיים ולהתקדם בהדרגה כדי למנוע מאמץ יתר ולהשיג הקלה ושחרור מהירים.

קרא עוד סגור טקסט

סיכום

כל מי שחווה אישיאס או כאב סכיאטי, יודע שזה עשוי להיות מצב מתיש שמשפיע באופן משמעותי על חיינו היום-יומיים הן ברובד הפיזי והן ברובד הפסיכולוגי ומכיר באי הנעימות הכרוכה בו. בעוד שטיפולים מסורתיים עשויים להציע הקלה זמנית, בחינת גישות אלטרנטיביות כמו תרגול סומטי ופנדיקולציות יכולים לספק פתרון עמוק יותר וארוך טווח. על ידי טיפול בחוסר איזון בשרירים, שחרור מתח כרוני וחינוך מחדש של מערכת העצבים, תרגילים סומטיים מקנים לנו את יכולת השליטה ומעניקים לנו כלי אשר בעזרתו אנחנו יכולים לנקוט בפעולה משמעותית ביחס לכאב המטריד.
תחושת חוסר האונים הנלוות לחלק גדול ממצבי הכאב והמצוקה הפיזית שאנו חווים, מתחלפת בהרגשה של עוצמה פנימית, שליטה ויציבות וידיעה ברורה שיש ביכולתנו לייצר שינוי עבור עצמנו. ובמיוחד, מתעצמת התחושה כשאנו נתמכים ומלווים על ידי מטפל סומטי מוסמך ומיומן. מכאן דרכנו לרווחה כללית וחיים משוחררים מכאב מובטחת וודאית.

זכרו, חיפוש אחר הכוונה מקצועית והיותי עקבי בתרגול הם מרכיבים חיוניים במסע זה לקראת השבת האיזון השרירי והחזרת חוויית חיים ללא כאב בתוך האתגרים של החיים.

קרא עוד סגור טקסט
שתף/י בווטסאפ

יצירת קשר

 בר לב
יסודות - המרכז הישראלי
לחינוך לתנועה סומטית ושינוי הכרתי©
טיפולים סומטים / תרגול סומטי / פילאטיס-סומטי

איריס בר לב
0523-484-047

לחץ ליצירת קשר

Telephone (10)
0523-484-047(972)
iris@i-somatic.com
File - Text
שלח/י לי SMS
WhatsApp1
שלח/י לי ווטסאפ

טיפים לפנדיקולציה נכונה

כאשר פנדיקולציה גורמת לך לאי נוחות במקום לשחרור, ייתכן שהבעיה היא לא התנועה, אלא איך אתה עושה את זה. 
הנה כמה טיפים שיהפכו את התנועות והפנדיקולציות שלך ליעילות יותר:

השתמש בפחות מאמץ – תנוע לתוך הפנדיקולציה כאילו אתה מפהק ברכות ועשה את זה כך שירגיש נעים.  אין צורך לטפס את האוורסט!

שחרר את הצד השני של הגוף – כשאתה נכנס לפנדיקולציה, הצד הנגדי של הגוף שלך צריך להיות רך.  השתמש בידיים שלך כמשוב, כדי לעזור לך לחקור האם אתה עדיין מחזיק במתח, מה שאומר שאתה מתאמץ יותר ממה שצריך.

שחרר את מה שמוחזק שלא לצורך – השתמש בידיים שלך כדי להיות בטוח שאתה באמת משחרר את מה שכווצת, במקום למשוך  את עצמך מהתנועה באמצעות השרירים של הצד הנגדי של הגוף.

נגן וידאו

מהו טיפול בתנועה סומטית

טיפול בתנועה סומטית

בטיפול בתנועה סומטית תקבל/י כלי לטיפול עצמי.
תרגול סומטי אישי הוא הדרך המהירה ביותר להחזיר את תפקוד השרירים, לשפר את חופש התנועה ולבטל את דפוסי הכאב.
השינויים באים לידי ביטוי: בתפקוד השרירים, במודעות הגוף ובתפקוד התנועתי,
כל זאת תוך כדי למידה והשתחררות ממצבים של שיכחון חישה מוטורית שהם הגורם העיקרי למרבית התלונות של כאב, יציבה או קשיים בתפקוד המוטורי.

שלושת הרפלקסים

כולנו נולדנו עם שלושה רפלקסים עיקריים אשר מגיבים באופן בלתי רצוני לגירויים סביבתיים, פסיכולוגיים ורגשיים.

מצבי דחק מתמשכים שאנו חווים בחברה המודרנית גורמים לרפלקסים האלה להתקבע ועם הזמן הם הופכים לרפלקס-מותנה. זהו מצב שגורם לכיווץ-שרירים-מורגל
(habitual muscular contraction).

כאב כרוני

מהו כאב כרוני? וכיצד ניתן להשתחרר ממנו?

כאב איננו מדד מדויק המעיד על בריאות הרקמות!      
כאב הוא מנגנון הגנה שמיוצר על ידי המוח!
אחד הגילויים המדהימים של המדע הוא, שאנו יכולים לחוש כאב ללא כל גירוי פיזי ממשי!

נשאלת השאלה: מהי הדרך בה אני יכול לטפל במערכת-הכאב של עצמי, על מנת שכאב כרוני יעלם?

הגיע הזמן לנקוט בגישה חדשה להתמודדות וצמצום הכאב – והעיקרית בהן מתמקדת בלהכשיר מחדש את מערכת הכאב, דרך החינוך לתנועה סומטית© – לחיות ללא כאב.

בשיעורים ובטיפול-הסומטי אנחנו לומדים לשוחח ישירות עם המוח שלנו, על מנת לאפשר לו לשנות את ההוראות שהוא שולח למערכת העצבים, לרקמות ולשרירים.
וכתוצאה מכך אנחנו מאתחלים מחדש את מערכת הכאב
ומשיבים לעצמנו חופש תנועתי חדש!

 

נגן וידאו

שיעור בתנועה סומטית

סדרה של 4-8 טיפולים אשר כל אחד מהם מלמד אותנו לשחרר קבוצות שרירים אחרת בגוף.

בטיפול בתנועה סומטית – אני מלמדת אותך להרגיש קבוצות שרירים מכווצות ומזכירים למוח איך לשחרר אותם.
בטיפול אני לא מעסה את השרירים, אני לא משתמשת בלחיצות, ואני לא מותחת את השרירים.
אני מלמדת את המוח שלך לשחרר!
שיעור בתנועה סומטית מאפשר לך לטפל בעצמך ולהשיב שליטה ובקרה ויכולת שינוי.
הלמידה המתרחשת בזמן הטיפול – נשארת איתך לתמיד!

השיעור בתנועה סומטית הוא “טיפול-שורש”
התרגול היומי הוא רפואה-עצמית-מונעת

מיתוס ההזדקנות - the myth of aging

גם כיום עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, אנחנו עדיין בטוחים שהגיל הוא הגורם העיקרי בגללו הגוף נעשה איטי, נוקשה, כואב ובלתי מאוזן.
אנחנו מסיקים שתבניות-יציבה מסוימות המשויכות לזקנה, הן פשוט חלק ממה שקורה לגוף עקב הגיל.
בעוד שהאמת היא שכל תבנית-יציבה היא ביטוי של אחד או יותר משלושת הרפלקסים, 
שנובעים מSMA – שיכחה חושית-מוטורית.
אם לא מטפלים בשורש (ביכולת של המוח לתת הוראת שחרור), תבנית-היציבה או התנועה הלקויות מעמיקות עם השנים ולא כתוצאה מהשנים.

כלומר חשוב להבין:
♣ תשישות הגוף בעת זקנה איננה הכרח!
♣ אין זה הגיל שאחראי לשינויים ביציבה, אלא ההשתרשות של אחד משלושת הרפלקסים.

מיתוס ההזדקנות - תרגול סומטי

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

פנדיקולציה - pandiculation

פנדיקולציה היא טכניקה הייחודית לתרגול הסומטי.
פירוש המילה: הארכה אקטיבית מתוך גיוס קבוצת שרירים, בדומה לפיהוק והתמתחות של בוקר (הִתְמַתְּחוּת, בשונה ממתיחה רגילה).

פיהוק/התמתחות – יוצרים קשר בין השרירים, חוט השדרה והמוח.

במקום למתוח שרירים מכווצים על מנת “להאריך” אותם, בפנדיקולציה  אנחנו מְאַפְּסִים את אורך השריר  לְאֶפֶס טונוס בזמן מנוחה.
טכניקה זו מגרה ומעוררת את המוח ואת מערכת-העצבים לשחרר כיווץ בלתי-רצוני כך שהמוח מקבל בחזרה  שליטה מוטורית, ומאפשר פונקציונליות מרבית בזמן תנועה.

התרגול הסומטי משנה את הגוף ואת התודעה באמצעות לימוד מחדש ברמת המוח!

רפלקס הטראומה - Trauma Reflex

רפלקס הטראומה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת “ארוכה” יותר, כתף אחת “גבוהה” מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

רפלקס הטראומה

רפלקס האור האדום - red light reflex

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

בשיעור בתנועה סומטית המיועד לרפלקס האור האדום, אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

רפלקס האור האדום

חינוך לתנועה סומטית - לחיות ללא כאב

  את התרגול הסומטי פיתח תומס האנה (1928-1990).

החינוך לתנועה סומטית באמצעות פנדיקולציה, מביא לשינוי עמוק ויסודי באופן בו אנו נעים במרחב היום יומי, עוזר לנו להיפטר מכאבים כרוניים שעד היום לא נמצא להם פיתרון משביע רצון, ומשיב לנו שליטה תנועתית.

 התרגול הסומטי מחזיר לנו מודעות ושליטה על מערכת העצבים והשרירים שלנו, כך שנוכל להיות המרפאים של עצמנו, להשתחרר מכאבים כרוניים ולנוע מתוך איזון, שחרור וחופש.

שיכחה חושית-מוטורית
(SMA – Sensory Motor Amnesia)

תלכודת זיכרון המתבטאת בשיכחה חושית-מוטורית (SMA – Sensory Motor Amnesia) הוא מצב אשר בו המוח איבד באופן חלקי או מלא
בַּקָּרָה–רְצוֹנִית של היכולת לחוש ולהניע שריר באופן חפשי.
SMA  הוא הסתגלות למצב דחק – שהפך להרגל.

כאשר אנו חווים תלכודת זיכרון אשר מקבלת ביטוי בשיכחה חושית-מוטורית אנו מאבדים את היכולת הרצונית לשחרר ולהרפות שרירים ולאפשר להם לנוע באופן חפשי. דבר זה מתרחש ברמת המערכת-העצבית.
שיכחה חושית-מוטורית ארוכת-טווח  משמרת חלוקת משקל לא שווה וחוסר איזון של מערכת השריר, המשפיע על השלד. ביטויים של שיכחה חושית-מוטורית ניתן לראות במצבים כמו עקמת, בלט-דיסק, פריצת דיסק, בורסיטיס, שחיקת סחוס, ומצבים שונים המהווים פעמים רבות סיבה להחלפת מפרק ירך או ברך ולניתוחים בעמוד השדרה.
שיכחה חושית-מוטורית היא בעיה תפקודית נלמדת, ולפיכך יכולה להילמד מחדש!

זהו מצב הפיך הנלמד באמצעות חינוך לתנועה סומטית© – תנועה ללא כאב.​

רפלקס האור הירוק - Green Light Reflex

רפלקס האור הירוק הינו רפלקס המניע ודוחף אותנו קדימה.
השרירים האחוריים הגדולים בגב מתגייסים על מנת להניע אותנו לעמידה, להליכה, ולריצה. (חישבו על התגובה של הגוף לפקודה: “עמוד זקוף!”, “לך ישר!”)
ברפלקס זה שרירי הגב לומדים להיות מגויסים באופן תמידי, וליצור כיווץ יתר המקבל ביטוי בקשת מוגברת בגב התחתון.
בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור הירוק (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים האחוריים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מכאבי גב שאולי ליוו אותנו במשך שנים!

רפלקס האור הירוק